یکی از تصمیمات مهمی که اکثر افراد در شروع سال جدید می گیرند کاهش وزن است. از طرفی اصولا همه ما دلمان می خواهد که سریع تر به هدف خود رسیده و وزنمان را متناسب کنیم. این در حالی است که کاهش وزن سریع نیازمند رعایت یک سری اصول خاص است. برای کاهش وزن سریع باید شیوه زندگی خود را تغییر دهید. این را نیز در نظر بگیرید که تنها رعایت رژیم غذایی و ورزش زیاد نمی تواند شما را به هدفتان برسانید. به همین دلیل در ادامه این مطلب مجله مرکز لیزر و زیبایی لیلی لند به 49 نکته مهم برای تناسب اندام و کاهش وزن سریع اشاره کرده ایم.

امیدواریم که با رعایت این 49 نکته، هم وزنتان را کم کنید و هم بدنی سالم تر داشته باشید.

اسرار مهم ورزشی برای کاهش وزن سریع

برنامه ورزشی داشته باشید

به برنامه ورزشی که دارید مانند یک قرار ملاقات یا یک مهمانی شام نگاه کنید و به آن پایبند باشید. این کار به شما کمک خواهد که در مورد ورزش کردن مسئولیت پذیر باشید. در فواصل ورزش نیز زمان خاصی را برای استراحت کردن در نظر بگیرید.

ورزش های خود را در طول روز انجام دهید

اگر نمی توانید 30 دقیقه ورزش خود را در یک نوبت انجام دهید می توانید این 30 دقیقه را به 3 نوبت 10 دقیقه ای تقسیم کرده و در 3 بازه زمانی مختلف در طول روز آن را انجام دهید. تحقیقات نشان می دهد که چند نوبت کوتاه ورزشی، به همان اندازه یک نوبت بلند در تناسب اندام موثر است. حتی در برخی از مواد می تواند مزایای بیشتری نیز داشته باشد. می توانید یک پیاده روی سریع قبل از صبحانه، چند حرکت ورزشی بعد از ناهار و یک جلسه پیاده روی یا دوچرخه سواری بعد از شام را امتحان کنید. نیازی نیست که تمام ورزش ها را همزمان انجام دهید.

اجازه ندهید که سفر شما را از برنامه یتان دور کند

دور شدن از شرایط فعلی زندگی شما به این معنی نیست که باید روال زندگی خود را تغییر دهید. به عنوان مثال سفر نباید باعث شود که ورزش را کنار بگذارید. شما می توانید در طول سفر از دستگاه های ورزشی هتل استفاده کنید یا پیاده به مکان های تفریحی بروید که هم به سفرتان رسیده باشید و هم به برنامه ورزشی خود پایبند بمانید. حتی می توانید در طول سفر از ورزش های قدرتی استفاده کنید. به عنوان مثال در طی تور پیاده روی در شهر محل سفرتان، در کیف تان بار سنگین تری را بگذارید.

تنوع را در برنامه هایتان بگنجانید

عضلات شما می توانند به ورزش هایی که می کنید عادت کنند. برای جلوگیری از این حالت بهتر است مدام ورزش های که انجام می دهید را تغییر دهید. زمانی که تمرینات مداوم و یکنواختی را انجام می دهید عضلات به شیوه ثابتی فعالیت کرده و پس از مدتی دچار ضعف و خستگی می شوند. مطالعات نشان می دهد که اگر تمریناتتان را تغییر دهید، احتمال کاهش وزن سریع بیشتر می شود. به عنوان مثال اگر در حال حاضر کلاس یوگا می روید سعی کنید در ترم بعد، فعالیت بدنی دیگری را انتخاب کنید.

خودتان را مجبور نکنید فعالیتی که دوست ندارید را انجام دهید

اگر از یک فعالیت نفرت دارید، احتمالا یا آن را به درستی انجام نمی دهید یا به آن پایبند نیستید. اما این بدان معنا نیست که باید از فعالیت های چالش برانگیز اجتناب کنید. به عنوان مثال اگر از شنا کردن خوشتان نمی آید مجبور نیستید که 5 روز در هفته به این فعالیت بپردازید می توانید به جای 5 جلسه، هفته ای یک جلسه در آن شرکت کنید.

