آکنه یک اصطلاح وسیعی است که انواع بیماری های پوستی را شامل می شود و شرایطی است که خیلی بیشتر از جوش های گاه و بی گاه اتفاق می افتد. آکنه انواع مختلفی دارد و به شیوه های متفاوتی نیز پوست را تحت تاثیر قرار می دهد. به منظور درمان آکنه، شناسایی و تشخیص انواع آکنه ضروری است. پس اگر زیاد جوش می زنید و به فکر درمان مناسب آن هستید ادامه این مطلب مجله مرکز لیزر و لیلی لند را از دست ندهید. زیرا در ادامه علاوه بر معرفی انواع آکنه به سوالات زیر نیز پاسخ خواهیم داد:

  • انواع آکنه
  • آکنه چگونه ایجاد می شود؟
  • طبقه بندی انواع آکنه به چه شیوه ای انجام می شود؟
  • انواع دیگر آکنه چیست؟

انواع آکنه ؛ چند نوع آکنه وجود دارد؟

همه انواع آکنه با یکدیگر یکسان نیستند. آکنه ولگاریس انواع مختلفی از ضایعات را از جمله دانه های سرسیاه، دانه های سرسفید، پاپول، پوسچول، ندول ها و کیست ها تشکیل می دهد. در ادامه در مورد هر کدام توضیحاتی را ارائه می کنیم.

  • دانه های سر سیاه: این ضایعات، فولیکول های مسدود شده و غیر مسری هستند که به عنوان یک لکه تیره روی پوست ظاهر می شوند.
  • دانه های سر سفید: دانه های سر سفید فولیکول های مسدود پوشیده شده توسط یک لایه نازک از پوست هستند که نقاط ریز و سفیدی را روی پوست تشکیل می دهند.
  • پاپول ها: پاپول ها ضایعات التهابی هستند که ممکن است قرمز باشند و می توانند حساسیت و درد نیز به همراه داشته باشند.
  • پوسچول ها: پوسچول ها ضایعات التهابی هستند که عموما از چرک پر شده اتد. آنها ممکن است به رنگ سفید یا زرد ظاهر شوند و با ترکاندنشان می توانند منجر به ایجاد زخم شوند.
  • ندول ها: ندول ها فرم شدید از ضایعات آکنه هستند که در زیر پوست به وجود می آیند. آنها به طور کلی حاوی چرک نیستند. اما با لمس کردن آن ها متوجه سفتی شان خواهید شد.
  • کیست ها: کیست ها یک فرم شدید از ضایعات آکنه هستند که ملتهب و پر از چرک شده اند. آنها به طور کلی دردناک هستند و برای درمانشان حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

فراتر از آکنه ولگاریس، انواع مختلفی از آکنه، از جمله آکنه فولمینانس و آکنه مکانیکا نیز وجود دارد.

آکنه فولمینانس: این آکنه یک نوع شدید از آکنه است که به طور ناگهانی در مرد بالغ به وجود می آید. مشخصه اصلی این نوع آکنه ایجاد گره های التهابی در قفسه سینه و کمر است. این ضایعات می توانند منجر به زخم های شدید و درد مفاصل همراه با سایر مشکلات مربوط به سلامتی شوند.

آکنه مکانیکا: این فرم آکنه از طریق فشار بیش از حد، گرما و اصطکاک روی پوست ایجاد می شود و اغلب در بین ورزشکاران و افرادی که پوستشان با سطحی زیاد اصطکاک دارد شایع است. این ضایعات برآمدگی هایی هستند که می توانند از کومدون های کوچک تا ضایعات التهابی بزرگ متفاوت باشند.

آکنه چگونه ایجاد می شود؟

آکنه به معنی ظهور غدد سباسه آلوده یا ملتهب بر روی پوست است. آکنه ولگاریس، اصطلاح پزشکی است که برای توصیف آکنه های معمولی که بر اثر اشباع شدن فولیکول های مو با باکتری ها و سلول های مرده پوست ایجاد می شود کاربرد دارد. آکنه ولگاریس معمولا بر روی صورت، پشت و سینه یافت می شود. زیرا این قسمت ها بدن هم منافذ باز تری دارند و هم غدد سبابه آن ها بیشتر است. اما ممکن است در ناحیه های دیگر مانند باسن نیز یافت شوند. همان طور که سلول های پوست بازسازی می شوند، سلول های قدیمی باید از بین بروند. اگر این سلول های مرده از منافذ خارج نشوند و با عرق و چربی روی پوست ترکیب شوند، در فولیکول مو به دام افتاده و تشکیل جوش می دهند.

