جراحی ایمپلنت پستان حجم را به بافت موجود در سینه اضافه می کند تا یک سینه پر و کاملی را ایجاد کند. به طور معمول این ایمپلنت ها به دو نوع سیلیکونی و نمکی تقسیم می شوند. برای قرار دادن ایمپلنت، محل برش، اندازه ایمپلنت، شکل و بافت آن گزینه های بسیاری پیش روی شما است.

اگر در حال بررسی بر روی ایمپلنت های پستان هستید، احتمالا سؤالات زیادی دارید. ما در ادامه این مطلب مجله مرکز لیزر و زیبایی لیلی لند به صورت اختصاصی در مورد ایمپلنت پستان و سوالات متداول در این زمینه صحبت می کنیم.

سوالاتی که در ادامه به آن ها پاسخ می دهیم عبارتند از:

 • جراحی ایمپلنت پستان چیست؟
 • آیا ایمپلنت سینه برای من مناسب است؟
 • گزینه هایی موجود برای ایمپلنت های پستان چیست؟
 • آیا ایمپلنت سینه ایمن است؟
 • چگونه جراح ایمپلنت را انتخاب کنم؟
 • چگونه می توانم اندازه مناسب ایمپلنت را انتخاب کنم؟
 • در طول روند مورد نظر چه اتفاقی می افتد؟
 • چه انتظاراتی می توانم در طول دوره بهبودی داشته باشم؟
 • نتایج حاصل از این عمل چیست؟
 • آیا خطر ابتلا به لنفوم پس از این جراحی وجود دارد؟
 • چه چیز دیگری باید در مورد ایمپلنت پستان بدانم؟

جراحی ایمپلنت پستان چیست؟

جراحی ایمپلنت پستان یک روش حجم دهی به سینه است. این روش تهاجمی، شکل و اندازه سینه ها را با استفاده از پوسته های سیلیکونی، که معمولا پر از ژل شور یا ژل سیلیکون شده اند، افزایش می دهد.

آیا ایمپلنت سینه برای من مناسب است؟

به طور معمول، زنانی که سینه های کوچکی دارند، دو گزینه جراحی دارند:

تزریق چربی نوعی لیپوساکشن برای جابجایی چربی از مناطقی مانند ران و شکم به منظور افزایش حجم سینه، به پستان ها است. در حالی که انتقال چربی حجم سینه را افزایش می دهد، اما نباید از آن انتظار نتایج مشابهی با آنچه که توسط ایمپلنت ها به وجود می آید داشته باشید.

دکتر ماریو دایانا، یک جراح پلاستیک پلاسما در تگزاس، در مورد پاسخ به این پرشس می گوید: “زنانی که به دنبال بزرگ کردن پستان با انتقال چربی هستند، هرگز به نتیجه شگفت آوری دست پیدا نمی کنند. ایمپلنت های پستان و تزریق چربی نتایج مشابهی ندارند، زیرا این دو درمان بسیار متفاوت هستند و برای بیماران با خواسته های متفاوتی کاربرد دارند. “

دکتر دیانا می افزاید: “زنانی که به دنبال انتقال چربی سینه به جای اپمپلنت اند، بیشتر تمایل دارند که اندازه سینه هایشان کمی بزرگ شده و تنها فرم سینه بهتر شود. افزایش حجم سینه با تزریق چربی تنها به اندازه فنجان یا کمتر است. اما با ایمپلنت، بیشتر از یک فنجان می توانید در سینه هایتان تغییر ایجاد کنید.”

گزینه هایی موجود برای ایمپلنت های پستان چیست؟

ایمپلنت های سینه در اشکال و اندازه های مختلف وجود دارند. اما بر اساس نوع ماده ای که با آن ها پر می شوند به دو گروه اصلی تقسیم می شوند.