فعالیت مناسب با بودجه خود ا انتخاب کنید

کاهش وزن نیاز به هزینه زیادی ندارد. انجام فعالیت در فضای باز مانند راه رفتن، پیاده روی و دوچرخه سواری، راه های ساده ای هستند که نیاز به خرج کردن پول ندارند. حتی می توانید ویدئوهای ورزشی را از اینترنت دانلود کرده و همگام با آن ها پیش بروید.

به موسیقی گوش دهید

از لحاظ علمی اثبات شده است که گوش دادن به موسیقی در حین ورزش کمک می کند تا تمرینات سخت تر را نیز بتوانید انجام دهید و از ورزش و موسیقی بیشتر لذت ببرید. علاوه بر این، موسیقی باعث می شود که گذر زمان را متوجه نشوید. خیلی ساده می توانید گوشی خود را از آهنگ هایی که به آن ها علاقه دارید پر کرده و در زمان پیاده روی گوش دهیم.

گروهی ورزش کنید

ورزش گروهی نه تنها باعث تناسب اندامتان می شود بلکه موجب می شود که با دوستانتان نیز ملاقات کنید. این نوع ورزش کردن تعهدتان را نیز به برنامه ورزشی افزایش می دهد. شرکت در کلاس های گروهی نیز دقیقا همین اثر را دارد.

روز خود را با ورزش شروع کنید

اگر در طول روز فضای کافی برای ورزش کردن ندارید، صبح زود از خانه خارج شده و قبل از شروع کار ورزش کنید. ورزش صبحگاهی دارای مزایای مختلفی است. این ورزش باعث می شود شما در طول روز انرژی بگیرید، پس از مدتی تعهدتان به برنامه ورزشی بیشتر شود و پس از برگشت از ورزش جهت تغذیه انتخاب های سالم تری را داشته باشید.

روش ها را با هم ترکیب کنید

ترکیبی از ورزش های ساده، با فواصل منظم و ورزش شدید با فاصله زیاد از هم می تواند نتایج موثری را داشته باشد. ترکیب این دو باعث می شود که سوخت و ساز بدن سریع تر شود. زیرا همین طور که می دانید ورزش باعث می شود که سوخت و ساز بدن تا 48 ساعت بعد نیز افزایش پیدا کند. هنگامی که وقت کمی دارید و سعی دارید به کاهش وزن سریع دست پیدا کنید این کار یک روش فوق العاده موثر است.

زیاد به مقیاس ها توجه نکنید

در زمان کاهش وزن مقیاس ها می توانند شما را فریب دهند. به عنوان مثال ممکن است پس از مدتی متوجه شوید که سایز کمرتان کم شده اما وقتی روی ترازو می روید وزنتان به همان میزان کاهش پیدا نکرده است. بنابراین حتی اگر به ظاهر در حال پیشرفت هستید، ممکن است در باطن عقب تر از مقیاس خود باشید. این در حالی است که یک پوند چربی معادل یک پوند عضله نیست. عضله صاف است و حجم کمتری را اشغال می کند. این باعث می شود که وزن کمتر دچار تغییر شود.

وزنه برداری را امتحان کنید

آیا بلند کردن وزنه واقعا یکی از سریع ترین راه ها برای کاهش وزن است؟ مربیان ورزشی زبده می دانند که تنها تمرینات هوازی باعث کاهش وزن سریع نمی شود. بلکه تمرینات قدرتی نیز در این راه تاثیر گذارند. این ورزش کمک می کند تمام قسمت های بدن لاغر شود، متابولیسم بعد از پایان ورزش نیز بیشتر شود و اندامتان فرم بگیرد. حتی محققان کشف کرده اند که وزنه برداری می تواند برای کاهش چربی شکم نسبت به ورزش های هوازی سودمندتر باشد.

از یک مربی شخصی استفاده کنید

اگر می خواهید به کاهش وزن سریع برسید اما آسیبی به بدنتان وارد نشود، باید از یک مربی متخصص استفاده کنید. این مربی می تواند در کمترین زمان ممکن شما را به حداکثر نتایج دلخواهتان برساند. ضمن این که با داشتن مربی دیگر نیازی نیست که خودتان برای خودتان برنامه ریزی داشته باشید.