منافذ پوست ما به یک سیستم غدد چربی که مستقیما در زیر پوست قرار دارند متصل می شود. در داخل این غدد چربی، صمغ تولید می شود. این ماده برای حفظ رطوبت و سلامت پوست ضروری است. اما تولید بیش از حد این روغن ها باعث آکنه می شود. اگر روغن ترشح شده بیش از حد با سلول های مرده و باکتری های روی پوست ترکیب شوند، منافذ را اشباع کرده و ایجاد پلاگین در پوست می شود.

علل عمومی ایجاد انواع آکنه

اسطوره ها زیادی در مورد علل ایجاد انواع آکنه وجود دارد که بسیاری از آنها غلط و بی اساس هستند. به عنوان مثال ممکن است شنیده باشید که شستن بیش از حد صورت و یا عادت های غذایی خاص مانند خوردن شکلات و یا حتی قرار گرفتن در معرض نور خورشید موجب بروز آکنه می شود. اما هیچ کدام از این اسطوره های رایج دلیلی برای ایجاد انواع آکنه نیستند. در واقع عدم رعایت بهداشت باعث آکنه نمی شود. خوردن شکلات و قرار گرفتن در معرض نور خورشید نیز عامل مستقیمی محسوب نخواهند شد. این عوامل تنها می توانند شرایط پوستی را بدتر کنند. آکنه عمدتا توسط ژنتیک و هورمون ها ایجاد می شود و عوامل بسیاری وجود دارد که می تواند این وضعیت پوستی را تشدید کنند.

تغییرات هورمونی

آکنه ولگاریس به طور کلی در طول سال های نوجوانان، زمانی که بلوغ شروع شده و باعث ایجاد نوسان در سطح هورمون ها می شود، رخ می دهد. همانطور که سطح هورمون ها به خصوص تستوسترون افزایش پیدا می کند، غدد پوست شروع به تولید مقادیر بیشتری از چربی می کنند. اما چه چیزی باعث چرب شدن پوست می شود؟ سبوم تولید شده بر روی پوست مستقیما به بروز انواع آکنه کمک می کند.

بلوغ تنها زمانی نیست که ما تغییرات هورمونی را تجربه می کنیم. زنان تغییرات منظم در سطح هورمون ها، به ویژه استروژن و آندروژن را در چرخه قاعدگی تجربه می کنند. مردان نیز نوسانات سطح هورمونی را به خصوص در نوجوانان تجربه می کنند.

عوامل ارثی

آکنه نتیجه عوامل ارثی نیز می باشد. کودکانی که والدینشان مبتلا به آکنه هستند بیشتر احتمال دارد که در معرض این بیماری پوستی قرار بگیرند. در حالی که این بیماری ژنتیکی نیست. اما اجزای ارثی در این بیماری پوستی نقش دارد. ژنتیک تاثیر زیادی بر سیستم ایمنی بدن شما دارد. متخصصان معتقدند که دو نفر متفاوت که در معرض یک نوع عفونت باکتریایی قرار داشته باشند ممکن است واکنش های مختلفی را از خود بروز دهند. به همین ترتیب، یک فرد ممکن است پوستی حساس تر داشته باشد و به سبب خواص ژنتیکی خارش و التهاب بیشتر را تحمل کند.

استرس

در حالی که استرس به طور مستقیم در ایجاد آکنه نقش ندارد اما می تواند باعث بروز یا تشدید ضایعات شود. هنگامی که تحت فشار قرار می گیرید، بدن شما کورتیزول و آندروژن آزاد می کند. هنگامی که این هورمون ها نوسان پیدا می کنند، پوست شما چربی بیشتری ترشح می کند و همین عامل باعث می شود جوش هایی که قبلا داشته اید بدتر شود.

