پیوند مو یا همان کاشت مو روشی است که در آن جراح پلاستیک، مو را از قسمتی از سر به قسمتی که دچار ریزش شده است پیوند می زند. به عبارت دیگر کاشت مو عبارت است از جابه جا کردن ریشه فولیکول های مو از نواحی از بدن و انتقال آن به نواحی که دچار ریزش مو شده اند. جراح معمولا مو را از پشت به جلو سر حرکت می دهد. پیوند مو معمولا در مطب و تحت بی حسی موضعی  یا بیهوشی انجام می شود.

طاسی الگو مردانه مسئول اکثر موارد ریزش مو است. این نوع طاسی به نظر ژنتیکی است. اما عوامل زیر نیز ممکن است در ایجاد آن نقش داشته باشد:

 • رژیم غذایی
 • استرس
 • بیماری
 • عدم تعادل هورمون ها در بدن
 • داروها

چه کسانی باید کاشت مو انجام دهند؟

کاشت مو می تواند ظاهر و اعتماد به نفس شما را بهبود بخشد. افرادی که نامزد مناسبی برای انجام این عمل هستند عبارتند از:

 • مردان مبتلا به طاسی الگوی مردانه
 • زنان مبتلا به ریزش مو
 • افرادی که به دلیل سوختگی یا آسیب دیدگی پوست سر دچار ریزش مو شده اند

افرادی که نامزدهای مناسبی برای این عمل نیستند عبارتند از:

 • زنانی که دارای الگوی گسترده ای از ریزش مو در سراسر پوست سر هستند
 • افرادی که به اندازه کافی مو برای پیوند زدن ندارند
 • افرادی که زخم های کلئوئیدی (زخم های ضخیم و فیبری) دارند
 • افرادی که ریزش مو ناشی از مصرف داروهایی مانند شیمی درمانی دارند

کاشت مو

در حال حاضر، بهترین شیوه درمان ریزش مو، در اکثر نقاط بدن مانند سر، ابرو، ریش، سیبیل و مژه، عملی به نام پیوند مو است. این عمل اولین بار توسط یک پزشک ژاپنی طرح ریزی و اولین بار توسط یک پزشک آلمانی در سال 1959 انجام شد. این روش جراحی تا به امروز دستخوش تغییر و تحولات زیادی بوده و امروزه در تکنولوژی جدید آن از دسته های کوچکتر مو یا همان میکروگرافت ها (micrograft) برای کاشت استفاده می شود.

این روش نتایج حاصل از پیوند را رضایت بخش کرده و موها را طبیعی جلوه می دهد. این روش جراحی کاملا ساده و بی خطر است اما رعایت چند نکته قبل از انجام آن، از اهمیت زیادی برخوردار است. اول از همه باید به این نکته توجه کنید که باید این عمل تحت نظر پزشک متخصص و توسط یک تیم مجرب انجام شود. بنابراین یافتن یک پزشک مجرب در این زمینه بسیار مهم است. نکته دوم این که باید مطمئن شوید که نامزد مناسبی برای انجام این عمل هستید. زیرا در برخی از موارد مشاهده شده که افرادی که نامزد این عمل نبودند، بعد از صرف وقت و انجام پیوند مو، مجددا شاهد ریزش مو بوده اند.

رایج ترین روش هایی که امروزه برای کاشت مو استفاده می شوند، روش های FUT و FIT هستند. در این روش ها فولیکول های مو با همان ترکیب طبیعی خود و به صورت جداگانه روی پوست سر کاشته می شوند.

چه موهایی برای کاشت مناسبند؟

برای کاشت مو پزشک در وهله اول سعی می کند موهای سالم را از قسمت پشت سر بردارد. اگر موهای این ناحیه از نظر فنی مناسب کاشت نباشند، از سایر قسمت های بدن برای پیوند مو برداشته می شود. بعد از برداشتن نمونه، موها زیر میکروسکوپ برده شده و با وقت فراوان از یکدیگر جدا می شوند. سپس با ایجاد برش های میلی متری در ناحیه دچار ریزش، موها روی منطقه مورد نظر کاشته می شوند. البته این موها در عرض 4 تا 6 ماه پس از پیوند دچار ریزش شده ولی مجددا رشد می کنند.