اسرار مهم تغذیه ای برای کاهش وزن سریع

مقدار زیادی آب بنوشید

اغلب ما وقتی آب بدنمان کمی می شود احساس می کنیم که گرسنه هستیم. این در حالی است که این حس تنها التماس بدنمان برای دریافت آب است. بنابراین مهم است که در طول روز به اندازه کافی آب بنوشید تا بدنتان هیدراته شود. در عوض در مورد نفخ شکم و وزن آب نگران نباشید. آب به طور کلی باعث کاهش وزن خواهد شد.

آب آشامیدنی نه تنها سموم چربی را از بدن دفع می کند، بلکه متابولیسم را به بهترین نحو انجام می دهد. در واقع، مطالعه ای که در سال 2013 انجام شد نشان داد که نوشیدن 16 اونس آب در طول روز توسط 14 مرد و زن سالم، میزان متابولیسم آن ها را 30 درصد افزایش داد.

اگر این نکات به اندازه کافی برای مجاب کردن شما کافی نیست باید بگوییم که آب یک نوشیدنی بدون کالری است.

تنقلات خود را بسته بندی کنید

بسته بندی کردن تنقلات سالم و در دسترس گذاشتن آن ها نیز باعث می شود هنگام گرسنگی به سراغ خوراکی های پرکالری نرویم. اگر ساندویج تخم مرغ بدون سس در یخچال به صورت آماده داشته باشیم، هنگام خارج شدن از منزل آن را با خود می بریم و دیگر نیازی نداریم که از غذاهای آماده بیرون استفاده کنیم. بخشی از غذاهای آماده ای که در رستوران ها می فروسند صرفا کربوهیدارت هستند و کالری زیادی دارند. ضمن این که این خوراکی ها قند خون را نیز بالا می برند.

مصرف پروتئین خود را افزایش دهید

افزایش مصرف پروتئین یک راه عالی برای کاهش وزن و چربی سوزی است. اکثر افراد تقریبا به اندازه کافی پروتئین دریافت نمی کنند. اگر هدف شما کاهش وزن باشد، توصیه می کنیم حداقل به ازای نیمی از وزن خود هر روز یک گرم پروتئین مصرف کنید. برای کسانی که به دنبال ایجاد عضله هستند، هدف مصرف 0.7 تا 1 گرم به ازای هر پوند وزن بدن است. به عنوان مثال، اگر شما 150 پوند وزن داشته باشید، باید 75 تا 150 گرم پروتئین در روز دریافت کنید.

گریپ فروت بخورید

تحقیقات جدید نشان می دهد که مصرف گریپ فروت باعث کاهش وزن می شود. کلید این تاثیر ممکن است آنزیمی به نام پروتئین کیناز فعال شده AMP یا همان AMPK باشد که در گریپ فروت یافت می شود. AMPK به بدن شما کمک می کند تا از قند استفاده کرده و متابولیسم افزایش پیدا کند.

علاوه بر این، در تحقیقات اثبات شده است که nootkatone،که یکی از اجزا یافت شده در گریپ فروت است، به طور قابل توجهی موجب افزایش فعالیت چربی سوزی می شود. بنابراین گریپ فروت یک میان وعده غنی از ویتامین C است و می تواند برای کاهش وزن سریع نیز کاربرد داشته باشد.

چای سبز بخورید

چای های گیاهی مانند چای سبز، چای سفید، چای سیاه و چای روویب باعث می شوند که متابولیسم شما افزایش یابد. بر اساس یافته های یک مطالعه که در مجله American Journal of Clinical Nutrition منتشر شده است، چای سبز به دلیل سطح بالای از کاتچین ها در خود نسبت به چای های دیگر مانند اولانگ در ترویج کاهش وزن موثرتر است. بنابراین اگر می خواهید سریع وزن کم کنید، توصیه می کنیم 1 تا 3 فنجان چای سبز در روز بخورید.

غذاهای پر از فیبر مصرف کنید

غذاهای حاوی فیبر زیاد به شما کمک می کنند تا بیشتر احساس سیری کنید و کمتر هوس مصرف شکر داشته باشید. همچنین، ثابت شده است که فیبر می تواند قند خون و کلسترول را پایین آورده و آن ها را بیشتر متعادل کند. یک فرد معمولی باید روزانه 15 تا 20 گرم فیبر دریافت کند. شما برای کاهش وزن سریع باید 30 تا 40 گرم فیبر به صورت روزانه مصرف کنند.