ایمپلنت سالین که با آب شور استریل شده پر شده است. در صورت نشت، بدن می تواند به طور طبیعی نمک را حذب و سپس دفع کند. دو نوع ایمپلنت سالین وجود دارد:

 • Single lumen (سنتی)
 • Double lumen (جدیدتر)

Double lumen دارای پوسته های داخلی است که طراحی شده اند تا ایمپلنت بیشتر شبیه سیلیکون احساس شود و شکل خود را بهتر حفظ کرده و با احتمال کمتر دچار انقباض کپسولی شود.

ایمپلنت های سیلیکون قبل از جراحی با ژل الاستیسیونی پر می شوند. نصب آنها ممکن است نیاز به برش طولانی تری داشته باشند. در صورت نشت، بدن سیلیکون را جذب نمی کند. افرادی که ایمپلنت های سیلیکونی دریافت می کنند ممکن است هر چند سال یک بار به طور منظم برای نظارت بر وضعیت ایمپلنت نیاز به MRI داشته باشند.

ممکن است در مورد کاشت ژل منسجم سینه نیز نکاتی را شنیده باشید. این ایمپلنت ها از یک ژل سیلیکونی استفاده می کنند که از سیلیکون سنتی ضخیم تر است و شکل خود را بهتر حفظ می کند. این ایمپلنت ها به عنوان ایمپلنت “فرم پایدار” یا “خمیری” شناخته می شوند.

ایمپلنت ها همچنین در اشکال و بافت های مختلف، از جمله گرد و فرم دار و صاف و بافتی وجود دارند. دکتر هیز فورناس، سانتا روسا، جراح پلاستیک در کالیفرنیا توصیه می کند که بیماران باید در مورد اهداف خود با جراح پلاستیک صحبت کنند. برای بیمارانی که تمایل دارند حجم سینه هایشان بیشتر شود، ممکن است ایمپلنت های گرد بهترین گزینه باشند. در حالی که ایمپلنت های فرم دار بهترین گزینه برای بازسازی سینه پس از عمل جراحی ماستکتومی می باشد.

ایمپلنت پستان ؛ راهنما و پاسخ به سوالات متداول

ایمپلنت پستان ؛ راهنما و پاسخ به سوالات متداول

آیا عمل جراحی ایمپلنت پستان ایمن است؟

نگران هستم که ایمپلنت پستان باعث سرطان شود؟

دکتر جنیفر والدن، جراح پلاستیک در تگزاس می گوید: “ارتباط بین پروتز سینه و سرطان هنوز اثبات نشده است.این موضوع چندین دهه است که بارها در ادبیات علمی منتشر شده است.”

دکتر والدن اضافه می کند که زنانی که ایمپلنت های پستان دارند ممکن است نسبت به زنان عادی زودتر بتوانند سرطان را تشخیص دهند. چرا که آنها بعد از افزایش حجم سینه بیشتر با آناتومی آن هماهنگی و آشنایی دارند.

در مورد ایمپلنت های سیلیکونی، نگران نباشید. زیرا جدیدترین ژل سیلیکونی ارائه شده به بازار بسیار منسجم است. بنابراین نشت آن در پستان غیر معمول است.

متاسفانه تحقیقات زیادی در مورد تاثیرات منفی و احتمالی نشت سیلیکون ایمپلنت پستان بر روی بدن انجام نشده است. برخی از این تحقیقات به دامنه علائم گزارش شده به عنوان “مسومیت سیلیکون” اشاره دارند، هرچند که این واژه نیز بحث انگیز است.

چگونه جراح ایمپلنت را انتخاب کنم؟

همانند هر روش انتخابی دیگر، مهمترین عامل انتخاب پزشک، تجربه است. در حالی که همه جراحان پلاستیک، می توانند این عمل را انجام دهند اما تمام آن ها تجربه کافی را در این زمینه ندارند. بنابراین پزشکی را انتخاب کنید که تجربه کافی را در این زمینه داشته باشد.