طبقه بندی انواع آکنه

آکنه معمولا به دو نوع اصلی تقسیم می شود. آکنه غیر التهابی و التهابی. اگر چه دو دسته اولیه برای انواع آکنه وجود دارد، اما در ادامه شما را با انواع دیگر این بیماری آشنا می کنیم.

آکنه غیر التهابی

آکنه غیر التهابی توسط کومدون هایی مشخص می شود که می توانند باز یا بسته باشند. این کومدون ها معمولا سفید یا سیاه هستند.

جوش سر سیاه

اگر حفره ایجاد شده بر روی سطح پوست باز شود، به آن کومدون باز یا سر سیاه می گویند. از آنجا که این منافذ باز هستند، عصاره درون منافذ در تماس با هوا اکسید می شود. این اکسید باعث می شود که سبوم روی پوست سفت شود. جوش های سر سیاه معمولا در بینی، چانه و پیشانی یافت می شوند. اما ممکن است بر روی قفسه سینه، پشت و بازو نیز ایجاد شوند. دانه های سر سیاه معمولا در شروع بلوغ و در زمانی که تغییر هورمونی ایجاد می شود شایع است.

جوش سر سفید

اگر توده ایجاد شده توسط یک لایه نازک از پوست پوشیده شده باشد و سلول های مرده تشکیل یک ماده ضخیم در زیر پوست داده و پلاگین ایجاد کنند، جوش سر سفید ایجاد می شود. در حالی که این جوش ها معمولا آلوده نمی شوند، اما باکتری ها موجود در آن می توانند بر روی سلول های پوستی اطراف منافذ تاثیر بگذارند. جوش های سر سفید به طور معمول در یک چرخه یک هفته ای به جوش سر سیاه تبدیل می شوند.

خالی کردن  این جوش ها می تواند آسیب بیشتری به پوست وارد کند. دیواره فولیکول واقع در گوشه های جوش های سر سفید می توانند به سادگی پاره شده و این پارگی اجازه می دهد باکتری ها وارد سلول ها شوند و  آکنه ملتهب رخ دهد. به همین دلیل ضروری است که از برداشتن پوست روی جوش های سر سفید جلوگیری شود.

آکنه التهابی

آکنه التهابی به علت آلوده شدن منافذ با باکتری های P. acnes و ایجاد عفونت رخ می دهد. چهار نوع آکنه التهابی وجود دارد. پاپول ها، پوسچول ها، ندول ها و کیست ها از جمله انواع آکنه های التهابی هستند.

پاپول ها

پاپول ها جوش های جامدی هستند که حاوی برآمدگی نمی باشند و معمولا اولین نوع آکنه التهابی هستند که پوست را تحت تاثیر قرار می دهند. پاپول ها منافذ را مشهود نمی کنند اماو بافت را قرمز، متورم و ملتهب می کنند.

پوسچول ها

پوسچول ها جوش هایی هستند که مرکزشان سفید یا زرد است. تفاوت مشخص بین پاپول ها و پوسچول ها این است که پوسچول ها حاوی گلبول های سفید خون هستند. هنگامی که سیستم ایمنی بدن شما تلاش می کند با باکتری هایی که به یک فولیکول وارد شده اند، مبارزه کنند، گلبول های سفید خود را به این منطقه فرستاده و با مرگ این سلول ها تجمعی از آن ها در جوش ایجاد می شود.

ندول ها

آکنه ندول در طول مرحله ی دوم پارگی فولیکول ایجاد شده و معمولا در موارد شدید آکنه دیده می شوند. آنها در زیر سطح پوست ظاهر می شوند و می توانند با لمس کردن سفتی آن ها را متوجه شد. به طور مشابه با پاپول ها، ندول ها از باکتری، سلول های پوستی و سبوم در فولیکول ها تشکیل می شوند. اما این شکل گیری به صورت عمیق در پوست ایجاد می شود. این نفوذ عمیق می تواند سبب آسیب بافتی به پوست شده و سیستم ایمنی بدن را وادار به پاسخ التهابی کند.

