جراحی زیبایی یک نوع جراحی پلاستیک است که هدف آن بهبود ظاهر فرد است اما باید با دقت آن را انتخاب کرد. در دهه های گذشته محبوبیت جراحی های زیبایی همچنان رو به افزایش است. به طوری که در سال 2013 در ایالات متحده چیزی نزدیک به 15.1 میلیون عمل زیبایی انجام شده است. این عدد افزایش 3 درصد نسبت به سال گذشته خود را نشان می دهد.

عمل جراحی زیبایی تقریبا می تواند هر قسمتی از بدن را به شکل دلخواه ما درآورد. اما انتخاب روش جراحی باید با دقت انجام شود. نتایج به دست آمده از این روش ها اغلب دائمی است. بنابراین مهم است که در مورد تصمیم گیری مطمئن باشید و از یک متخصص حرفه ای و مرکز معتبر برای انجام این کار استفاده کنید.

گاهی اوقات نیز پزشک بیمار را دعوت به جلسات مشاوره متعدد می کند. زیرا گاهی برای انجام عمل مشکل اساسی جسمی وجود دارد یا این که بیماری نشانه هایی از اختلال بدشکلی بدن (BDD) را دارد و تنها فکر می کند که بخشی از بدنش نیاز به جراحی دارد. در این مشاوره پزشک سعی می کند مشکلات اساسی را کاملا تشریح کرده و در صورتی که بیمار نیاز به عمل ندارد او را منصرف کند.

اختلال بدشکلی بدن یا همان BDD اختلالی روانی است که فرد به اشتباه تصور می کند که ظاهرش دچار نقص است. این در حالی است که شواهد عینی چنین چیزی را نشان نمی دهد.

جراحی ترمیمی نوع دیگری از جراحی پلاستیک است. هدف از انجام آن بهبود عملکرد و نرمال کردن ظاهر بخشی از بدن فرد است که آسیب دیده است. به عنوان مثال، عملی که بعد از جراحی ماستکتومی انجام می شود جزء عمل های ترمیمی است. این مقاله مجله مرکز لیزر و زیبایی لیلی لند تنها بر روی انواع، کاربرد و نکات مهمی که پیرامون جراحی زیبایی وجود دارد تمرکز کرده است و شامل جراحی های ترمیمی نمی باشد.

انواع جراحی زیبایی

روش های مختلفی جراحی زیبایی به شرح زیر می باشد.

جراحی پستان

روش های ماموپلاستی عبارتند از:

حجم دهی یا بزرگ کردن پستان

حجم دهی به پستان به طور سنتی با استفاده از پروتزهای ژل سیلیکون یا سالین انجام می شود. اما در حال حاضر گاهی آن را با تزریق چربی نیز انجام می دهند. این روش جراحی زمانی انجام می شود که فرد احساس می کند که سینه هایش بیش از حد کوچک است و یا پس از شیردهی تغییر شکل داده اند.

بعضی از زنان مسن نیز این روش را برای بهبود ظاهر پستانهایشان انتخاب می کنند. زیرا با افزایش سن سینه ها به علت کاهش الاستیسیته خود دچار افتادگی می شوند. در بعضی از زنان، افزایش حجم پستان می تواند عزت نفس را افزایش دهد و احساساتشان را نسبت به خودشان بهبود بخشد.

کاهش حجم پستان

برخی از زنان به دلیل حجم زیاد پستان هایشان دچار ناراحتی های فیزیکی می شوند. این عمل جراحی زیبایی می تواند با کاهش حجم پستان ها این ناراحتی ها را کاهش دهد. این در حالی است که هدف حراجی زیبایی حجم دهی به پستان، بیشتر بهبود ظاهر سینه ها است. جراحی کاهش حجم پستان ممکن است خطر ابتلا به سرطان سینه را در زنانی که در معرض خطر بالای این بیماری هستند کاهش دهد.

ماستوپکسی یا لیفت پستان

این روش جراحی زیبایی شامل حذف بخشی از بافت پوست و بافت غدد جهت کاهش حجم سينه و بازسازی بافت باقيمانده است. در این روش ظاهر پستان نیز بهبود پیدا می کند. در این روش بستگی به میزان حجمی پستانی که بیمار از دست می دهد یا در صورت تمایل بیمار، می توان از یک ایمپلنت پستان نیز استفاده کرد. در حالی که این روش شبیه به روش کاهش حجم سینه است اما مقدار بافت کمتری در این عمل برداشته می شود.