علاوه بر جراحی که انتخاب می کنید، مرکز درمانی که تحت نظر آن این عمل انجام می شود نیز بسیار مهم است. یادتان باشد که حتما مرکزی را انتخاب کنید که معتبر بوده و سال ها در این زمینه خدمات ارائه کرده است.

چگونه می توانم اندازه مناسب پروتزهای پستان را انتخاب کنم؟

دکتر مری لی پترس، جراح پلاستیک در سیاتل، در پاسخ به این پرسش می گوید: “دو عامل اصلی که انتخاب شما را تحت تاثیر قرار می دهد وجود دارد. اولین عامل اهدافی است که در ذهن پس از انجام این عمل دارید و دومین عامل نیز آناتومی بدنتان است که به جراح اجازه انتخاب ایمپلنت را می دهد. “

بنابراین اندازه مناسب ایمپلنت برای یک زن ممکن است برای زن دیگر مناسب نباشد. بنابراین پیشنهاد می کنیم که با ذهنیت باز مشاوره قبل از عمل را انجام دهید. همانند بسیاری از پزشکان، دکتر رابرت م. لنن، جراح پلاستیک در کالیفرنیا معتقد است که، استفاده از دستگاه های ژل ایمپلنت به زنان می آموزند که با انتخاب گزینه های مختلف بعد از عمل چگونه می شوند.

برخی از خانم ها نیز می توانند این آزمون را در خانه انجام دهند. برای این کار مقداری برنج خشک را داخل نایلون ریخته و در جوراب بپیچید. سپس با سینه بند مناسب حجم برنج را روی سینه ها ببندید. سپس پیراهن تنگ بپوشید و چند تا عکس بگیرید. به این ترتیب می توانید حجم مناسب سینه را پیدا کنید.

پزشکان همچنین می توانند از دستگاه های تصویربرداری سه بعدی به زنان برای تجسم تغییرات احتمالی کمک کنند. اما این تکنیک ممکن است همیشه دقیق نباشد.

مهم است که در هنگام صحبت درباره نتیجه مورد نظر خود با جراح، واقع بین باشید. دکتر Furnas می گوید: “مهمترین ارتباط در این جراحی، ارتباط بین بیمار و جراح پلاستیک است. همه اندازه ها و اهداف مورد نظر قابل دستیابی نیستند. هر چقدر بیمار حد و مرز این عمل را بیشتر درک کند، جراح بهتر می تواند اهداف بیمار را درک کرده و به احتمال زیاد نتیجه راضی کننده خواهد شد.

در طی فرایند ایمپلنت پستان چه اتفاقی می افتد؟

عمل جراحی ایمپلنت پستان، بسته به ایمپلنت مورد استفاده و تکنیک پزشک، معمولا بین یک تا سه ساعت طول می کشد. اکثر روش های ایمپلنت پستان تحت بیهوشی عمومی انجام می شوند. اما بعضی از جراحان می توانند از بی حسی موضعی نیز استفاده کنند (تنها محل درمان بی حس است).

هنگامی که شما برای عمل جراحی آماده می شوید، پزشک و تیم پزشکی از برنامه جراحی پیشنهادی که بر سر آن توافق کرده اید پیروی می کنند. پس از اتمام فرایند، به مدت کوتاهی به ریکاوری منتقل می شوید. در صورتی که پزشک تشخیص دهد می توانید همان روز مرخص شده و به خانه بروید.

چه انتظاراتی می توانم در طول دوره بهبودی داشته باشم؟

دکتر رادی ربانی، جراح پلاستیک در بورلی هیلز، در پاسخ به این پرسش می گوید: “بهبودی پس از ایمپلنت پستان طی چند مرحله پیش بینی می شود. در ابتدا، سینه های سفت، متورم و احتمالا بسیار دردناک است. در طول شش هفته آینده میزان قابل ملاحظه ای از حساسیت به لمس هنوز وجود دارد. به مدت سه ماه پس از عمل 90 درصد از تورم از بین رفته، و سینه نرم و طبیعی تر می شود. البته، همه چیز به آناتومی شما بستگی دارد، اما این یک راهنمای کلی است. “

اکثر جراحان توصیه می کنند حداقل یک هفته تا حداکثر  4 تا 6 هفته از کار و ورزش شدید (بلند کردن بیش از 10 پوند وزن) اجتناب کنید.

