ضایعات پوستی بخشی از پوست می باشند که حاوی بافت اضافی و یا ظاهر غیر طبیعی در مقایسه با پوست اطراف خود هستند.

در ادامه این مطلب مجله مرکز لیزر و زیبایی لیلی لند با انواع، علل، عوامل خطر، تشخیص و روش های درمان ضایعات پوستی آشنا می شوید.

انواع ضایعات پوستی

دو دسته ضایعات پوستی وجود دارد: ضایعات اولیه و ثانویه. ضایعات پوستی اولیه بیماری های غیر طبیعی پوست هستند که در هنگام تولد روی بدن وجود دارند و یا به مرور زمان به وجود می آیند. معمولا ضایعات پوستی اولیه مادر زادی هستند. انواع دیگر این ضایعات عبارتند از:

تاول ها

تاول های کوچک وزیکول نیز نامیده می شوند. این ضایعات پوستی با مایع شفاف پر شده و اندازه آن ها کمتر از 1/2 سانتی متر می باشد. وزیکول های بزرگتر به نام تاول شناخته می شوند. این ضایعات می توانند ناشی از موارد زیر باشند:

  • آفتاب سوختگی
  • سوختن پوست با بخار
  • نیش حشرات
  • اصطکاک ناشی از کفش و لباس
  • عفونت های ویروسی

ماکول

کک و مک و خال های مسطح نمونه هایی از ماکول هستند. آن ها نقاط کوچکی می باشند که معمولا قهوه ای، قرمز یا سفید هستند. این ضایعات حدود 1 سانتی متر قطر دارند.

ندول

این ضایعات پوستی جامد و بزرگ هستند. بیشتر ندول ها بیش از 2 سانتی متر قطر دارند.

کورک

پاپول یا کروک یک ضایعه بزرگ پوستی است. بیشتر پاپول ها به صورت گروهی رشد می کنند. ضایعه ایجاد شده توسط پاپول یا ندول، پلاک نامیده می شوند. پلاک ها در افراد مبتلا به پسوریازیس رایج هستند.

جوش چرک دار

جوش ها چرک دار ضایعات کوچکی هستند که پر از چرک می باشند. آنها معمولا نتیجه آکنه، جوش، و یا زرد زخم می باشند.

بثورات پوستی

بثورات ضایعاتی هستند که در قسمت های کوچکی از پوست ایجاد می شوند. آن ها می توانند به علت واکنش آلرژیک رخ دهند. واکنش های آلرژیک رایج معمولا زمانی رخ می دهند که فرد با آلرژن تماس برقرار می کند.

کهیر

این ضایعه پوستی به علت واکنش آلرژیک ایجاد می شود.

ضایعات پوستی ثانویه در نتیجه آسیب های اولیه پوستی و تحریک شدن آن ایجاد می شوند. به عنوان مثال، اگر کسی به دلیل خارش زیاد، پوست خود را دچار خراش کند، آن خراش به عنوان ضایعه پوستی ثانویه شناخته می شود.

شایع ترین ضایعات پوستی ثانویه عبارتند از:

پوسته

پوسته پوسته شدن زمانی ایجاد می شود که پوست به دلیل ایجاد یک ضایعه پوستی خشک و تحریک شده و بر اثر خارش دچار ریزش پوستی می شود.

زخم

زخم ها معمولا به علت عفونت باکتریایی یا آسیب فیزیکی ایجاد می شوند. آنها اغلب با گردش خون ضعیف همراه هستند.

فلس

فلس ها، تکه هایی از سلول های پوستی هستند که روی پوست ایجاد شده  و در نهایت به پوسته پوسته تبدیل می شوند.

اسکار

بعضی از خراش ها و بریدگی ها پوستی در زمانی که می خواهند با بافت پوست سالم جایگزین شوند به گوشت اضافی مبتلا می شوند. در این فرایند زمانی که پوست می خواهد ترمیم شود با بافت ضخیم جایگزین می شود. این عارضه اسکار کلوئیدی نامیده می شود.

آتروفی پوست

آتروفی پوست زمانی اتفاق می افتد که مناطقی از پوست شما نازک و چروکیده می شوند. استفاده بیش از حد از استروئید های موضعی یا گردش خون ضعیف عامل ایجاد این ضایعه پوستی هستند.