کاهش حجم سینه مردان

در این جراحی زیبایی چین و چروک و بزرگ شدن بافت پستان در مردان درمان می شود. این روش ممکن است با کمک لیپوساکشن در نواحی نوک پستان و آرئول انجام شود.

لیپوساکشن

در لیپوساکشن یا مکش با کمک لکتکتومی، با استفاده از کانول های نازک یا لوله های تو خالی فلزی، چربی های اضافی قسمت های مختلف بدن که معمولا شکم، ران، باسن، کپل، پشت بازو و گردن است را خارج می کنند. لیپوساکشن گاهی نیز برای کاهش حجم پستان در مردان استفاده می شود.

ابزارهای مورد استفاده در لیپوساکشن شامل دستگاه های استاندارد، سونوگرافی، مکانیکی و لیزر است. همه این دستگاه ها مکش چربی را از طریق یک لوله انجام می دهند.

برای جلوگیری از عوارض، محدودیتی برای میزان چربی خارج شده وجود دارد. با رعایت این محدودیت جراح می تواند با خیال راحت چربی ها را از بدن خارج کند. میزان چربی خارج شده از بدن بسته به این دارد که آیا بیمار می خواهد بلافاصله پس از جراحی مرخص شود یا در بیمارستان بماند.

لیپوساکشن نباید به عنوان یک روش کاهش وزن در نظر گرفته شود. هنگامی که این روش در بیمار صحیح انجام شود، هدف آن بهبود ظاهر مناطق برجسته بدن و کاهش ذخایر چربی در این نواحی است.

عوارض ایجاد شده در این روش بسیار اندک است اما ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • تجمع خون زیر پوست که به عنوان هماتوم شناخته می شود
 • عفونت
 • تغییر در احساس
 • واکنش های آلرژیک
 • آسیب غیرقابل درمان به ساختارها
 • ایجاد نتایج نامطلوب

بنابران مهم است که قبل از لیپوساکشن با پزشک مشورت کنید. لیپوساکشن خطر ابتلا به دیابت، بیماری قلبی و یا فشار خون بالا را کاهش نمی دهد.

جراحی وولوواژینال

لابیوپلاستی، لابیاپلاستی و بهبود ظاهر لب هایی خارجی واژن بخشی از جراحی های زیبایی زنانه است. هدف این جراحی ها بهبود ظاهر واژن است و معمولا به عنوان بخشی از واژینوپلاستی محسوب می شوند.

جراحی های بدن

آبدومینوپلاستی یا برداشتن شکم

این روش ظاهر شکم را صاف کرده و بهبود می دهد. در این روش چربی و پوست اضافی حذف شده و عضله و فاسیا دیوار شکم تقویت و سفت می شود. برای افرادی که پس از بارداری یا پس از کاهش وزن شدید دچار افتادگی شکم شده اند این روش بسیار مناسب است.

سایر روش های فرم دهی به بدن

بزرگ کردن باسن یا افزایش حجم باسن

این جراحی زیبایی برای بزرگ کردن باسن به کار برده می شود. در این روش جراح با استفاده از لیپوساکشن چربی که از بخش دیگری از بدن بیمار برداشته شده و به ناحیه باسن منتقل شده است، حجم باسن را بیشتر می کند. گاهی اوقات نیز ایمپلنت سیلیکونی در باسن ها استفاده می شود.

لیفت باسن

لیفت باشن شامل برداشتن پوست اضافی باسن، کپل و ران ها در جهت سفت و بالا کشیدن این بخش از بدن است. این روش ها اغلب با ابدومینوپلاستی در بیمارانی که پس از بارداری، یا کاهش وزن دچار افتادگی باسن، شکم و پایین تنه شده اند ترکیب می شود.

جراحی زیبایی صورت

بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی یا عمل جراحی پلک، قصد دارد ظاهر پلک ها را تغییر شکل دهد. با بالا رفتن سن، پوست دچار افتادگی می شود و ممکن است ظاهر جوان خود را از دست بدهد. چشم و پوست اطراف آن نیز از این قاعده مستثنی نیستند و ممکن است دچار افتادگی شده یا کیسه ای زیر چشم ایجاد کنند. جراحی پلک هم می تواند جنبه زیبایی داشته باشد و هم جنبه بهبود عملکرد. با انجام این جراحی پوست و چربی اضافی اطراف پلک برداشته می شود و عضلات و تاندون های این ناحیه تقویت می شود.