90 درصد از وعده های غذایی خود را به غذاهای خانگی اختصاص دهید

یکی از مشکلاتی که بشر امروز با آن دست به گریبان است کمبود وقت برای آشپزی است به همین دلیل هم می باشد که اکثر ما ترجیح می دهیم از رستوران غذا تهیه کنیم. این در حالی است که با پخت و پز در منزل کنترل مواد تشکیل دهنده، چربی ها و روغن ها موجود در غذا در اختیار ما قرار می گیرند و همین باعث می شود که بتوانید انتخاب غذایی بهتری را بدون قربانی کردن غذای خاصی داشته باشید. اگر اصلا در خانه آشپزی نمی کنید این کار را کم کم شروع کنید.

تنقلات نخرید

وجود تنقلات پرکالری در خانه که باعث افزایش وزن می شوند، نمی تواند جلو وسوسه شما را بگیرد. بنابراین سعی کنید تنقلات ناسالم مثل چیپس و پفک را تهیه نکنید. به جای آن کابینت و یخچال خود را با تنقلات سالم پر کنید. یکی از بهترین ترفندها برای کاهش وزن سریع این است که میوه ها و سبزیجاتی که خرید می کنید را همان لحظه بشویید و در ظروف شیشه ای در یخچال بگذارید. این کار باعث می شود هر بار که در یخچال را باز می کنید آن ها را ببینید. به علاوه، هر زمان که به یک میان وعده نیاز دارید، تنقلاتی را در اختیار دارید که از قبلا آماده شده اند.

منوی غذایی تهیه کنید

اگر مدام از خود سوال می کنید که “برای شام چی درست کنم؟” وقت آن رسیده است که منوی اختصاصی تهیه کنید. در تهیه این منو سعی کنید غذاهای کم کالری اما مقوی را بگنجانید که در تهیه آن ها تبحر دارید. بعد از تهیه این منو باید مواد غذایی که لازم دارید را لیست کرده و آن ها را خریداری کنید. می توانید به صورت هفتگی این کار را انجام دهید. ضمن این که نوشتن برنامه غذایی موجب می شود که از مواد غذایی که در فصول مختلف وجود دارد استفاده کنید و به این ترتیب در هزینه نیز صرفه جویی شود.

مثلا اگر می خواهید خورش بامیه بپزید نیاز نیست که زمستان به دنبال بامیه گران قیمت باشید. می توانید بامیه را در فصل خود تهیه کرده و فقط در همان فصل خورش بامیه بخورید.

سرعت غذا خوردنتان را کم کنید

وقتی سریع غذا می خورید، دچار پرخوری خواهید شد. حدود 10 دقیقه طول می کشد تا معده شما احساس کند که پر شده است. جویدن، به مغز شما فرصت پردازش می دهد. بنابراین هر چه کمتر غذا را بجوید، فرصت پردازش مغز را کمتر می کنید. ضمن این که جویدن آنزیم ها پیش هضم برای شروع روند هضم را در بزاق آزاد می کند. بنابراین سعی کنید غذا را بیشتر در دهان نگه دارید و از عطر و طعم آن لذت ببرید. با این کار نه تنها کالری کمتری مصرف می کنید، بلکه به هضم نیز کمک کرده و به مغز اجازه پردازش و ارسال پیام سیری را می دهید. اگر در آهسته خوردن غذا مشکل دارید، سعی کنید با چنگال غذا بخورید.

از دانه ها کمتر استفاده کنید

گرچه دانه ها به عنوان نشاسته سالم دسته بندی می شوند، اما مصرف آنها یکی از سریع ترین راه های برای افزایش وزن است. علاوه بر این گلوتن موجود در اکثر دانه ها می تواند التهاب بدن شما را افزایش داده و سیستم گوارش شما را تحت فشار قرار دهد. نان های بسته بندی اغلب شربت ذرت فروکتوز، قند و مواد نگهدارنده نیز دارند.

دانه ها شامل مقدار زیادی کربوهیدرات می شوند که در بدن به قند تبدیل شده و سپس به صورت چربی ذخیره می شوند. بنابراین توصیه مهم این است که مصرف دانه ها را به یک روز یا کمتر در طول هفته محدود کنید. خوردن غلات کامل و سبوس  دارد جایگزین خوبی است.

معده را خالی نگذارید

هرگز زیاد به خود گرسنگی ندهید. وقتی با شکم خالی به خرید می روید احتمال این که چیپس سیب زمینی برایتان جذاب تر از سبزیجات باشد افزایش پیدا می کند. اما زمانی که با شکم سیر خرید می کنید سبد مواد غذایی خود را با مقدار زیادی پروتئین و سبزیجات پر خواهید کرد.