دکتر Furnas می گوید: “بزرگترین نگرانی پس از جراحی ایمپلنت پستان خونریزی است. بنابراین در چند هفته اول باید بسیار مراقب خودتان باشید.” این بدان معنی است که جارو کردن، شستشو، حمل بارهای سنگین و کارهایی از این دست ممنوع است. سعی کنید قبل از عمل کارهایتان را انجام دهید.

حال سوالتان ایجاست که چرا باید این همه احتیاط کرد؟ دکتر Furnas می گوید: “خطرات، مشکلات و عوارض احتمالی در صورتی که از دستورالعمل های پزشک خود پیروی کنید، به حداقل می رسد.”

دکتر اتو جوزف جراح پلاستیک در شیکاگو، این جدول زمانی را برای آنچه پس از عمل انتظار می رود ارائه داده است:

روزهای 1 تا 4 (دوره التهابی): تورم، درد و ناراحتی در این دوره زیاد است و نیاز به حداکثر دارو دارد. کبودی ممکن است ظاهر شود. احتباس مایعات در بدن شایع است و عوارضی مانند افزایش وزن رخ می دهد.

روزهای 5 تا 10: در این زمان دوش گرفتن در صورتی که توسط جراح تشخیص داده شود و مرطوب کردن زخم ها امکان پذیر است. ممکن است به دلیل استفاده از داروهای ضد درد یبوست ایجاد شود. درد بین 3 تا 6 نصف شب ایجاد می شود و با قرار گرفتن ایمپلنت در زیر ماهیچه های سینه بدتر می شود. در صورت تجویز جراح، ماساژ سینه را آغاز کنید. بین 7 تا 10 روز، باید برای یافتن علائم خونریزی یا عفونت بدن را چک کنید. این دوره زمانی است که بخیه های خارجی برداشته می شوند.

روزهای 11 تا 21 (کاهش خطر ابتلا به عفونت و خونریزی): افزایش فعالیت جسمانی، مانند ورزش ملایم در این دوره توصیه می شود. اکثر حجم تورم شروع به فروکش می کند. درد حاد در شب کم شده و ممکن است احساساتی مانند بی حسی و سوزن سوزن شدن را در ناحیه نوک پستان تجربه کنید. بی حسی در برخی از نقاط پوست طبیعی است.

روزهای 22 تا 42: به ندرت نیاز به مصرف داروی ضد درد دارید. به طور کلی بهتر است اگر دردی هم وجود دارد با ایبوپروفن و تیلنول پس از مشورت با پزشک استفاده شود. در این دوره ممکن است بتوانید فعالیت های هوازی بیشتری انجام دهید.

روز 43 تا 9 ماه: بافت اسکار کم کم از بین می رود و تنها 5 تا 10 درصد از تورم باقی می ماند.

نتایج حاصل از این عمل چیست؟

هنگامی که تورم کاهش یافته و ایمپلنت ها به سمت پایین می افتند، سینه کامل و پر شده و نتیجه مورد انتظار پایدار می شود. ممکن است شنیده باشید که باید هر 10 تا 15 سال یک بار ایمپلنت پستان را جایگزین کنید، اما دکتر فرانک لسا، جراح پلاستیک در تورنتو می گوید: “این موضوع لزوما درست نیست. اگر با ایمپلنت هایتان مشکل نداشته باشید، هیچ وقت نباید آن ها را جایگزین کنید.”