روش های کاشت مو

همان طور که گفتیم، رایج ترین روش هایی که امروزه برای کاشت و ترمیم موهای از دست رفته استفاده می شوند روش های FUT و FIT هستند. اما به طور کلی پیوند مو به روش های زیر انجام می شود:

روش پانچ

در این روش موها به صورت دسته ای برداشته و با ایجاد سوراخ هایی در پوست سر، روی محل مورد نظر کاشته می شوند. این روش، نمای مصنوعی یا همان عروسکی ایجاد کرده و امروزه دیگر کابرد ندارد.

روش FUT

در این روش کاشت مو، ابتدا پوست پشت سر بی حس شده و یک نوار کوچک که حاوی 1500 تا 2000 گرافت (7000 تا 9000 تار مو) است از این محل برداشته می شود. این گرافت ها زیر میکروسکوپ برده شده و با قدت فراوان به دسته های 1، 2 یا 3 تایی تقسیم می شوند. این روش نیاز به تراشیدن کل مو ندارد و فقط ناحیه ای که از آن نمونه برداری می شود، تراشیده خواهد شد. بعد از دسته بندی، فولیکول ها در محلی که از قبل تعیین شده است کاشته می شوند. این عمل در عرض 3 الی 5 ساعت انجام شده و مطمئن ترین شیوه کاشت مو است. به طوری که 97 درصد افرادی که تحت درمان با این عمل بوده اند، از نتایج راضی هستند.

روش FIT

در این روش از پشت سر به روش پانچ، نمونه برداشته می شود و نمونه ها به وسیله پانج یا slit پیوند زده می شوند. این روش از برخی از جهات شبیه به FUT است. استفاده از این روش برای افرادی توصیه می شود که نیاز دارند در ناحیه کوچکی از پوست کاشت داشته باشند یا می خواهند در نواحی مانند ابرو، روی زخم های قدیمی و در نواحی از ریش و سیبیل کاشت مو انجام دهند.

روش BHT

در روش BHT یا Body Hair Transplant به جای برداشتن مو از ناحیه سر، از نواحی مانند سینه، کمر، ران، ناحیه تناسلی و یا هر جای دیگری از بدن که بتوان از آنجا مو برداشت، نمونه برداری می کنند و آن را به روش پانچ در قسمت مورد نیاز می کارند.

روش FUG

پیوند واحد فولیکولی (FUG) یکی از روش های مورد استفاده برای درمان ریزش مو است که بیشتر به عنوان درمان مکمل مورد استفاده قرار می گیرد زیرا در این روش به نوع، اصول و قوانین کاشت مو بیش از پیش توجه شده است.

روش SUT

در این روش که به وسیله دستگاه اتوماتیک انجام می شود، در هر جلسه می تواند 14000 تار مو را کاشت. در دیگر روش های کاشت مو، ممکن است خطای انسانی رخ دهد و بخشی از بانک مو فرد از بین برود. اما در این روش، دقت و ظرافت خاصی وجود دارد. این روش تنها روش کاشت مو است که بدون جراحی، بدون درد و بدون بیهوشی انجام شده و دوران نقاهت و عوارض ندارند. رکورد ثبت شده توسط روش SUT، کاشت حدود 60000 تار مو در یک سانتی متر پوست است.

روش PRP

در این روش که در آن از تکنیک سلول های بنیادی استفاده می شود، فولیکول های زایا از قسمتی از سر که دارای مو هستند برداشته شده و به محلی که دچار ریزش شده است تزریق می شوند. به این ترتیب یا موهای پرز مانند این ناحیه ضخیم می شوند یا فولیکول های جدید در آنجا تولید می شود.

محققین به این نتیجه رسیده‌اند که تعداد سلول های بنیادی مناطق پر مو و طاس یک اندازه است و تنها اختلاف این دو ناحیه، تعداد سلول های نیایاخته یا سلول‌های پروژنیتور (Progenitor Cells) است. این سلول ها در نواحی طاس بسیار کمتر از نواحی است که موهای زیادی دارند.