تغییرات سالم را انجام دهید

تغییرات غذایی به این معنا نیست که شما باید مواد غذایی مورد علاقه خود را کنار بگذارید. به جای آن ها بهتر است با چند تغییر ساده شروع کنید. به عنوان مثال خوردن پیتزا را فقط منوط به مصرف 20 وعده غذای سالم کنید. یعنی تا زمانی که 20 وعده غذای سالم نخورید حق خوردن پیتزا را ندارید.

سخت گیر نباشید

منظور از سخت گیر نبودن این موضوع نیست که به تغذیه خود توجه نکنید. منظور این است که سعی کنید تغییرات ساده را طوری اعمال کنید که جلو هوس شما را بگیرند. به عنوان مثال اگر محیط کارتان کنار پیتزا فروشی است و نمی توانید در برابر بوی متساعد شده از این رستوران مقاومت کنید سعی کنید پیتزا سبزیجات را سفارش دهید. یا مثلا اگر در مهمانی شرکت کرده اید که همه غذاهای مورد علاقه شما آن جا است، سعی کنید تنها یک غذا را انتخاب کنید و از آن لذت ببرید.

بعضی از گیاهان چربی سوز را به رژیم غذایی خود اضافه کنید

در اکثر رژیم های غذایی گیاهان جایگاه خاصی ندارند. اما اضافه کردن برخی از گیاهان سالم می تواند به کاهش وزن سریع کمک کند. مطالعات نشان داده اند که گیاهانی مانند فلفل کایین، زردچوبه، دارچین و قاصدگ ممکن است به کاهش وزن سریع کمک کنند.

شما می توانید به جای اضافه کردن کره به مرغ، از فلفل قرمز برای طعم دادن استفاده کنید. یا به همبرگری که تهیه می کنید کمی زردچوبه بزنید یا روی سالاد قاصدک بریزید. اگر شیرینی می پزید، حتما از دارچین استفاده کنید.

بشقاب خود را کوچک کنید

بشقاب بزرگ باعث می شود که شما در مورد حجم غذایی که می خورید دچار اشتباه شوید. وقتی بشقابتان کوچک باشد هم غذای کمتری می کشید و هم می توانید با مدیریت کردن لقمه ها از غذا بیشتر لذت ببرید. ضمن این که پر کردن بشقاب با سالاد بیشتر نیز یک روش دیگر برای کاهش وزن سریع است.

از سم زدایی استفاده کنید

پاکسازی بدن و یا سم زدایی یکی از بهترین راه های کاهش وزن سریع است. چند روز یا چند هفته، از کارهایی مانند مصرف آب سبزیجات سم زدا از بدن استفاده کنید. یکی دیگر از راه های ساده برای سم زدایی، مصرف آب زیاد در طول روز است.

حتما صبحانه بخورید

روز خود را با صبحانه شروع کرده و به این ترتیب بدنتان را خوشحال کنید. به علاوه، از آنجا که صبحانه اولین وعده غذایی روز است، می توانید از تمام روز برای سوختن کالری آن استفاده کنید. مصرف تخم مرغ پخته برای صبحانه بسیار عالی است.

نارگیل بخورید

هنگامی که به عنوان بخشی از یک رژیم کم کربوهیدرات قصد دارید آوکادو مصرف کنید، به نارگیل نیز فکر کنید. نارگیل یکی از بهترین غذاهای برای کاهش وزن در جهان است. نارگیل حاوی MCFA (اسیدهای چرب با زنجیره متوسط) است که بدن شما به راحتی می تواند آن را به عنوان سوخت استفاده کند. می توانید از روغن ناگیل در پخت و پز استفاده کنید و به جای شیر معمولی، شیر نارگیل مصرف کنید.

کالری را از طریق نوشیدنی به دست نیاورید

نوشیدنی های آماده ممکن است خوشمزه باشند، اما می توانند کالری زیادی به بدنتان برسانند. حتی مقدار قند و مواد نگهدارنده در آن ها نیز برای سلامتیتان مضر است. سعی کنید نوشیدنی ها پر کالری را با نوشیدنی های کم کالری مانند آب کرفس جایگزین کنید.

