ترک خوردگی و خشکی لب ها اغلب در ماه های سرد زمستان که میزان رطوبت کاهش می یابد و ما سعی می کنیم که خانه را با سیستم های گرمایشی، گرم کنیم شایع می شود. جالب است بدانید که این خشکی به آرامی شروع شده و به سرعت تشدید می شود. حتی خطر ابتلا به عفونت نیز با ترک خوردگی و خشکی لب افزایش می یابد. کودکان و سالمندان اغلب در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به خشکی و چاک خوردن لب ها هستند. در افراد مسن این عارضه به علت تغییرات مرتبط با سن ایجاد شده و کودکان نیز به دلیل ناتوانی در مراقبت از خود، به ترک خوردگی و خشکی لب مبتلا می شوند.

مانند سایر بیماری ها، سالمندانی که به زوال عقل مبتلا هستند و کسانی که از دیگر بیماری های موثر بر روی ارتباطات رنج می برند، به دلیل ناتوانی در توصیف شرایطی که شروع علائم را نشان می دهد، نسبت به سالمندان سالم، بیشتر در معرض ابتلا می باشند.

ما در ادامه این مطلب مجله مرکز لیزر و زیبایی لیلی لند به نشانه ها، علل، عوامل خطر، تشخیص و روش های درمان شکاف، ترک خوردگی و خشکی لب اشاره می کنیم.

علائم ترک خوردگی و خشکی لب

 • خشکی لب ها و همچنین ناحیه اطراف دهان
 • التهاب و قرمزی
 • احساس سوزن سوزن شدن یا سوزش
 • تنگی، پوسته پوسته شدن و ترک خوردن پوست هنگام صحبت کردن یا لبخند زدن
 • خونریزی
 • لیسیدن بیش از حد اطراف دهان ممکن است منجر به شیوع پارگی حتی به خارج از خط لب شود. به این ترتیب یک حلقه از ترک های عمودی در اطراف دهان ایجاد می شود.

علل ایجاد شکاف، ترک خوردگی و خشکی لب

عوامل متعددی وجود دارد که می توانند باعث ایجاد ترک خوردگی و خشکی لب شوند. این عوامل عبارتند از:

 • قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید و هوای گرم که ممکن است موجب گرگرفتگی یا آفتاب سوختگی شود.
 • مصرف برخی از داروها، به ویژه داروهای درمان آکنه. این داروها معمولا از خشک کردن پوست به عنوان راهی برای مقابله با جوش ها و برامدگی های استفاده می کنند.
 • آلرژی نه تنها به محصولات مراقبت از پوست و لوازم آرایشی بلکه به عوامل محیطی مختلف
 • کاهش میزان آب بدن در نتیجه برخی از بیماری ها یا عدم تحمل مایعات توسط بدن
 • خشکی، سردی و رطوبت کم هوا و یا قرار گرفتن در معرض باد سرد و شدید
 • سیگار کشیدن یا نوشیدن بیش از حد الکل
 • بیماری دندانی یا سایر مسائل مربوط به دندان مانند تیز بودن بیش از حد دندان نیش
 • خشک شدن دهان، که می تواند از طریق فرایند پیری یا در نتیجه مصرف برخی از داروها یا ابتلا به بیماری رخ دهد.
 • سابقه ابتلا به بیماری های پوستی مانند اگزما
 • مشکلات مربوط به سلامت عمومی مانند دیابت، کم خونی و کمبود برخی از ویتامین ها و یا نقص در سیستم ایمنی

علائم ترک برداشتن گوشه لب

ترک های لب گاهی بر اثر خشکی ایجاد نمی شوند. در این حالت به آن ترک گوشه دهان گفته می شود. علائم ترک گوشه دهان عبارتند از:

 • پارگی که معمولا در گوشه های لب رخ می دهد.
 • هنگام باز کردن دهان ممکن است درد ایجاد شود.
 • گوشه دهان ممکن است ملتهب شود.