کاشت مو

کاشت مو

سایر روش های کاشت مو

 • کاشت مو به روش scalp reduction: در این روش حراج با کاهش وسعت پوست سر قصد دارد وسعت منطقه‌ ای که دچار طاسی شده است را کاهش دهد.
 • کاشت الیاف مصنوعی به جای مو: در این روش به جای موها طبیعی از الیاف مصنوعی برای کاهش استفاده می شود. البته این روش سال هاست که منسوخ شده است.
 • کاشت مو به روش MFIT: این روش بسیار شبیه به روش FIT است. در این روش که با ابزارهای دقیق انجام می شود، مکانیزم برداشت مو کاملا دقیق شده و خطاهای انسانی به حداقل می رسد.
 • کاشت مو به روش FLAP: در این روش قسمتی از پوست سر که حاوی فولیکول های مو است، به نواحی کم‌ پشت پیوند زده می‌شود. در این روش نتیجه غیر طبیعی و زخم ایجاد شده زیاد است. بنابراین زیاد از این روش استفاده نمی شود.

کدام روش کاشت مو مناسب تر از دیگر روش هاست؟

شاید این سوال در ذهن شما هم ایجاد شده باشد که در بین همه این روش ها، کدام روش مناسب تر است و نتیجه بهتری دارد؟ پیشنهاد می کنیم که این سوال را تکرار نکنید و تصمیم گیری را به عهده پزشکتان بگذارید. اکثر پزشکان انجام 2 جلسه FUT را به فاصله یک سال پیشنهاد می کنند. این فاصله به این خاطر است که در هر جلسه FUT مقداری زیادی نمونه برداشته می شود. در ضمن این روش با سرعت بالایی انجام شده و بانک مو را کمتر از سایر روش ها تخریب می کند. ضمن این که نتیجه آن طبیعی تر نیز می باشد.

اگر به هر دلیلی مانند ترس از جراحی نمی خواهید FUT انجام دهید، می توانید روی عمل کاشت به شیوه FIT حساب کنید. اگر دوست ندارید موهای سرتان تراشیده شود باید از روش FUT استفاده کنید. برای افرادی که می خواهند نواحی کوچکی از بدنشان را مو بکارند روش FIT مناسب تر است.

برای کسانی که اصطلاحا خط مو در جلو سر ندارند روش FUT بهترین گزینه است. زیرا در این روش نسبت به روش FIT ظرافت ویژه ای به کار می رود و باعث می شود که خط رویش مو طبیعی شود.

اگر می خواهد طی یک جلسه تارهای زیادی روی سرتان کاشته شود بهتر است از روش FUT که تراکم بیشتری دارد استفاده کنید. مدت زمان عمل FIT نسبت به FUT طولانی تر است. FUT بین 3 تا 5 ساعت و FIT ممکن است تا 10 ساعت و گاهی بیشتر طول بکشد. در حال حاضر بهترین روشی که در آمریکا و اروپا برای کاشت مو استفاده می شود، روش SUT است.

چند سوال مهم در مورد کاشت مو

فقط تصمیم گیری در مورد انجام این عمل، برای کسب نتایج رضایت بخش کافی نیست. بلکه افرادی که می خواهند کاشت مو انجام دهند باید به نکات مهم دیگری نیز توجه کنند. یادتان نرود که کاشت مو غیر اصولی می تواند نتیجه بسیار بدی داشته و مجددا ریزش را در پی داشته باشد.

قبل از هر چیر باید واقع بین باشید. زیرا شما هرگز نمی توانید با کاشت مو، صد در صد موهایی که ریخته اند را دوباره احیا کنید. اما اگر روش اصولی و مناسب را تحت نظر پزشک متخصص انجام دهید، می توانید بین 70 تا 90 درصد موهایی که ریخته اند را جایگزین کنید.

برای کسب نتایج دلخواه و مناسب پیشنهاد می شود که نکات زیر را حتما رعایت کنید.

آیا به کاشت مو نیاز دارید؟

پاسخ این سوال نیاز به تشخیص پزشک دارد، اما معمولا کسانی که دچار کم پشتی مو هستند و یا ریزش مو ارثی دارند می توانند از این شیوه استفاده کنند. برای این افراد استفاده از کاشت مو به روش SUT که جدیدترین و بهترین روش پیوند مو است، بسیار کارآمد است. اگر ریزش مو فرد جدی نباشد و یا از نظر سنی هنوز آمادگی پیوند را نداشته باشد از روش های جایگزین مانند روش PRP و یا مزوتراپی استفاده می شود.

