اکثر زنان دوست دارند که مژه های بلندی داشته باشند. زیرا داشتن مژه های بلند نشانه ای از زیبایی ظاهری شماست. این در حالی است که به تازگی ابروهای پهن نیز مد شد است. این دو عامل باعث می شود که بسیاری از افراد به دنبال روش هایی برای رشد مژه و ابرو باشند. یکی از روش های موثر برای این کار استفاده از روغن کرچک است. در ادامه این مطلب مجله مرکز لیزر و زیبایی لیلی لند شما را با نحوه استفاده از روغن کرچک برای رشد مژه و ابرو آشنا می کنیم.

روغن کرچک کمک می کند تا ضخامت و ظاهر مژه ها و ابرو بهبود پیدا کند. جالب است بدانید که این روغن خواص بسیاری برای رشد موها دارد. روغن کرچک حاوی مواد مغذی بسیاری است که به مرطوب کردن پوست اطراف ابرو کمک می کند. به این ترتیب محیط برای رشد مو ابرو و مژه مناسب می شود. اثر آبرسانی روغن کرچک و همچنین خواص ضد میکروبی آن بر روی مژه ها به آنها کمک می کند تا به طور طبیعی قد بکشند.

دلایل بسیاری برای محافظ از مژه ها و ابرو ها وجود دارد. به عنوان مثال عفونت، درماتیت یا سموم در هوا، می توانند سلامت مژه ها شما را تحت تاثیر قرار داده و باعث ریزش آن ها شوند. در این مقاله، به چگونگی استفاده از روغن کرچک برای رشد مژه و و ابرو اشاره خواهیم کرد. اول از همه، بیایید به مزایای روغن کرچک برای موها، ابروها و مژه ها نگاهی بیاندازیم.

مزایای روغن کرچک برای مژه ها و ابرو

این فقط اثر مرطوب کننده روغن کرچک نیست که رشد موها را ترویج می دهد. بلکه روغن کرچک حاوی بسیاری از مواد مغذی و مواد معدنی است که مژه و ابرو را تغذیه و تقویت می کند.

روغن کرچک دارای مقدار زیادی از اسید ریسینولئیک است. این اسید چرب حدود 90٪ از حجم این روغن را تشکیل می دهد. اسید ریسینولئیک منحصر به فرد است و مزایای بسیاری برای موها، مژه ها و ابرو شما دارد.

ضد التهاب

خواص ضد التهابی روغن کرچک باعث بهبود پوست اطراف ابروها و پلک ها می شود. این خاصیت می تواند به کاهش پاسخ های التهابی پوست که موجب ریزش مژه ها و ابروها می شود کمک کند. متخصصان درمانگاه Cleveland گزارش می دهند که التهاب اطراف فولیکول های مو مانع رشد آن ها می شود و می تواند تارهای مو را ضعیف تر کند.

مطالعه بر روی خواص ضد التهابی اسید ریسینولئیک نشان داد که این ماده دارای خواص ضد التهابی قابل توجهی است. هنگامی که به صورت موضعی از آن استفاده می شود، می تواند به کاهش التهاب پوست کمک کند.

ضد میکروب

یکی از دلایل استفاده از روغن کرچک برای رشد مژه و ابروها خواص ضد میکروبی این ماده است. روغن کرچک می تواند عفونت های پوستی که عامل ریزش مژه هستند را درمان کند. مجله ISRN Pharmacology گزارش داد که روغن کرچک دارای خواص ضد میکروبی است و برای درمان عفونت های مختلف پوستی مفید است. این گزارش همچنین بیان کرد که عصاره دانه ریشه کرچک برای ریزش مو و کاهش التهاب موثر است.

همچنین، خواص آنتی اکسیدانی روغن کرچک کمک می کند که رادیکال های آزاد روی پلک و پوست که از طریق آلودگی هوا ایجاد شده اند از بین بروند.

غنی از ویتامین ها و مواد معدنی

علاوه بر اثرات مرطوب کننده، روغن کرچک یک منبع غنی از ویتامین ها و مواد معدنی برای کمک به رشد مژه ها و ابرو است. مطالعه بر روی مزایای بهداشتی روغن کرچک که در سال 2015 انجام شد نشان داد که این روغن حاوی ویتامین A، C و B6 است. روغن کرچک همچنین منبع خوبی از کلسیم و آهن است. جالب توجه است که محققان در این مطالعه خواص ضد باکتری و ضد قارچ روغن کرچک را نیز تایید کرده اند.

تشویق رشد مو

تحقیقات علمی بر روی خواص روغن کرچک نشان می دهد که این ماده برای جلوگیری از ریزش مو و تشویق رشد آن ها مفید است. مجله Ethnopharmacology گزارش داد که روغن کرچک می تواند به جلوگیری از ریزش مو در افراد مبتلا به آلوپسی آندروژنی کمک کند. محققان بر این باورند که اسید ریسینولئیک، ترکیبات مرتبط با پروستاگلاندین D2 یا (PGD2) را از بین می برد. محققان در این مطالعه به این نتیجه رسیدند که می توان از داروهای طبیعی حاوی اسید ریسینولئیک در “درمان موثر ریزش مو” استفاده کرد.

با توجه به نقش پروستاگلاندین D2 در طاسی الگوی مردانه، تحقیقات نشان داده اند که مردان مبتلا به این نوع ریزش مو، PGD2 بیشتری در پوست سر دارند. بنابراین، بسیاری از درمان ها برای جلوگیری از  ریزش مو بر روی مهار PGD2 متمرکز شده اند.