رینوپلاستی

در رینوپلاستی که همان جراحی زیبایی بینی است جراح ظاهر بینی بیمار را بهبود می بخشد و همزمان با آن می تواند راه های تنفسی او را نیز باز کند. این جراحی زیبایی ممکن است شامل تغییر شکل نوک و کاهش قوزک استخوان در قسمت فوقانی بینی باشد.

این روش را می توان با برش های کوچکی که به خوبی قابل پنهان شدن هستند و اغلب در داخل بینی می باشند انجام داد. جراحان معمولا رینوپلاستی را قبل از سن 15 سالگی توصیه نمی کنند. زیرا تا این زمان غضروف و استخوان بینی به شکل کامل رشد پیدا نکرده است.

اتوپلاستی

اتوپلاستی یا عمل جراحی گوش، برای درمان گوش های برجسته و یا بدشکل به وسیله جراحی پین کردن گوش و نزدیک کردن آن به سر با بخیه، تغییر شکل غضروف، یا هر دو می باشد. در این روش یک یا هر دو گوش ممکن است درمان شوند. این جراحی اغلب در کودکان پس از 5 یا 6 سال انجام می شود. زیرا قبل از این سن گوش به خوبی شکل نگرفته است.

رایتیدکتومی

رایتیدکتومی که به عنوان جراحی کشیدن صورت نیز شناخته می شود، قصد دارد تا با عمل جراحی چین و چروک پوست حذف شده و پوست صورت به منظور دستیابی به یک ظاهر جوان تر سفت شود.

به طور معمول، برش ایجاد شده در این جراحی کنارهای صورت و پشت گوش قرار دارد و از بالا در کنار شقیقه ها ایجاد می شود. پس از ایجاد برش پوست اضافه صورت برداشته می شود و پوست سفت و محکم می شود. سپس برش ها با بخیه ها بسته می شوند.

در این جراحی بافت های عمیق تر صورت و گردن نیز ممکن است تنگ تر شوند. عمل بلفاروپلاستی یا جراحی پلک نیز ممکن است همزمان با این جراحی زیبایی انجام شود.

لیفت ابرو

این روش با هدف حذف علائم پیری، بالا بردن ابرو و کاهش چین و چروک پیشانی یا خطوط روی آن انجام می شود. این جراحی اغلب در کنار سایر روش های زیبایی صورت می گیرد تا ظاهر صورت به شکل هماهنگی برسد.

رفع غبغب

این درمان با هدف ایجاد تعادل در ظاهر صورت سعی می کند تا غبغب زیر چانه را بهبود دهد. این روش بسته به اندازه گیری های انجام شده قبل از جراحی ممکن است همزمان با رینوپلاستی انجام شود. این کار را می توان با یک ایمپلنت پروتز یا از طریق دستکاری استخوان چانه نیز انجام داد.

جراحی گونه

این جراحی با تقویت گونه می تواند گونه ها را برجسته تر کند. جراح ممکن است از ایمپلنت نیز استفاده کند.

پیوند مو

پیوند مو می تواند به افزایش حجم و رشد مو کمک کند. پیوند مو از طریق پیوند فولیکول کوچک مو که از پوست پشت سر به دست می آید، انجام می شود. در این روش فولیکول های مو از پشت سر برداشته شده و بر هر قسمتی از سر که دچار ریزش مو شده است پیوند زده می شود. برای دستیابی به نتایج مورد نظر بیماران، ممکن است چند جلسه درمان نیاز باشد. بعد از 6 هفته، موهای پیوند زده شده می افتند. اما حدود 3 ماه بعد موهای جدید ظاهر خواهند شد.

هر کسی که قصد انجام جراحی زیبایی را دارد، باید از چند ماه قبل سیگار کشیدن و یا استفاده از هر گونه محصولات تنباکو را متوقف کند، زیرا این محصولات می توانند در بهبود زخم دخالت کنند.

لایه برداری، پرکننده، پیوند و لیزر درمانی

درمان های کمتر تهاجمی ممکن است شامل لایه برداری، پرکننده، پیوند و لیزر درمانی باشند.

لایه برداری شیمیایی

لایه برداری شیمیایی ممکن است به درمان آکنه، علائم لکه، زخم، و یا چین و چروک کمک کند. برای این کار از مواد فعال استفاده می شود.