بنابراین مهم است که وضعیت ایمپلنت های خود را کنترل کنید. کسانی که ایمپلنت سالین دارند تنها با نگاه کردن به آینه می توانند وضعیت سینه خود را بررسی کنند. نشت در این ایمپلنت ها واضح خواهد بود. زیرا بعد از پاره شدن ایمپلنت، محتویات شور آن توسط بدن جذب شده و جای خالی آن مشهود می شود. اما FDA، به زنانی که ایمپلنت سیلیکونی دارند توصیه می کند که سالانه به مدت 3 سال پس از عمل جراحی و پس از آن هر دو سال یک بار MRI انجام دهند. طبق نظر FDA، ایمپلنت های پستان، عمر طولانی ندارند و ممکن است نیاز به جراحی مجدد داشته باشند.

آیا خطر ابتلا به لنفوم وجود دارد؟

در ماه مارس سال 2017، FDA گزارشی را مطرح کرد که ممکن است ارتباط بین ایمپلنت پستان و توسعه یک نوع نادر از لنفوم آناپلاستیک به نام لنفوم سلول بزرگ غیر هوچکین را نشان دهد. بر اساس گزارش FDA، یک نوع لنفوم نادر می تواند بعد از ایمپلنت های پستان ایجاد شود. FDA اعلام کرد که این بیماری بیشتر در ایمپلنت های سطحی بافت دار در مقایسه با ایمپلنت های سطحی صاف اتفاق می افتد.

ایمپلنت پستان ؛ راهنما و پاسخ به سوالات متداول

ایمپلنت پستان ؛ راهنما و پاسخ به سوالات متداول

چه چیز دیگری باید در مورد عمل جراحی ایمپلنت پستان بدانم؟

آیا باید منتظر بمانم تا بعد از بارداری حجم سینه ها را افزایش دهم؟

دکتر ربانی در پاسخ به این پرسش می گوید: “هیچ پاسخ درستی برای این سوال وجود ندارد. من به بیماران می گویم این موضوع بسیار شخصی است و تنها آنها هستند که می توانند تصمیم بگیرند. اما اگر قصد دارید به زودی بچه دار شوید، این کار را به تاخیر بیاندازید. شیردهی نوزاد در صورتی که ایمپلنت از طریق چروک زیر پستان وارد سینه شود، تحت تاثیر این عمل قرار نمی گیرد.”

وضعیت زخم بعد از عمل چگونه است؟

برش های معمولی که برای بزرگ کردن سینه استفاده می شوند معمولا در سه ناحیه زیر پستان، در مرز نوک پستان و در ناحیه زیر بغل ایجاد می شوند. برش ایجاد شده به ترجیح شما، سطح راحتی جراح با این روش و نوع ایمپلنت بستگی دارد. بعد از یک سال در اکثر افراد جای زخم عمل بهبود پیدا می کند. اما به نظر می رسد که اعمال فشار و ماساژ زخم می تواند فرایند درمان را کوتاه کند. اجتناب از قرار دادن محل برش جراحی در معرض نور مستقیم خورشید نیز روند بهبودی را تسریع می بخشد. اگر بعد از حدود یک سال هنوز زخم وجود داشته باشد، ممکن است جراح  تزریق استروئید، لیزر درمانی یا تجدید جراحی را برای از بین بردن زخم انجام دهد.

چه زمانی بعد از عمل جراحی ایمپلنت پستان می توانم رابطه جنسی داشته باشم؟

اکثر جراحان توصیه می کنند که انجام رابطه جنسی را بعد از این عمل، دو هفته به تعویق بیاندازید. با داشتن رابطه جنسی فشار خون شما بیش از حد افزایش می یابد و می تواند منجر به جمع شدن خون در اطراف ایمپلنت شده و عارضه ای به نام هماتوم را ایجاد کند. پس از دو هفته، شما باید با دقت رابطه را انجام داده و از انجام حرکاتی که باعث می شوند ایمپلنت تحت فشار باشد اجتناب کنید. حدود شش هفته طول می کشد تا زندگی زناشویی شما به حالت اولیه باز گردد.