چربی های سالم را انتخاب کنید

همه چربی ها با هم برابر نیستند. چربی های موجود در غذاهایی مانند آوکادو، آجیل و شکلات تلخ در واقع برای شما خوب هستند. بنابراین برای کاهش وزن سریع توصیه می شود که این چربی ها را با چربی ها اشباع شده و پر کالری مانند روغن مایع جایگزین کنید.

در مورد رژیم غذایی سالم اطلاعات خود را بیشتر کنید

وقتی شما به رژیم غذایی خود متعهد می شوید، کل اعضای خانواده خود را نیز تحت تاثیر قرار می دهید. خوردن غذاهای سالم به جای غذاهای سرخ شده و ناسالم باعث می شود که عادات غذایی کل خانواد تغییر کند. بنابراین شما در طی روند کاهش وزن خود به سلامت چند نفر کمک کرده اید.

اسرار مهم در مورد سبک زندگی برای کاهش وزن سریع

تغییرات کوچکی را انجام دهید

به یاد داشته باشید، کاهش وزن یک ماراتن است، نه یک اسکیت بازی. تغییر هر قسمت از زندگی شما می تواند شما را به موفقیت نزدیک تر کند. تصمیم بگیرید که تنها یک تغییر را به صورت هفتگی انجام داده و به مرور زمان خود را با آن تطبیق دهید. مثلا این که به جای 2 روز در هفته یک روز بیرون غذا بخورید و یا روزی 20 دقیقه ورزش کنید. حتی می توانید به جای قهوه پر شکر از چای سبز استفاده کنید.

اجازه دهید کسانی که به شما نزدیک هستند از اهداف شما مطلع شوند

این کار می تواند به از بین بردن احساسات بد که بعد از شروع گزینه های مختلف به وجود می آیند، کمک کند. به عنوان مثال، اگر شما دائما دعوت شام را با دوستان خود لغو می کنید، ممکن است فرض کنند شما علاقمند به گذراندن وقت با آن ها نیستید.

اما اگر توضیح دهید که سعی دارید یک شیوه سالم در زندگی داشته باشید و به جای رفتن به رستوران، دوست دارید یک فیلم بخرید یا به جای قهوه، چای بخورید آن ها حتما حمایت بیشتری از شما خواهند کرد.

از شبکه های اجتماعی و تکنولوژی برای حمایت از خودتان استفاده کنید

به عنوان مثال اگر قصد دارید هر روز ساعت 6 صبح از خواب بیدار شوید و در پارک نزدیک منزلتان ورزش کنید، این موضوع را در صفحه شخصی خود به اشتراک بگذارید. شاید مابقی تعقیب کنندگان شما هم راغب به این کار باشند.

پیشرفت خود را پیگیری کنید

وقتی به نظر می رسد کاهش وزنتان حرکت کندی دارد یا اینکه احساس می کنید بدن شما به اندازه کافی تغییر نکرده است، سخت است که دلسرد نشوید. بنابراین پیگیری پیشرفت خود را از ابتدا تا انتها ادامه دهید.. این به شما انگیزه می دهد تا به کاهش وزن ادامه دهید.

این که پیگیری کنید که چند اینچ دور کمرتان کم شده، یا این که یک دفتر یادداشت غذایی داشته باشید یا یک مجله درباره تغییرات سالم مطالعه کنید، تشویق می شوید تا ببینید چه کار بزرگی انجام داده اید. نگه داشتن یک دفترچه یادداشت غذایی می تواند به شما کمک کند ضعف های خود را مشاهده کنید، از یک فضای سالم لذت ببرید یا متوجه شوید چه شرایطی باعث می شود که بیشتر بخورید یا ورزش کنید.

از خودتان پذیرایی کنید

اگر 5 هفته غذای سالم می خورید سعی کنید یک وعده به خودتان استراحت بدهید و هر چیزی را که دوست دارید مصرف کنید. البته بهتر است این نوع روش تشویقی را با خرید لوازمی مثل گوشی، عینک یا دیگر لوازم شخصی انجام دهید.

زندگی اجتماعی فعالی داشته باشید

کاهش وزن به این معنی نیست که از همه طرد شوید. بلکه به این معنی است که بیشتر فعالیت داشته باشید. فعایت اجتماعی نیز یکی از این فعالیت ها می باشد. کافی است که کمی تغییر ایجاد کنید. به عنوان مثال به جای رستوران گردی به دوستانتان پیشنهاد کنید که در یک کلاس ورزشی با شما شرکت کنند.