در لایه برداری ملایم با استفاده از اسیدهای آلفا هیدروکسی (AHAs) مانند اسیدهای گلیکولیک، لاکتیک و یا اسیدهای میوه ای، لایه های خارجی پوست درمان می شود. در این روش درمان، لایه های سطحی پوست برداشته می شود. بنابراین زمان بازیابی و ریکاوری حداقل است.

لایه برداری متوسط معمولا شامل TCA در غلظت های مختلف است. این ماده به درم یا لایه عمیق پوست نفوذ می کند تا عمق بیشتری را نسبت به لایه ها برداری ملایم بردارد. بهبود و درد این روش بیشتر از روش لایه بردای ملایم است. قرمزی و پوسته پوسته شدن آن نیز ممکن است چندین هفته ادامه داشته باشد.

لایه برداری عمیق پوست یا فنول پوست، به عمیق ترین لایه پوست نفوذ می کند. در نتیجه، تا حد زیادی بر روی پوست تاثیر می گذارد. اما دارای طولانی ترین زمان بازیابی است و می تواند باعث بروز زخم و پوسته پوسته شود.

لایه برداری شیمیایی پوست هم برای پوست ها روشن و هم برای پوست های تیره امن و بی خطر است.

تزریق بوتاکس

تزریق توکسین بوتولینوم یا بوتاکس که همان سم تولید شده توسط باکتری کلستریدیوم بوتولینیوم (C. بوتولینوم) است، برای اولین بار توسط FDA در سال 1980 جهت درمان اسپاسم عضلانی مورد تایید قرار گرفت.

این ماده برای درمان چین و چروک صورت استفاده می شود.

با تزریق این سم سیگنال های عصب به عضلات مسدود می شود. بنابراین عضله ای که به آن تزریق انجام شده است دیگر نمی تواند آن طور که قبلا سفت می شد، محکم شود. این امر منجر به شل شدن ماهیچه ها می شود.

این روش برای درمان خطوط خفیف در پیشانی، خطوط پنجه کلاغی در گوشه های چشم یا خطوط اطراف چشم و هیپریدروئید زیر بغل و یا افزایش تعریق بیش از حد زیر بغل استفاده می شود. به غیر از “بوتاکس”، چندین نام تجاری دیگر از سم بوتولینوم نیز اکنون در دسترس هستند.

پرکننده های بافت نرم

پر کننده های بافت نرم و یا پرکننده های پوستی، روش های پزشکی تایید شده توسط FDA برای استفاده در ایجاد ظاهر نرم تر، ظریف تر و پر تر در صورت تایید شده است. آنها می توانند برای درمان چین و چروک کنار بینی، گونه ها و لب ها و افزایش حجم پشت دست استفاده شوند.

آنها همچنین می توانند چین و چروک ها، خطوط و زخم را نیز کاهش دهند و کانتورهای بافت نرم را تقویت کنند. پر کننده های بافت نرم دائمی نیستند. یعنی ممکن است بدن آن ها را دفع کند. بنابراین برای حفظ اثرشان نیاز است از چند جلسه درمان استفاده شود.

 این محصولات به طور معمول در فرمول ژل تولید می شوند. ژل ماده ای است که سوزن های به خوبی می توانند آن ها را به لایه های عمیق تر پوست و بافت نرم تزریق کنند. تزریق کلاژن دیگر انجام نمی شود. زیرا بعضی از بیماران واکنش های آلرژیک را پس از تزریق آن تجربه می کنند که برخی از این واکنش ها نیز جدی هستند.

عوارضی نیز می تواند با استفاده از پر کننده های صورت و به ویژه پر کننده های دائمی رخ دهد. بنابراین بهتر است قبل از تزریق این مواد به بدن در مورد عوارض احتمالی آن با پزشک مشورت کنید.

در سال 2015، اداره غذا و داروی ایالات متحده (FDA) هشدار داد که اگر تزریق بافت نرم به طور تصادفی به رگهای خونی در صورت تزریق شود، ممکن است مشکلات نادر اما جدی را به وجود آورد. بنابراین تبحر در تزریق این مواد اهمیت بسیار زیادی دارد.

تزریق چربی

تزریق چربی و پیوند چربی در جراحی زیبایی کاربرد گسترده ای دارند.

در این روش چربی های خود بیمار از یک قسمت از بدن با استفاده از لیپوساکشن جمع آوری می شود و به مناطق مورد نیاز برای افزایش حجم اندام تزریق می شود. این روش معمولا برای صورت، از جمله لب ها، دست ها و فرو رفتگی های پوستی استفاده می شود.

