اگر نوجوان یا جوان هستید و روی صورت خود ضایعات آکنه داری، پیشنهاد می شود که به جای منتظر نشستن، به فکر  درمان زود هنگام آکنه باشید. در ادامه این مطلب مجله مرکز لیزر و زیبایی لیلی لند، به 7 دلیل علمی برای درمان زود هنگام آکنه اشاره می کنیم. با خواندن این دلایل شما هم قعطا متقاعد خواهید شد که باید این عارضه پوستی را هر چه سریع تر، در سال های اولیه حضور آن روی پوست، درمان کنید.

چرا باید به فکر درمان زود هنگام آکنه باشیم؟

اگر درمان زود هنگام آکنه را شروع کنید، نتایج زیر را به صورت محسوس احساس خواهید کرد.

با این کار نتایج درمان سریع تر از حد معمول خواهد شد. درمان آکنه بدون در نظر گرفتن این که آکنه خفیف یا شدید دارید، معمولا طول می کشد. شما با درمان آکنه قبل از این که شدید شود، نتایج موفقیت آمیز تری را خواهید گرفت. در واقع اگر زمانی که جوش ها کوچک هستند درمان را آغاز کنید، از تبدیل آن ها به جوش های سر سیاه، سر سفید و کیست های عمیق جلوگیری خواهد شد.

احتمال ایجاد زخم کاهش خواهد یافت. درمان زود هنگام آکنه ممکن است از زخم شدن آن ها جلوگیری کند. به طور کلی، آکنه شدید تر، بیشتر احتمال دارد که به زخم تبدیل شود. این در حالی است که معمولا آکنه های کوچک، هم به درمان بهتر پاسخ می دهند و هم در زمان بهبودی درد کمتری دارند.

یکی از مهمترین مزایایی که درمان زود هنگام آکنه دارد این است که باعث می شود بیمار عادت دست کاری کردن جوش را کنار بگذارد. همین عامل باعث می شود که بیمار هرگز جای زخم ضایعات جوش مانند را نبیند.

وقتی آکنه از بین می رود احتمال ایجاد لکه های ماندگار کاهش پیدا می کند. برای افرادی که پوست های روشن دارند، احتمال ایجاد لکه های تیره روی پوست بعد از از بین رفتن آکنه وجود دارد. متخصصین پوست به این حالت هیپرپیگمانتاسیون پس از التهاب (PIH) می گویند. عمر این لکه ها حتی می تواند تا چند ماه نیز باشد. این در حالی است که بسیاری از افراد به جای نگرانی از خود آکنه، نگران جای باقی مانده از آن هستند.

درمان زود هنگام آکنه از شدید شدن جوش های خفیف پیشگیری می کند. درمان زود هنگام می تواند از تبدیل شدن جوش های کوچک به جوش های سر سفید و آکنه های عمیق و دردناک مانند کورک جلوگیری کند.

کاهش احتمال این که به داروهای قوی تری برای درمان آکنه نیاز داشته باشید. هنگامی که آکنه شدید می شود، برای درمان و از بین بردن آن ها نیاز به دارو قوی می باشد. این داروها عوارض جانبی بالقوه بیشتری دارند و به نظارت دقیق تری توسط متخصص پوست نیازمندند. این بدان معنی است که با شدید شدن این عارضه، تعداد مراجعاتتان به پزشک بیشتر خواهد شد. اما اگر آکنه را در همان مراحل ابتدایی درمان کنید، دیگر نیازی به مراجعات مکرر ندارید.

عمر سال های ایجاد آکنه کوتاه می شود. آکنه معمولا در سنین جوانی آغاز می شود. متخصصین پوست در حال حاضر عمری بین 7 تا 12 سال را برای این عارضه پوستی تخمین می زنند.

درمان زودرس آکنه و تحت کنترل در آوردن آن در همان سال های ابتدایی باعث می شود عمر این عارضه کوتاه تر شود. این در حالی است که کسانی که درمان آکنه را جدی نمی گیرند حتی ممکن است تا یک دهه نیز با آن دست به گریبان باشند. حتی برخی از بزرگسالان این عارضه را در دهه های 30، 40، 50 و یا حتی 60 عمر خود تجربه می کنند.

احتمال پریشانی عاطفی در بیمار کاهش پیدا می کند. آکنه می تواند حتی بیش از یک عارضه پوستی باشد. مطالعات نشان می دهد که گاهی این عارضه موجب آسیب دیدگی روحی بیمار می شود. بسیاری از افراد مبتلا می گویند که اعتماد به نفس خود را پس از ایجاد آکنه از دست داده اند. برخی نیز به نوع شدید عوارض عاطفی این بیماری یعنی انزوای اجتماعی رو می آورند.

بنابراین به نظر می رسد که شدت آکنه مهم است. با این وجود با شدید شدن آکنه، تاثیر منفی آن بر اعتماد به نفس و روابط اجتماعی بیمار بیشتر می شود.

یک مطالعه که جدیدا انجام شده است نشان داد که داشتن آکنه می تواند منجر به افسردگی و ایجاد افکار خودکشی شود. مطالعات دیگر ثابت کرده اند که درمان زود هنگام آکنه می تواند این احساسات را کاهش دهد.

اما نکته حائز اهمیت در این باره این است که بدانید چه درمانی باید در چه سنی و برای چه کسی استفاده شود؟ در این مورد می توانید سوالات خود را از متخصصین دی کلینیک لیزر و زیبایی میرداماد بپرسید. متخصصین پوست این مرکز می توانند با معاینه آکنه، نوع درمان مناسب بیماری شما را تعیین کنند و با این کار ضمن ایجاد ظاهری زیباتر، موجب بهبود کیفیت زندگی شما شوند. بنابراین پیشنهاد می شود اگر نوجوانی در خانه دارید که در سال های ابتدایی ظهور آکنه قرار دارد، برای بهره مندی از مزایای ذکر شده به فکر درمان زودهنگام این عارضه در او باشید.