متخصصان آرایشی و متخصصان مراقبت از پوست اغلب انواع مختلف پوست را به 3 نوع کلی خشک، چرب و ترکیبی تقسیم می کنند. این در حالی است که بهترین فردی که می تواند نوع پوست شما را تشخیص دهد، خود شما هستید. رژیم مراقبت از پوست شما بستگی به نوع پوستتان دارد. اما ممکن است تشخیص صحیح نوع پوست برای همه افراد امکان پذیر نباشد. ما در ادامه این مطلب مجله مرکز لیزر و زیبایی لیلی لند در مورد روش های مراقبت از انواع پوست صحبت می کنیم.

روش های مراقبت از انواع پوست

قبل از معرفی بهترین و موثرترین روش های مراقبت از انواع پوست باید در مورد انواع پوست اطلاعاتی را به دست آورید.

نوع پوست خود را بشناسید

مطمئن نیستید چه نوع پوستی دارید؟ برای تشخیص نوع پوست خود، باید بدانید که کدامیک از تعریف های زیر بهترین توصیف را از پوست شما دارند:

پوست خشک

پوست خشک می تواند به سادگی پوسته پوسته شده و به راحتی تحریک شود. دکتر لیندا فرانکس، مدیر گروه پوست و موی Gramercy Park و استادیار بالینی دانشکده پزشکی نیویورک در دانشکده پوست می گوید: “پوست های خشک حساسیت بیشتری دارند.” او می گوید: “اگر پوست شما دارای این ویژگی ها باشد و با استفاده از محصولات مراقبت از پوست، شاهد واکنش این عضو هستید، یعنی پوستتان خشک است. نسخه شدید پوست های خشک، پوست های حساس است.”

بهترین روش های مراقبت از انواع پوست

بهترین روش های مراقبت از انواع پوست

پوست چرب

آزمایش اولیه برای تعیین پوست ها چرب به روش های مختلف انجام می شود. اما یکی از معیارهای اصلی شناسایی این نوع پوست ها، زمانی در طول روز است که احساس می کنید پوستتان چرب شده است. اکثر افراد بعد از ظهرها وجود مقداری چربی را روی پوست احساس می کنند. اما اگر نزدیک به ظهر احساس می کنید پوستتان چربی زیادی دارد، یعنی پوستتان چرب است. پوست های روغنی به ندرت به محصولات مختلف مانند پوست های خشک و حساس واکنش نشان می دهند. این نوع پوست ها در مقابل پوست های خشک و حساس کمی بهتر می توانند از خود در برابر نور خورشید محافظت کنند. اما بیشتر از پوست های خشک مستعد آکنه هستند.

بهترین روش های مراقبت از انواع پوست

بهترین روش های مراقبت از انواع پوست

پوست ترکیبی

پوست ترکیبی پوستی است که در گونه ها خشک است اما در نواحی “منطقه T” (منطقه ای که بینی و چانه را در بر می گیرد) چرب است.

تطبیق روش مراقبت از پوست با نوع پوستی که دارید بسیار مهم است. دکتر فرانک یادآور می شود که دو محصول معمولی برای مراقبت از پوست وجود دارد که هر کسی، فارق از نوع پوستی که دارد، باید از آن ها استفاده کند. اولین محصول تونر و دومین محصول لایه بردار است. هر دو این محصولات لایه های محافظ پوست شما را از بین می برند. البته این بدان معنا نیست که شما باید از هر دو محصول به صورت همزمان استفاده کنید. معمولا لایه بردار ها را در نیمه دوم سال یعنی زمانی که تغییر فصل شروع می شود، استفاده می کنند.

بهترین روش های مراقبت از انواع پوست

بهترین روش های مراقبت از انواع پوست

روش های مراقبت از پوست بر اساس نوع پوست

مراقبت از پوست های خشک

پوست های خشک مانند یک نوزاد به مراقبت های منحصر به فردی نیاز دارند. در ادامه مولفه های کلیدی مراقبت از پوست های خشک را ذکر می کنیم:

استفاده از تمیز کننده ها: برای پوست های خشک سعی کنید از پاک کننده های ملایم استفاده کنید. اگر پوست خشکی دارید سعی کنید شب ها آن را با یک محلول ملایم بشویید. شما دیگر نیازی ندارید صبح مجددا این کار را تکرار کنید. پاک کننده های ملایم برای همه پوست ها مناسب هستند. اما برای پوست ها خشک این نوع پاک کننده ها بسیار سودمندتر از پاک کننده های قوی هستند.

استفاده از رتینول: این کرم ها و محصولات موضعی به عنوان محصولات ضد پیری شناخته می شوند. رتینول می تواند برای پوست های خشک بسیار خوب باشد. دکتر فرنک می گوید: “با وجود تمام این مزایا، همه افراد مبتلا به پوست های خشک به دلیل حساسیت به محصولات رتینول نمی توانند از این محصول استفاده کنند. البته برخی از افراد ترجیح می دهند که با این وجود نیز از این محصولات استفاده کنند. در این شرایط  اگر پوست تحریک شود، می توان تعداد دفعات استفاده را کاهش داد.”