اگر باردار بر روی کاشت سینه تغییری ایجاد می کند؟

سینه های شما قطعا با بارداری تغییر خواهد کرد، اما این کار نتایج جراحی را خراب نخواهد کرد.

دکتر مارشال ت.پارتینگتون، جراح پلاستیک در سیاتل، در پاسخ به این پرسش می گوید: “بارداری به ایمپلنت ها آسیب نمی رساند، اما ممکن است پوست اضافی و شل ایجاد کند که به نظر می رسد ایمپلنت خشک شده است. بهترین کاری که باید بکنید این است که در طول بارداری و شیردهی پستان بند مناسب بپوشید و بعد از زایمان و تغذیه با شیر مادر، ماستوپکسی یا لیفت پستان را انجام دهید.

اگر قبلا ایمپلنت داشته باشم می توانم در حال حاضر لیفت پستان انجام دهم؟

بله، این کار امکان پذیر است. فقط باید ایمپلنت در شرایط خوبی باشد.

آیا می توانم با وجود ایمپلنت های پستان شیردهی داشته باشم؟

بله، اما مطمئن شوید که این موضوع را قبل از عمل به پزشک گفته باشید. برای کاهش خطرات احتمالی این عمل و دخالت آن در تغذیه با شیر مادر توصیه عمومی این است که از برش periareolar استفاده نشود. زیرا خطر دخالت در احساس نوک پستان و قرار دادن ایمپلنت در زیر عضله را به همراه دارد.

چرا باید سینه هایم را ماساژ دهم؟

این ماساژ ممکن است در ابتدا احساس ناخوشایندی ایجاد کند، اما ماساژ ایمپلنت پستان می تواند بسیار مهم باشد. با این کار بدن به طور طبیعی یک غشای داخلی نازک یا “کپسول” در اطراف ایمپلنت ایجاد می کند که باعث می شود بدن شما آن را به عنوان یک جسم خارجی نمی بیند. ماساژ کمک می کند تا فضایی در اطراف ایمپلنت ایجاد کنید و از سفتی بیش از حد آن ها بکاهید. بسته به توصیه های جراح شما، ممکن است برای ایمپلنت های بافتی ماساژ مورد نیاز نباشد.

دکتر بوفورد می گوید: “گرچه علم بسیار کمی در این زمینه وجود دارد، اما تجربیات منحصر به فرد نشان می دهد که بیمارانی که ایمپلنت های خود را ماساژ نمی دهند، خطر ابتلا به انقباض کپسول در آن ها بالا می رود.

او توصیه می کند که بیماران حداقل چندین بار در روز پستان را ماساژ دهند تا ایمپلنت ها به طور کامل جایگزین شوند. این ماساژ باید هفته ها و گاهی ماه ها ادامه پیدا کند. برای این که بدانید بهترین روش ماساژ چیست و چه زمانی باید ماساژ ایمپلنت را شروع کنید (این زمان ممکن است از 24 ساعت تا یک یا دو هفته بعد از جراحی متغییر بوده و گاهی نیز توصیه می شود اصلا ماساژی داده نشود) باید با پزشک مشورت کنید.

انقباض کپسولی چیست؟

لایه نازک درونی یا “کپسول” که در سوال قبلی ذکر کردیم، گاهی اوقات سفت و سخت می شود. این حالت به عنوان انقباض کپسولی شناخته می شود. پس از انقباض، ایمپلنت می تواند تغییر شکل داده و درد ایجاد کند. بعد از وقوع این عارضه گزینه های مختلفی برای درمان در دسترس هستند، اما برداشتن ایمپلنت و یا جایگزین کردن آن بهترین روش های درمان انقباض کپسولی هستند.