هدف تنظیم کنید

تنظیم یک هدف برای رسیدن به تناسب اندام باعث می شود تمام تمرکزتان بر روی آن هدف باشد. مثلا بگویید که تصمیم دارم 10 کیلوگرم در عرض 6 ماه کم کنم. یا مثلا این تمرین خاص را بدون توقف 50 بار تکرار کنم.

بیشتر بخوابید

اگر به طور مداوم کمتر از هفت یا هشت ساعت در شب خوابید، سلامتی شما ممکن است کم کم به خطر بیافتد. در واقع، در تحقیقی که در سال 2013 انجام شد، محققان دریافتند که افراد محروم از خواب بیشتر از افرادی که حداقل هشت ساعت در شب می خوابند، به خوردن تنقلات ناسالم تمایل دارند. در این تحقیق مشخص شد که کمبود خواب بر انتخاب غذا نیز تاثیر می گذارد.

کمبود مزمن خواب با چاقی، دیابت و … ارتباط دارد. به علاوه، خواب برای بازسازی عضله پس از ورزش ضروری است و به مغز  فرصتی برای پردازش و بهبود می دهد.

به این فکر کنید که خسته اید یا گرسنه

شاید عجیب به نظر برسد اما گاهی اوقات ذهن ما خستگی را با گرسنگی اشتباه می گیرد.  باورش سخت است؟ مطالعه ای که در 2015 در مجله Frontiers in Psychology منتشر شد نشان داد که تجربه خستگی نه تنها میزان مصرف تنقلات را افزایش می دهد بلکه میزان مصرف کلی غذاهای ناسالم را نیز زیاد می کند.

قبل از خوردن چیزی، آب بخورید و از خودتان بپرسید که آیا واقعا گرسنه هستید؟ قبل از خوردن غذا 20 دقیقه صبر کنید تا واقعا مطمئن شوید که گرسنه اید. در این بازه زمانی استراحت کنید.

از روغن ها و اسانس های گیاهی استفاده کنید

با استفاده از روغن های گیاهی مثل نعنا، گریپ فروت، زنجبیل، دارچین یا لیمو به طور طبیعی هوس خود را کنترل کرده و به کاهش وزن سریع برسید. به جای مصرف قهوه یا میان وعده دیگر، یک قطره از این روغن ها را روی مچ دست بریزید تا انرژی و یا آرامش را افزایش دهد.

زندگی را ساده کنید

تاثیر روحی ساده زیستی نیز برای کاهش وزن سریع مفید است. سعی کنید کارهایی که می خواهید برای کاهش وزن انجام دهید را خیلی پیچیده نکنید. آن ها را بخشی از زندگی روزمره خود کنید.

از آخر هفته غافل نشوید

ما اغلب در طول هفته رژیم می گیرید و ورزش می کنیم. اما آخر هفته از کنترل خارج می شویم. به یاد داشته باشید که از 4 شنبه تا شنبه تقریبا نیمی از هفته است. بنابراین این روزها نیز باید بخشی از رژیم شما باشند. تعهد به برنامه های خود را در طول هفته به یاد آورید. اگر دوست دارید که آخر هفته کمی از رژیم غذایی خود عدول کنید، باید در روز های پایان هفته بیشتر فعالیت بدنی داشته باشید.

یک وعده غذایی را تقلب کنید

تقلب در یک وعده غذایی به خصوص در ابتدای مسیر کاهش وزن روشی است که اکثر متخصصان تغذیه به آن اعتقاد دارند. در این وعده می توانید کمی بیشتر از آن چه که به آن متعهد هستید بخورید. فقط حواستان باشد که این تقلب را کم کم از عادت های خود حذف کنید.

هرگز خودتان را سرزنش نکنید

داشتن سبک زندگی سالم یک روند است. بهترین چیز برای ثبات در این روند این است که به خودتان یادآور شوید که هیچ چیزی نمی تواند این هدف شما را نابود کند. اگر در یک وعده غذایی بیشتر از حد توصیه شده پزشکان غذا خوردید بهتر است که خودتان را سرزنش نکنید. یادتان باشد که دفعه بعد که خواستید این کار را انجام دهید، از پروتئین بیشتری استفاده کنید یا مثلا برای تنبیه 10 دقیقه بیشتر ورزش کنید.