گرچه ندول ها شبیه به پاپول ها هستند، اما از آن ها بسیار بزرگتر و دردناکتر می باشند. اگر آن ها بترکانید می توانند به یک ناحیه بزرگتر از پوست گسترش پیدا کرده و باعث عفونت عمیق شوند. این ضایعات می توانند عامل زخم های دائمی روی پوست باشند.

کیست ها

آکنه کیستیک یکی از سخت ترین انواع آکنه برای درمان است. بر خلاف جوش ها، کیست ها در زیر بافت پوست و در جای عمیقی تشکیل می شوند. این ضایعات تقریبا همیشه در معرض درد هستند و می توانند باعث ناراحتی زیادی شوند.

آکنه کیستیک کمتر شایع است طبق گزارش Medical News Today، آکنه کیستیک در هر 1000 نفر 2 نفر را مبتلا می کند. این در حالی است که آکنه عمومی از هر 1000 نفر در 70 نفر ایجاد می شود. این فرم شدید آکنه ولگاریس معمولا نیاز به کمک متخصص پوست دارد.

آکنه های التهابی طول عمر بیشتری دارند و می توانند اثرات دائمی بر روی پوست بگذارند. بنابراین مهم است که بهترین روش های درمان را برای آن ها انجام دهید.

انواع دیگر آکنه

انواع مختلف دیگری از آکنه وجود دارد که آکنه ولگاریس نیستند. آنها می توانند مشابه دیگر انواع آکنه باشند و نشانه های قابل مقایسه ای نیز در آن ها وجود داشته باشد. این موارد عبارتند از:

آکنه کونگلوباتا

این یک شکل غیر معمول و شدید از آکنه است که توسط آبسه های دردناک و زخم های نامنظم مشخص می شوند. به طور کلی، این بیماری پوستی بر روی مردان تاثیر می گذارد. زیرا با سطح بالای هورمون تستوسترون مرتبط است. اما در زنان نیز گاهی مشاهده شده است. علت این نوع آکنه ناشناخته است اما محققان کشف کرده اند که در افراد بین سنین 18 تا 30 سالگی بیشتر ایجاد شده و می تواند تا 40 سالگی نیز ادامه یابد. حتی پس از درمان نیز، این نوع آکنه می تواند باعث آسیب دائمی و قابل توجه روی پوست شود.

آکنه فلوامینس

آکنه فلوامینس یک فرم شدید از آکنه کونگلوباتا است که همراه با نشانه های سیستمیک می باشد. آکنه فلوامینس بسیار نادر است و تقریبا همیشه روی مردان تاثیر می گذارد. این نوع آکنه می تواند به طور ناگهانی و شدید و همراه با آکنه های التهابی در قفسه سینه یا کمر ظاهر شوند. در موارد شدید، بیماران کاهش اشتها و کاهش وزن را همراه با بزرگ شدن کبد و طحال تجربه می کنند.

فولیکولیت

این در واقع یک عفونت باکتریایی است که به شدت از آکنه تقلید می کند. درمان این عفونت دشوار است زیرا انواع باکتری های موجود در این بیماری به اکثر آنتی بیوتیک های مورد استفاده برای درمان آکنه شدید پاسخ نمی دهند. این عفونت نادر است و برآورد شده است که چهار درصد افراد مبتلا به آکنه ملایم این وضعیت را شاهد هستند.

Pyoderma Faciale

Pyoderma Faciale می تواند علائم آکنه و روزاسه را تقلید کند. این بیماری دردناک پوستی فقط در زنان، معمولا بین 20 تا 40 سالگی بروز می کند و شروع آن سریع و فوری است. معمولا این بیماری پوستی بیش از یک سال طول می کشد و با تولید چربی در پوست همراه نیست. این یک بیماری نادر است و معمولا بهتر است با دارو درمان شود.

آکنه مکانیکا

آکنه مکانیکا نوع خاصی از آکنه است که توسط گرما بیش از حد، اصطکاک و یا فشار بر روی پوست ایجاد می شود. این آکنه معمولا بر روی ورزشکاران جوان، سربازان و دانش آموزان تاثیر می گذارد. هر چیزی که بدن را در معرض گرما شدید قرار دهد، چه لباس و چه تجهیزات ورزشی می تواند این آکنه را به وجود آورد.