علل ترک گوشه لب

 • رطوبت بیش از حد در گوشه های دهان
 • لیسیدن مکرر لب ها
 • استفاده نامناسب از پروتزها
 • مشکلاتی مانند خشکی دهان، خرابی دندان و سایر مشکلات دندانپزشکی

ترک خوردگی گوشه دهان ممکن است شاخصی برای تشخیص برخی از بیماری ها از جمله دیابت، کم خونی و ضعف در سیستم ایمنی و یا کمبود ویتامین باشد.

متاسفانه بیشتر موارد ترک های ایجاد شده در گوشه دهان، به دلیل عفونت قارچی رخ می دهند. بنابراین برای درمان این عارضه پزشک از دارو های استروئیدی موضعی یا ضد قارچی ها یا داروهای خوراکی برای کشتن عفونت استفاده می کند. اما اگر ترک های کناره دهان بر اثر نصب نادرست پروتزهای دندانپزشکی باشد، باید برای اصلاح آن به دندانپزشک مراجعه کنید.

عوامل خطر ترک خوردگی و خشکی لب

اگر خشکی لب و ترک ایجاد شده روی آن را بدون درمان رها کنید، می تواند کاملا تشدید شده و منجر به التهاب، خونریزی، زخم و حتی عفونت شود. لیس زدن لب، که اغلب پاسخ طبیعی به خشکی است، می تواند منجر به ایجاد شکاف بیشتر شود. این عادت بیشتر در کودکان و سالمندان شایع است. اگر تحت درمان قرار نگیرد، آسیب های ایجاد شده ممکن است تا چانه و گونه ها نیز گسترش یابد.

تشخیص

اگر ترک خوردگی روی پوست لبتان ملتهب شد، یا به نظر می رسد که به صورت منظم این اتفاق روی لبتان رخ می دهد و طول دوره ظهورش بیش از چند روز یا چند هفته است، حتما پیشنهاد می کنیم که برای درمان به متخصص پوست و مو مراجعه کنید. پزشک نه تنها می تواند جلوی پیشرفت بیماری را بگیرد، بلکه ریسک ابتلا به عفونت را نیز کاهش می دهد.

برای تشخیص ابتدا پزشک محل ترک خوردگی را معاینه بصری و فیزیکی می کند تا بتواند علل بالقوه را تعیین کند. ممکن است سابقه پزشکی شما و هر گونه مشکلی که به خشکی لب مربوط می شود، به درد تشخیص بخورد. ضمن این که پزشک به دنبال تبخال یا همان زخم سرد که بر اثر ویروس ایجاد می شوند نیز می باشد.

از آن جا که بخشی از موارد ترک خوردگی و خشکی لب به مسائل و مشکلات دندانپزشکی ارتباط دارد، متخصص پوست ممکن است بیمار را به دندانپزشک ارجاع دهد. دندانپزشک ضمن بررسی دندان ها و رفع مشکل آن ها، پروتزهایی مانند دندان مصنوعی یا ابزار ارتودنسی را نیز بررسی خواهد کرد. گاهی نصب یا استفاده نادرست از این ابزارها موجب ترک خوردگی پوست لب می شود.

درمان بالینی ترک خوردگی و خشکی لب

برای درمان این عارضه معمولا از پماد یا کرمی استفاده می شود که نه تنها خشکی را برطرف می کند بلکه از ورود آلودگی های محیطی و عفونت پوست نیز جلوگیری می کند. اما اگر عفونت وجود داشته باشد، ممکن است آنتی بیوتیک تجویز شود.

درمان های خانگی برای ترک خوردگی و خشکی لب

در کنار روش های تجویزی می توانید از برخی از داروهای طبیعی نیز برای کاهش خشکی و ترک خوردگی لب ها استفاده کنید. این روش ها عبارتند از:

 • لایه برداری منظم برای حذف سلول های مرده و پوسته پوسته شده پوست: مخلوطی از عسل، شکر و روغن زیتون باعث ایجاد رطوبت طبیعی و لایه برداری از پوست می شود. لایه برداری منظم کمک می کند که سلول های مرده روی پوست باقی نماند. عسل در این ترکیب به عنوان یکی از مواد اصلی شناخته می شود. زیرا این ماده به علت خواص رطوبت زا و ضد قارچی می توان هم خشکی را کم کند و هم از ایجاد عوارض جانبی جلوگیری کند.
 • آلوئه ورا: آلوئه ورا گیاهی است که حاوی ویتامین ها و اسیدهای آمینه زیادی است و می تواند نه تنها برای درمان ترک خوردگی لب ها بلکه برای درمان سوختگی و بثورات نیز استفاده شود. با کمک این گیاه سطح مناسبی از مرطوب نیز در پوست ایجاد می شود.
 • اکسید روی: این ماده که اغلب روی بینی استفاده می شود به عنوان یک اقدام  مفید برای محافظت از پوست در برابر آفتاب سوختگی بوده و همچنین می تواند از لب ها نیز محافظت کند.

قبل از استفاده از هر محصولی روی لب، از مواد تشکیل دهنده آن اطلاع کسب کنید تا مطمئن شوید که هیچ ماده سمی در آن ها به کار نرفته است.

اثرات جانبی داروها

عوارض جانبی آنتی بیوتیک ها شامل واکنش های آلرژیک، اسهال، سردرد و عفونت مخمر واژن در زنان می باشد. اگر عوارض جانبی نامطلوب دارید حتما در این مورد با متخصص مشورت کنید تا نوع آنتی بیوتیک شما را تغییر دهد. زنانی که عفونت مخمر واژن را تجربه می کنند یا باید نوع داروی خود را تغییر دهند یا این که از پزشک بخواهند تا داروی دیگری برایشان تجویز کرده تا از ایجاد عفونت جلوگیری شود.

اگر ناحیه آسیب دیده، ملتهب و دردناک باشد، استفاده از هر نوع درمان موضعی ممکن است موجب سوزش شود. اما پس از سوزش خفیف، فرایند بهبودی شروع می شود.

پیشگیری از ترک خوردگی و خشکی لب

در مورد ترک خوردگی و خشکی لب پیشگیری بسیار مهم است. چند گام وجود دارد که می توانید به کمک آن ها خطر ابتلا به این نوع مشکل پوستی را تا حد امکان کاهش دهید. این اقدامات عبارتند از:

 • در طول ماه های سرد زمستان از یک رطوبت ساز یا دستگاه بخور در خانه استفاده کنید تا رطوبت از دست رفته بر اثر استفاده از سیستم های گرمایشی مجددا به محیط باز گردد. این کار نه تنها از ترک خوردن لب ها جلوگیری می کند بلکه به طور کلی برای سلامت پوستتان اهمیت زیادی دارد.
 • سیگار کشیدن موجب می شود که چربی های طبیعی روی پوست تبخیر شده و زمینه لازم را برای خشکی پوست عل الخصوص خشکی لب ها فراهم می کند. ترک سیگار، نه تنها لب های شما را نرم و مرطوب نگه می دارد، بلکه برای بهبود سلامت عمومی بدنتان نیز بسیار مفید خواهد بود.
 • استفاده از کرم ضد آفتاب به طور منظم، حتی در زمستان، برای جلوگیری از آفتاب سوختگی مفید است. استفاده از لوسیون، کرم و یا ژل برای محافظت از لب ها در برابر گرگرفتگی و آفتاب سوختگی و همچنین حفظ رطوبت کاربردی است.
 • از مصرف محصولاتی که ممکن است باعث تحریک پوست شوند مانند پاک کننده های قوی و یا محصولات مراقبت از پوست که ممکن است باعث واکنش آلرژیک شوند به طور جد اجتناب کنید. به جای آن، می توانید محصولات ضد آلرژی را انتخاب کنید.
 • هر روز حداقل 6 تا 8 لیوان آب بنوشید. اگر در ماه های گرم تابستان فعالیتی در خارج از منزل انجام می دهید، آب مصرفی تان باید بیشتر باشد. این میزان آب یک معیار کلی است و با توجه به سطح فعالیت و وزن بدن می تواند متغییر باشد.