نقش ویتامین D در بدن ضروری است، به خصوص استخوان ها سلامتی خود را مدیون به ویتامین D هستند، اگرچه می‌توان این ویتامین را از نور خورشید تهیه کرد؛ اما بیشتر مردم از قرار گرفتن در معرض آفتاب دوری می‌کنند، زیرا قرار گرفتن بیش از حد در معرض آفتاب می‌تواند به پوست آسیب برساند. از این رو، چگونه مقدار لازم این ویتامین را دریافت کنیم؟ ساده است! غذاهای طبیعی بهترین روش تغذیه بدن با ویتامین D است؛ این غذاها در رژیم غذایی شما می‎‌توانید با بیماری‌های همه گیر مبارزه کند، پس در ادامه مطلب در مجله لیلی لند همراه ما با  10 منبع غنی ویتامین ِ D برای مبارزه با بیماری های اپیدمی باشید.

10 منبع غنی ویتامین ِ D برای مبارزه با بیماری های اپیدمی شامل چیست؟

• ماهی سالمون
• صدف
• تخم مرغ
• قارچ
• شیر
• خاویار
• آب پرتقال
• جو دوسر
• جگر گاو
• ماست

10 منبع غنی ویتامین ِ D برای مبارزه با بیماری های اپیدمی

10 منبع غنی ویتامین ِ D برای مبارزه با بیماری های اپیدمی

ماهی سالمون

ماهی سالمون منبع غنی ویتامین D و منبع عالی اسیدهای چرب امگا 3 است. فقط از 370 گرم گوشت این ماهی می توانید 800 UI ویتامین D بدست آورید. به منظور پیروی از رژیم غذایی درست، شما می‌توانید در سالاد و ماکارونی از ماهی استفاده کنید و یا می توانید آن را کبابی کنید.

صدف

صدف ها که بیشتر در آب شور یافت می‌شوند و منبع عالی منیزیم و ویتامین D هستند. برای به دست آوردن ارزش غذای بالا، بهتر است آنها را خام بخورید و یا خیلی کم بپزید. آنها همچنین سیستم ایمنی را تقویت می‌کنند و خطر ابتلا به بیماری ها را کاهش می دهند.

10 منبع غنی ویتامین ِ D برای مبارزه با بیماری های اپیدمی

تخم مرغ

این یکی از ارزان ترین و بهترین منابع ویتامین D&B12 و پروتئین با کالری کم است. شما می‌توانید با مصرف یک تخم مرغ تا 21٪ از انرژی رژیم های غذایی روزانه خود را بدست آورید، زیرا یک زرده تخم مرغ دارای 40 IUs ویتامین D است و اگر دو تخم مرغ مصرف کنید به معنای دستیابی به 80 IU است.

قارچ

قارچ ها دقیقاً مانند انسان، از نور خورشید ویتامین D دریافت می‌کنند و با آن رشد می‌کنند. برای به دست آوردن حداکثر ویتامین D، از یک قارچ بزرگ استفاده کنید و آنها را به آرامی بپزید. آنها به کاهش فشار خون در کنار کاهش خطر ابتلا به دیابت کمک می کنند.

شیر

اگر گیاهخوار هستید، می‌توانید یک فنجان شیر استفاده کنید، از این طریق تعداد 125 واحد غذائی، از ویتامین های ضروری دیگر مانند کلسیم، پروتئین و پتاسیم را جذب می‌کنید که باعث تقویت استحکام استخوان ها و دندان ها می‌شود. شما می‌توانید شیر گاو و سویا را با هم مصرف کنید. هر دو منبع عالی ویتامین D هستند.

10 منبع غنی ویتامین ِ D برای مبارزه با بیماری های اپیدمی

10 منبع غنی ویتامین ِ D برای مبارزه با بیماری های اپیدمی

خاویار

ویتامین D را می‌توانید از خاویار سرخ و سیاه دریافت کنید. این ماده غذایی مهم یک رژیم سالم و متعادل ایجاد می‌کند. از یک وعده تخم خاویار می توانید 19 IU دریافت کنید. همچنین با سایر مواد مغذی ضروری مانند چربی‌ها، مواد معدنی و ویتامین‌ها پر شده است.

آب پرتقال

شما می‌توانید در طول روز ویتامین D را از یک لیوان آب پرتقال تازه دریافت کنید، یک لیوان آب پرتقال می تواند 100 IU ویتامین D را فراهم کند، همچنین حاوی مقادیر زیادی کلسیم است که برای استخوان ها و دندان ها مفید است.

جو دوسر

جو با ویتامین D غنی شده و انرژی شما را نیز تقویت می‌کند. در کنار ویتامین D، این مواد حاوی مواد معدنی و ویتامین های دیگری نیز هست. یک بسته جو دوسر 154 IU ویتامین D را فراهم می‌کند قبل از خرید، ارزش غذایی این بسته را بررسی کنید.

10 منبع غنی ویتامین ِ D برای مبارزه با بیماری های اپیدمی

جگر گاو

در کنار ویتامین D، منبع بسیار خوبی از مواد معدنی مختلف، ویتامین ها و سایر مواد مغذی ضروری مانند آهن و تیامین است. از 100 گرم جگرگاو ، می توانید 50 IU ویتامین D دریافت کنید که برای دوز روزانه شما کافی است.

ماست

فرآورده های لبنی مانند ماست و پنیر از ویتامین D غنی شده و اینها منبع غنی کلسیم نیز هستند. همچنین به عنوان بهترین مواد غذایی ضد پیری شناخته می‌شود، زیرا به شما در جوان ماندن کمک می‌کند. یک فنجان ماست 20٪ از دوز روزانه نیاز شما به این ویتامین را تامین می‌کند.

گرچه ویتامین D در غذاهای مختلف یافت می‌شود، اما نور خورشید برای بدن نیز مهم است و هنوز هم مهمترین منبع دریافت کننده محسوب می‌شود. بنابراین سعی کنید در نور آفتاب قرار بگیرید کنید زیرا این امر می‌تواند شگفتی‌هایی برای سلامتی شما ایجاد کند.

منابع

https://khoobsurati.com/foods-that-contain-vitamin-d.html