نتایج حاصل از این روش به طور کلی ایمن و طولانی مدت است و می تواند با کم شدن حجم چربی ناخواسته در مناطق دیگر بدن منافع دو جانبه داشته باشد. چربی برداشته شده در این روش، شسته شده و تمیز می شود و سپس با سوزن مخصوص طراحی شده به دقت تزریق می شود. گاهی اوقات این روش باید برای چندین بار تکرار شود.

پیوند چربی غنی شده با سلول های بنیادی

پیوند چربی غنی شده با سلول های بنیادی برای انجام جراحی ترمیمی مورد آزمایش قرار گرفته است و نتایج قابل اعتنایی را از خود نشان داده است. بنابراین پزشکان معتقدند که این روش قابل اعتماد، ایمن و موثر است. با این حال، رشد تومور ممکن است یک اثر نامطلوب آن باشد. بنابراین قبل از اینکه سلول های بنیادی به عنوان یک جراحی پلاستیک و ترمیمی معرفی شود، تحقیقات بیشتری لازم است.

لیزر و نور درمانی

لیزر درمانی یا درمان به کمک نور همان درمانی است که ما آن را با عنوان لیزر پوست و مو می شناسیم. این درمان می تواند به کاهش خطوط، چین و چروک و رنگدانه های غیر طبیعی مانند لکه های قرمز در پوست کمک کند. در این درمان از پرتو متمرکز و پرتوهای نور استفاده می شود. برای این درمان از انواع مختلف لیزر استفاده می شود که قدرت آن ها متفاوت است. ممکن است برای کسب نتایج مطلوب به چندین جلسه درمان نیاز باشد.

نکاتی درباره جراحی زیبایی

افرادی که در حال بررسی جراحی زیبایی هستند باید قبل از انتخاب گزینه ها پیش روی دقت و توجه لازم را داشته باشند.

نکاتی که باید هنگام انتخاب مد نظر قرار دهید عبارتند از:

 • یک جراح معتبر را انتخاب کرده و شهرت آن را در انجام عمل جراحی بسنجید.
 • پس از کسب نظر جراح، تصمیم خود را بگیرید و سعی کنید از تصمیمتان که مبتنی بر نظر متخصص است منصرف نشوید.
 • اطلاعات کامل را در مورد روش جراحی که قرار است انجام دهید به دست آورید و تمام پیشینه ها، مزایا و منافع آن را مد نظر قرار دهید.
 • از خطرات و محدودیت ها عملتان آگاه باشید. و سعی کنید از این که آیا این روش در طی 6 ماه آینده نیاز به تجدید دارد یا خیر نیز اطلاع کسب کنید.
 • برای جراحی زیبایی زمان مناسب را انتخاب کنید. به عنوان مثال، سعی کنید پس از رویداد استرس زا، مانند تغییر شغل، بعد از طلاق، بعد از بارداری و نزدیک به زمان اسباب کشی خود این عمل را انجام ندهید.
 • هرگز تحت تاثیر دیگران اقدام به انجام عمل جراحی زیبایی نکنید.
 • بعد از جراحی زیاد سفر نکنید و یا اگر سفر ضروری در پیش دارید، اطمینان حاصل کنید که همه تمهیدات لازم را برای مراقبت از خود انجام داده اید. ضمن این که باید سفرتان بعد از جراحی توسط پزشک تایید شود.
 • ذهن خود را برای پذیرش تغییرات ایجاد شده پس از عمل آماده کنید.

عوارض جراحی زیبایی

هر نوع عمل جراحی خطرات و عوارضی را به دنبال دارد.

انجمن جراحان پلاستیک آمریکا، به بیماران توصیه می کند که در صورت بروز هر یک از علائم زیر در طی یا در عرض مدت کوتاهی پس از جراحی حتما موضوع را با پزشک جراح خود در میان بگذارند:

 • درد غیرمعمول
 • اختلالات بصری
 • سفید شدن پوست در نزدیکی محل تزریق
 • علائم سکته مغزی

هر تصمیمی برای پیشبرد جراحی زیبایی باید ابتدا با یک متخصص مجرب در میان گذاشته شده و پس از تشخیص او انجام شود. ضمن این که توصیه می شود تمام عمل های زیبایی مطرح شده در این مطلب را حتما در مراکز معتبر جراحی انجام دهید.