محبوبیت روش های طبیعی و ارگانیک مراقبت از پوست و مو، باعث شده ادعاهای بحث برانگیزی درباره ایمنی برخی از ترکیبات این مواد مطرح شود. سولفات ها یکی از این مواد هستند که به طور گسترده در ترکیبات محصولات آرایشی و بهداشتی یافت می شوند. در این مطلب مرکز لیزر و زیبایی لیلی لند با ما همراه باشید تا بدانید چه میزان زا این ادعاها درست و چه میزان آن تنها شایعه و بدون مبنای علمی است.

آیا سولفات ها موجب سرطان می شوند؟ آیا سرعت پیری را افزایش می دهند؟ آیا آلرژی را تحریک می کنند؟ پاسخ این سوالات را امروز به شما می دهیم.

سولفات چیست؟

این ماده در محصولات بهداشتی و مراقبت شخصی به عنوان سورفکتانت ها، امولسیون، پاک کننده ها و عامل کف ساز، مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع گوناگونی از محصولات مراقبت شخصی از جمله خمیردندان، شامپو، صابون، پاک کننده های صورت، ژل ها، نمک حمام، سفید کننده ها، رنگ مو و… ممکن است حاوی این ماده باشند.

این ماده تقریبا در همه محصولات مراقبت شخصی وجود دارد و محبوب ترین آن سدیم لوریل سولفات، سدیم لورث سولفات و آمونیوم لورل سولفات است. و ترکیبی که اغلب استفاده نمی شود سدیم میتر سولفات نامیده می شود.

دلیل اصلی استفاده از این مواد در محصولات بهداشتی ایجاد کف زیاد و توانایی بالا در از بین بردن لیپید (چربی ها) است.

این ویژگی ها باعث می شود فرد استفاده کننده احساس بهتری نسبت توانایی پاک سازی به محصول داشته باشد. و همانطور که احتمال حدس زده اید این ماده بسیار ارزان است.

آیا سولفات باعث آلرژی می شود؟

آلرژی ناشی از حساسیت بالای دستگاه ایمنی بدن به مواد مختلف است. اگر شما نیز دارای دستگاه ایمنی حساسی باشید ممکن است به بعضی مواد و عناصر حساسیت نشان دهید و سولفات نیز از این قاعده مستثنی نیست.

با این اوصاف می توان گفت که این ماده مستقیما آلرژی زا نیست. اما موضوع دارای نکته ای دیگر نیز هست. از آنجا که سولفات ها می توانند چربی های روی پوست را با قدرت زیادی پاک کنند و از آنجا که این چربی ها لایه محافظ پوست در برابر عناصر خارجی از جمله مواد آلرژیک است؛ در نتیجه ممکن است این عملکرد باعث تشدید آلرژی در افراد دارای سیستم ایمنی حساس شود.

در واقع با شکسته شدن مانع یکپارچه چربی روی پوست، پوست تحریک شده و بثورات و قرمزی و التهاب روی آن بیشتر به نظر می رسد.

با تمام این اوصاف با دقت در برچسب های محصولات بهداشتی می توانید به دنبال نمونه های ملایم و مناسب برای پوست های حساس ا کودکان بگردید. در واقع در این محصولات از سولفات ضعیف شده استفاده می شود.

آیا سولفات باعث پیری زودرس می شود؟

وقتی می گوییم سولفات ها موجب پیری زودرس پوست می شوند ممکن است وحشتناک باشد. اما شدت رخ دادن این پروسه نیز بسیار مهم است.

به طور کلی این ماده با حذف چربی های روی پوست، موجب خشک شدن پوست می شود. در نتیجه روغن های طبیعی پوست حذف شده و پروتئین هایی که موجب حالت انعطاف پذیر در پوست می شوند شکسته می شود. ناگزیر باید گفت این ماده می تواند روند پیر شدن پوست را تسریع کند. چراکه همانطور که می دانید یک پوست سالم پوستی هیدراته و نرم و با مقدار کافی لایه محافظ چربی روی خود است.

اما بهتر است نگران نباشید. چراکه این اثر از آنچه تصور می کنید کم تر است و از سویی می توانید با استفاده از محصولات مرطوب کننده و تغذیه کننده پوست، این کمبود را جبران نمایید.

آیا سولفات برای موهای شما مضر است؟

در 5 سال گذشته بحث های زیادی در زمینه اثر سولفات موجود در شامپو بر پوست و موی سر، ایجاد شده است. ولی آیا واقعا این ماده برای موی شما مضر است؟

همه ما می دانید که این ماده در انجام وظیفه پاکسازی خود بسیار عالی عمل می کند. از سویی نیز با از بین بردن چربی روی پوست سر و تحریک آن، می تواند به نوعی به رشد موها کمک کند. اما در بعضی از افراد این ماده موجب شکننده شدن موی سر و خارش و نازک شدن پوست سر می شود.

به این افراد دو توصیه داریم.اول اینکه موهای خود را با یک روغن گیاهی مناسب پس از شستشو چرب کنید. و دوم اینکه از شامپوهای ملایمتر استفاده کنید.

با وجود همه مواردی که گفته شد؛ این مسئله نیز بسته به جنس موی هر شخص متفاوت است. افراد زیادی روزانه از شامپوهای معمول استفاده می کنند و مشکلی ندارند. ولی اگر جزو این افراد نیستید بهتر است دو توصیه گفته شده در پاراگراف قبلی را فراموش نکنید.

آیا سولفات ها واقعا سلامتی شما را به خطر می اندازند؟

در همین ابتدا بگوییم که سولفات ها باعث سرطان نمی شوند. هیچ بررسی علمی مستندی در این زمینه وجود ندارد.

با این حال بسیاری از مردم معتقدند مصرف مداوم این مواد موجب سنتز سولفات ها شده و می تواند عاملی سرطان زا باشد.

شخصا می خواهم به تولیدکنندگان مواد بهداشتی اعتماد کنم و معتقدم که چنین خطری وجود ندارد. شما نیز بهتر است این نگرانی را در خود راه ندهید.

همچنین در مواردی بحث هایی پیرامون اثر سولفات ها در بهم ریختن تعادل هورمونی، مسمومیت عصبی و ایجاد مشکل در تولید مثل منتشر شده است. در این زمینه نیز خوشبختانه مدرک علمی مستندی وجود ندارد.

این افراد معتقدند سولفات ماده ای سمی است و تمایل به تجمع در بدن انسان دارد! به ره حال من معتقدم که آسیب های ناشی از استفاده نکردن از مواد بهداشتی حاوی این ماده، می تواند بسیار بیشتر از این حدس و گمان ها باشد.

اینفوگرافی خطرات سولفات ها

اینفوگرافی خطرات سولفات ها

سولفات