چه چیزی باعث ضایعات پوستی می شود؟

شایع ترین علت ضایعه پوستی عفونت روی یا درون پوست است. به عنوان مثال ویروس تبخال از طریق تماس مستقیم از پوست فرد بیمار به پوست سالم منتقل می شود.

عفونت سیستمیک مانند آبله مرغان و زونا نیز می تواند ضایعات پوستی را در سراسر بدن ایجاد کنند. عفونت سیستمیک عفونتی است که در سراسر بدن شما رخ می دهد.

برخی از ضایعات پوستی مانند خال و کک و مک ارثی هستند. ضایعات مادر زادی ضایعاتی هستند که در زمان تولد وجود دارند.

برخی از ضایعات می توانند نتیجه واکنش حساسیتی یا حساسیت ناشی از بیماری هایی مانند گردش خون ضعیف یا دیابت باشند.

چه کسی در معرض خطر ایجاد ضایعات پوستی است؟

برخی از ضایعات پوستی ارثی هستند. به عنوان مثال افرادی که در اعضای خانواده خود کسی را دارند که به خال یا کک و مک مبتلا است، بیشتر احتمال دارد این دو ضایعه را روی پوست خود نیز شاهد باشند.

افراد مبتلا به آلرژی ممکن است بیشتر در معرض آسیب های پوستی به علت آلرژی باشند. افرادی که با بیماری های خود ایمنی مانند پسوریازیس درگیر هستند، در طول زندگی خود بیشتر در معرض خطر ضایعات پوستی قرار می گیرند.

تشخیص ضایعات پوستی

برای تشخیص یک ضایعه پوستی، متخصص پوست یا پزشک عمومی معاینه کامل فیزیکی انجام می دهد. این معاینه شامل مشاهده ضایعات پوستی و اطلاع از تمام علائم می باشد. برای تأیید تشخیص نیز نمونه ای از پوست منطقه آسیب دیده برداشته شده و برای بررسی به آزمایشگاه ارسال می شود. به این آزمایش نمونه برداری یا بیوپسی نیز گفته می شود.

درمان ضایعات پوستی

درمان اصلی مبتنی بر علت ایجاد ضایعات پوستی است. پزشک با توجه به نوع ضایعه، سابقه پزشکی بیمار و هر نوع درمان دیگری که قبلا از آن استفاده کرده است، یکی از درمان های زیر را توصیه می کند.

داروها

درمان اولیه این ضایعات اغلب موضعی است. درمان های موضعی عموما برای کمک به درمان التهاب و حفاظت از منطقه آسیب دیده استفاده می شوند. دارو موضعی همچنین می تواند تسکین دهنده علائم خفیف بوده و از درد، خارش، یا سوزش ناشی از ضایعه جلوگیری کنند.

اگر ضایعات پوستی شما در نتیجه عفونت سیستمیک مانند آبله مرغان یا زونا باشد، ممکن است داروهای خوراکی نیز تجویز شود تا علائم بیماری از جمله ضایعات پوستی کاهش پیدا کند.

جراحی

ضایعات پوستی که آلوده شده و پر از چرک می شوند، برای درمان و تسکین، باید تخلیه شوند. البته ابتدا چرک به کمک آنتی بیوتیک درمان می شود. اما گاهی نیز به جراحی نیاز است.

به عنوان مثال یک نوع خال مادرزادی به نام همانژیوم که نتیجه یک تومور خوش خیم است که از سلول های جدار عروق خونی ناشی می شود، نیاز به جراحی دارد.

مراقبت در منزل

برخی از ضایعات خارش شدید دارند و برای درمان نیاز به مراقبت های بیشتری خواهند داشت. به عنوان مثال حمام بلغور جو دوسر و یا استفاده از لوسیون های ضد خارش می تواند به تسکین خارش یا سوزش ناشی از ضایعات کمک کنند. گاهی اوقات نیز ضایعات از چیز ساده ای مانند اصطکاک ناشی می شود. اصطکاک را می توانید با حذف محرک به خوبی مدیریت کنید.