بهترین نوع روغن کرچک برای رشد ابرو و مژه

دو نوع روغن کرچک وجود دارد که برای افزایش رشد مژه ها و ابروها مناسب هستند.

شایع ترین نوع روغن کرچک، روغن سرد فشرده است که دارای رنگ پریده و عطر ملایم است. نوع دیگری از روغن کرچک که برای افزایش رشد ابرو و مژه بسیار محبوب شده است، روغن کرچک سیاه جامائیکایی (JBCO) است.

روغن کرچک سیاه جامائیکایی دارای رنگ بسیار تیره تر است چرا که از دانه های کرچک بو داده شده استخراج شده است. استفاده از این نوع روغن بهتر از نوع سرد و فشرده است. با این حال نکته بسیار مهم، اطمینان از ارگانیک بودن این محصول و همچنین مناسب بودن آن برای استفاده در مقاصد بهداشتی و آرایشی است.

چگونگی استفاده از روغن کرچک برای رشد مژه و ابرو

روغن کرچک می تواند به شدت به بهبود کیفیت مژه ها و تحریک رشد آن ها کمک کند. هنگامی که شما به طور منظم روغن کرچک سرد فشرده یا روغن کرچک سیاه جامائیکایی را به مژه ها بمالید، متوجه خواهید شد که به زودی و به طور طبیعی رشدشان زیاد شده است.

بهترین راه برای استفاده از روغن کرچک برای رشد مژه و ابرو، استفاده از یک شت آرایشی و مالیدن مستقیم روغن به مژه ها می باشد. به یاد داشته باشید که روغن کرچک بسیار غلیظ است و تنها چند قطره از آن برای هر چشم کافی است. در هنگام استفاده حتما چشم ها را ببندید زیرا ممکن است باعث تحریک شود.

بهترین زمان برای استفاده از روغن کرچک برای رشد مژه و ابرو قبل از رفتن به رختخواب است. زیرا به این ترتیب روغن زمان زیادی برای نفوذ، تقویت و هیدراته کردن مژه و ابرو دارد. جهت مالیدن روغن نیز طبق دستور العمل زیر پیش بروید:

 • قبل از رفتن به رختخواب، صورتتان را بشویید.
 • آرایش چشم و ریملتان را حتما پاک کنید.
 • یک برس تمیز مژه را با کمی روغن آغشته کنید.
 • سپس آن را مانند ریمل به مژه ها بمالید و دقت کنید روغن وارد چشم نشود.
 • تا صبح صبر کنید.
 • هر روز این درمان را تکرار کنید.

استفاده از روغن کرچک برای رشد مژه به شکل ماسک

ضمن روش ذکر شده جهت استفاده از روغن کرچک برای رشد مژه و ابروها می توانید این روغن را با ترکیبات دیگر به شکل ماسک درآورده و استفاده کنید. اگر مژه های ضعیفی دارید، این بهترین راه حل خانگی برای شما است.

روغن زیتون یک ماده عالی برای تغذیه مژه ها و سالم نگه داشتن آن ها است. روغن زیتون حاوی ویتامین E و همچنین بسیاری از پروتئین ها و مواد معدنی دیگر است که حجم مژه ها را زیاد می کند.

نحوه استفاده:
 • به مقدار برابر روغن زیتون و روغن کرچک سیاه را ترکیب کنید.
 • با استفاده از برس ریمل مقدار کمی از آن را به مژه بمالید.
 •  یک شب صبر کنید تا مژه ها همه مواد مغذی را جذب کنند.
 • برای پاک کردن روغن کرچک از مژه ها از شیر پاک کن استفاده کنید.
 • 2 الی 3 بار در هفته از این روش استفاده کنید.

نحوه استفاده از روغن کرچک برای رشد مجدد ابرو

پس از استفاده از روغن کرچک بر روی مژه ها، وقت آن است که توجه خود را به ابروهایتان جلب کنید. اثر مرطوب کننده و تغذیه کننده روغن کرچک بر روی ابروها، محیط مناسبی برای رشد آن ها فراهم می کند. اگر از عطر قوی روغن کرچک سیاه خوشتان نمی آید می توانید از روغن کرچک خوراکی استفاده کنید.

اگر ابروهایتان را تراشیده اید یا با موم به اشتباه آن ها را برداشته اید، روغن کرچک راه حل موثری برای شما است. این روغن کمک می کند ظاهر ابروها به حالت اولیه باز گردد. برای این درمان هم بهتر است یک شب زمان بدهید تا مواد مغذی جذب ابروها شود.

چگونگی استفاده از روغن کرچک برای رشد ابروها

اگر می خواهید ابروهای ضخیم تری داشته باشید، روغن کرچک باید بخشی از رژیم مراقبت از پوست شما باشد. برای این کار دستور زیر را انجام دهید:

 • صورت خود را بشویید.
 • با استفاده از یک برس خط چشم، مقدار کمی روغن کرچک معمولی یا روغن کرچک سیاه جامائیکایی را به ابرو بمالید.
 • برای پاک کردن روغن اضافی که به پوست مالیده شده از گوش پاک کن خشک استفاده کنید.
 • بگذارید یک شب روغن روی ابرو بمانید تا ابروها از خواص این روغن بهره مند شوند.
 • صبح صورت را با آب و صابون بشویید.
 • 2 الی 3 بار در هفته این درمان را تکرار کنید تا ابروهای ضخیم تر و کامل تری داشته باشید.

فقط به یاد داشته باشید که استفاده از روغن کرچک برای رشد مژه و ابرو نیاز به صبر و حوصله و استفاده منظم دارد.