وقت صحبت از لایه برداری پوست صورت می شود؛ اغلب این سوال مطرح است که چقدر باید در این کار جلو رفت. به زبان ساده تا چه شدتی می توان از پوست لایه برداری کرد؛ و هر چند وقت یکبار مجاز است این کار انجام شود. برای یافتن پاسخ این سوالات با این مطلب مرکز لیزر و زیبایی لیلی لند همراه باشید.

بیش از هر چیز پاسخ این سوال بستگی به نوع و سن و رنگ پوست شما دارد. این سه عامل و سایر عوامل همگی مشخص می کند که تا چه حد می توانید از روش لایه برداری پوست صورت برای بهبود وضعیت ظاهری پوست خود استفاده کنیم.

همه می دانیم که لایه برداری پوست صورت روشی عالی و آسان برای رسیدن به یک پوست زیبا، صاف، سالم و بی عیب و نقص است. اما بسیار مهم است که این کار را در زمان درست و به شکل درست انجام دهید.

مزایای لایه برداری پوست صورت چیست؟

حذف بافت مرده پوست و سموم روی پوست

دلیل اصلی ما برای انجام این کار، حذف سلول های پوستی مرده، که بر روی سطح پوست ایجاد می شود، است. همچنین لایه برداری پوست صورت تمام ناخالصی هایی که پاک کننده های پوست نمی تواند با آن مقابله کنند را از بین می برد. پس از لایه برداری پوست واقعی و زنده ما ظاهر می شود و احساس نرم تر و سالم تر بودن می کنیم. روی یک پوست نرم و سالم انجام ارایش آسان تر است و مواد آرایشی بهتر روی پوست می نشیند. به غیر از این، با حذف لایه سلول های مرده روی پوست، ما کمک می کنیم درمان های پیشرفته ای که نیاز به نفوذ بیشتر در پوست دارد، موثرتر واقع شود.

بهبود گردش خون زیر پوست

لایه برداری پوست صورت باعث رسیدن اکسیژن بیشتر به لایه های زیرین پوست و افزایش گردش خون در آن می شود. این ویژگی علاوه بر بهبود وضعیت سلامتی پوست، پوست صورت را شاداب تر و جذاب تر نشان می دهد.

جوان سازی پوست صورت

اگرچه این مزیت به عنوان آخرین مزیت لایه برداری پوست ذکر شده است؛ اما شاید بتوان آن را مهمترین دلیل انجام این کار از سوی افراد دانست. لایه برداری پوست به روند طبیعی رشد سلول های پوستی کمک می کند. این کار باعث می شود که در یک مسیر طبیعی از شر خطوط روی پوست، لکه های قرمز روی پوست، علائم باقی مانده از آکنه و نشانه های زخم ها و… خلاص شویم.

هر چند وقت یکبار اقدام به لایه برداری پوست کنیم؟

انواع پوست در لابه برداری پوست صورت

لابه برداری پوست صورت

قانون کلی این است که کار لایه برداری پوست را بیش از 2 الی 3 بار در هفته انجام ندهیم. هرچند پاسخ دقیق آن بنابر آنچه در ابتدای مطلب گفتیم بیش از هرچیز به ویژگی های پوست خود شما بستگی دارد.

درباره لایه برداری پوست های چرب باید گفت به دلیل ترشح بیش از محمود غدد چربی و تراکم بیشتر لایه زخیم سلول های مرده بر سطح پوست، این نوع از پوست ها را می توان 3 الی 4 بار در هفته در معرض لایه برداری قرار داد.

درباره لایه برداری پوست های خشک بهتر است احتیاط بیشتری به خرج دهید. پوست های خشک سلول های مرده کمتری تولید می کنند و راحت تر نیز آنها را دفع می کنند. در نتیجه بهتر است بیش از 2 بار در هفته اقدام به لایه برداری از این نوع پوست ها نکنید. پوست های خشک حالت مات خود را از دست داده و براق تر و زیباتر به نظر می رسند.

درباره لایه برداری از پوست های حساس، خیلی بیشتر از پوست های خشک باید احتیاط کرد. چراکه یکی از شایع ترین علل حساسیت پوست نازک شدن لایه رویی (محافظ) پوست است. به همین دلیل باید در این زمینه بسیار دقت کنید و از لایه بردارهای ضعیف تر (اسکراب های با ذرات ریز تر) و بدون اسانس های حساسیت زا استفاده کرده و در مورد آن با پزشک متخصص پوست مشورت کنید.

درباره لایه برداری از پوست های معمولی (نرمال) باید گفت قاعده خاص و محدودیت خاصی وجود ندارد. پیشنهاد می کنیم با هفته ای 2 بار شروع کرد و در صورت احساس نیاز و با بررسی واکنش پوست خود، آن را به هفته ای 3 مرتبه افزایش دهید.

درباره لایه برداری از پوست های پیر باید گفت معیار ثابتی وجود ندارد. چراکه در افراد مختلف با سن یکسان، سن پوست و میزان پیری آن متفاوت است. در این مورد هم روش ساده این است که با 2 بار لایه برداری در هفته شروع کنید و در صورت احساس نیاز آن را به 3 بار در هفته افزایش دهید. فراموش نکنید که لایه برداری برای پوست های پیرتر مهم تر است. چراکه باعث بهبود منظم پوست، افزایش اکسیژن رسانی به پوست و یک دست کردن سطح پوست می شود.

مهمترین قاعده تشخیص میزان استفاده از روش لایه برداری پوست صورت بررسی اثرات آن است. به عنوان مثال اگر رنگ های خونی شما از زیر پوست مشخص می شود و بخش هایی از پوست خشک می شود و یا روی سطح پوست احساس کشیدگی بیش از حد، صفتی و خشکی می کنید؛ این علائم نشان دهنده شدت استفاده از لایه بردار است. در نتیجه از اسکراب نرم تر استفاده کنید و یا مراتب استفاده در طول هفته را کاهش دهید.

عوارض جانبی لایه برداری بیش از حد پوست صورت

با در نظر گرفتن این واقعیت که یکی از نقش های اصلی سلول های لایه اپیدرم (سطح پوست)، محافظت پوست از خطرات خارجی است؛ اگر ما با لایه برداری بیش از حد به جنگ این لایه برویم، به جای بهبود آن، خطر ابتلا به بیماری پوستی را افزایش می دهیم. استفاده بیش از حد از لایه بردار، منجر به افزایش حساسیت پوست، خشکی، انقباض، تحریک و حتی عفونت آن شود.

توصیه می شود کار لایه برداری را با تعداد دفعات کم آغاز کنید و بسته به واکنش پوست اقدام به افزایش یا کاهش آن نمایید. همچنین این کار را در زمینه شدت مالش پوست با اسکراب نیز انجام دهید.

در نهایت در انتخاب اسکراب مناسب دقت کنید و از اسکراب های کمتر تهاجمی برای مراتب اول و بررسی واکنش پوست استفاده نمایید.

مراقبت باشید که برای نتیجه سریع تر و بهتر به به پوست خود آسیب نزنید. لایه برداری پوست صورت در صورت درست و به میزان کافی انجام شدن، می تواند نتایج شگفت انگیزی برای پوست شما به ارمغان آورد.

اینفوگرافیک لایه برداریاز پوست صورت

اینفوگرافیک لایه برداریاز پوست صورت

اینفوگرافیک لایه برداریاز پوست صورت