استفاده از محصولات حاوی اسید هیالورونیک: یکی از محصولاتی که می توانید از آن به عنوان روش های مراقبت از انواع پوست استفاده کنید، محصولات حاوی اسید هیالورونیک است. این مولکول بسیار هیگروسکوپیک است به طوری که آب را در اطراف خود جمع می کند. دکتر فرانک می گوید: “این محصولات یک مرطوب کننده و تقویت کننده عالی برای افرادی هستند که پوست های خشک دارند.”

استفاده از مرطوب کننده: کرم های لایه بردار، محصولاتی هستند که یک لایه سطحی از روی پوست را بر می دارند. به این ترتیب ممکن است رطوبت سطحی پوست ها خشک کمتر شود. در این شرایط باید سعی کنید از مرطوب کننده ها بیشتر استفاده کنید. با این کار پوست را بازسازی خواهید کرد. دکتر فرانک می گوید: “زمان انتخاب مرطوب کننده به دنبال مرطوب کننده هایی بروید که حاوی فسفولیپید، کلسترول و اسید های چرب ضروری هستند.” او توصیه می کند که برای مرطوب کردن پوست در طول روز از کرم مرطوب کننده ضد آفتاب با عیار حفاظتی 30 استفاده کنید و برای مرطوب کردن پوست در شب کرم مرطوب کننده ساده استفاده کنید.

نکته ای که در مورد مراقبت از پوست ها خشک باید به آن توجه کرد این است که اگر از محصول جدید استفاده می کنید، چند روز صبر کنید تا واکنش پوستتان را نسبت به آن مشاهده کنید و هرگز چند محصول را به صورت همزمان استفاده نکنید.

مراقبت از پوست های چرب

اگر پوست روغنی و چربی دارید، به زمان زیادی برای پیدا کردن محصولات مراقبت از پوست نیاز ندارید. زیرا همان طور که گفته شد این نوع پوست ها کمتر تحریک می شوند. چالش مهم در مورد مراقبت از این پوست ها، کنترل چربی اضافه آن است.

استفاده از تمیز کننده ها: افرادی که پوست های چرب یا آکنه دار دارند باید صبح ها و عصرها یعنی دو بار در روز پوست خود را با پاک کننده ملایم شستشو دهند. دکتر فرانک می گوید: “برای شستشوی پوست از نوک انگشتان استفاده کنید و این کار را 30 ثانیه ادامه دهید.” سپس پوست را با آب ولرم بشویید.

استفاده از اسید سالیسیلیک: یک محصول حاوی اسید سالیسیلیک  بدون الکل مانند پد Stridex یا یک پاک کننده ضدعفونی کننده حاوی اسید سالیسیلیک را روی مناطق چرب پوست خود بمالید. این کار را دو یا سه بار در هفته انجام دهید.

استفاده از رتینول: محصولات حاوی رتینول علاوه بر کاهش تولید چربی، به کاهش ظهور منافذ بزرگ روی پوست نیز کمک می کند. این محصولات انتخاب خوبی جهت جلوگیری از پیری برای کسانی است که دارای پوست های چرب هستند. این افراد نسبت به کسانی که پوست های خشک دارند، کمتر احتمال دارد که پوستشان با مصرف این محصولات تحریک شود.

استفاده از مرطوب کننده: دکتر فرانک می گوید: “برای پوست های چربی از یک مرطوب کننده بدون روغن حاوی SPF 30 استفاده کنید.”

مراقبت از پوست های ترکیبی

افرادی که پوست های ترکیبی دارند باید از همان روش اصلی مراقبت از پوست های خشک و چرب پیروی کنند. اما باید این روش ها را متعادل کرده و طوری طراحی کنند که سبک جدید به شیوه زیر حاصل شود:

استفاده از تمیز کننده ها: برای تمیز کردن این پوست ها هم باید از پاک کننده های ملایم استفاده شود. دکتر فرانک می گوید: “برای پاک کردن این نوع پوست ها نباید از پاک کننده های دارویی استفاده کرد. این پاک کننده ها کمی قوی تر از پاک کننده های ملایم هستند.” کافی است یک بار در روز صورت خود را با این محصول بشویید. مگر اینکه در بعضی قسمت های صورتتان چربی قابل توجهی دارید.

استفاده از اسید سالیسیلیک: هر یک روز در میان از این محصول بر روی نقاطی از پوست که چربی اضافه دارید از این محصول استفاده کنید.

استفاده از مرطوب کننده: برای مرطوب کردن قیمت چرب پوست به سراغ محصولات فاقد چربی حاوی SPF 30 بروید و برای مناطق خشک صورت از مرطوب کننده های قوی تر استفاده کنید.

اگر با وجود مطالعه توصیه هایی که در مورد روش های مراقبت از انواع پوست در این مطلب ارائه کرده ایم هنوز مطمئن نیستید که باید از چه محصولی و چگونه استفاده کنید، پیشنهاد می شود که با یک متخصص پوست و مو مشورت داشته باشید.