دلیل ریزش مو شما چیست؟

همان طور که گفتیم ریزش مو دلایل زیادی دارد اما استرس، زنتیک، تغذیه نامناسب و عدم تعادل هورمون ها در بدن از جمله مهترین علل ریزش مو هستند. بنابراین تشخیص این موضوع که آیا ریزش مو شما با این روش درمان می شود به پزشک بستگی دارد.

چه کسانی می توانند کاشت مو انجام دهند؟

این عمل معمولا برای افرای که سنشان زیر 23 سال است انجام نمی شود. زیرا ممکن است ریزش آن ها ادامه داشته باشد و بعد از عمل در جای دیگری از سر دچار طاسی شوند. بنابراین پزشکان با توجه به این عامل، محل هایی که باید کاشت در آن ها صورت گیرد را طراحی می کنند.

این روش درمان ریزش مو را می توان همراه با ترمیم مو به روش HRT و استفاده از پکیج تقویتی PRP ، مزوتراپی، ویتامین درمانی و لیزر تراپی نیز استفاده کرد. در طول دوره درمان استفاده از داروهایی همانند ماینوکسیدیل به هیچ عنوان توصیه نمی شود. زیرا با قطع مصرف این داروها، مجددا ریزش مو شروع می شود.

این عمل چه عوارضی برای بدن دارد؟

در بین روش هایی که در بالا به شما معرفی کردیم، روش SUT بهترین گزینه است و تقریبا تضمینی است. این روش عوارض خاصی برای بدن ندارد زیرا اصولا عمل نیست و نیازی به بیهوشی نیز ندارد. اما روش های دیگر کاشت مو مانند FUT و FIT دارای ریسک و عوارض زیر هستند:

 • خونریزی
 • عفونت
 • تورم پوست سر
 • کبودی اطراف چشم
 • تشکیل پوسته روی نواحی که موهای نمونه از آن جا برداشته شده است
 • بی حسی یا کاهش حس لامسه در نواحی که عمل کاشت در آن انجام شده است
 • خارش
 • التهاب یا عفونت فولیکول های مو، که به عنوان فولیکولیت شناخته می شود
 • غیر طبیعی شدن خط رویش موها

مراقبت های لازم بعد از عمل

 • 3 روز استراحت کنید.
 • هنگام خوابیدن از بالش های نرم استفاده کنید و ترجیحا نیمه نشسته بخوابید.
 • تا 1 هفته بعد از عمل از انجام فعالیت های سنگین که نیاز به زور زدن دارند اجتناب کنید.
 • از خم و راست شدن، سرفه و عطسه کردن اجتناب کنید. یادتان نرود که تعریق می تواند محل عمل را عفونی کند.
 • تا 2 هفته بعد از عمل سرتان را به جلو خم نکنید.
 • محل نمونه گیری را هر شب با کرم مرطوب کرده و از کمپرس یخ استفاده کنید.
 • تمام داروهایی که پزشک برایتان تجویز کرده است را به دقت مصرف کنید.
 • اگر قرص آهن می خورید مصرف آن را دو هفته متوقف کنید.
 • هر روز سرتان را با شامپویی که پزشک تجویز کرده است بشویید.
 • از دو هفته پس از عمل می توانید ورزش های سبک به غیر شنا را آغاز کنید.
 • از وارد آمدن ضربه به سر اجتناب کنید.
 • هنگام تعویض لباس ها سعی کنید از تماس آن ها با سر اجتناب کنید.
 • سردرد عارضه این عمل است. برای کاهش این درد می توانید مسکن استفاده کنید.
 • برخی از این عمل ها خونریزی دارند. اگر نمی توانید خونریزی را تا چند روز بعد از عمل کنترل کنید به پزشک مراجعه نمایید.
 • بی‌حسی محل کاشت و ورم اطراف چشم و پیشانی طبیعی است و در برخی موارد تا 4 روز نیز ادامه دارد.
 • تشکیل کیست، برآمدگی و زخم در محل کاشت طبیعی است.
 • ممکن است موهای طبیعی سرتان در عرض چند هفته پس از عمل نازک شوند. این عارضه نیز طبیعی است.
 • بعد از عمل نواحی اطراف فولیکول های کاشته شده و نواحی پشت سر بی حس هستند. بنابراین برای جلوگیری از سوختگی بعد از استحمام شسوار نکشید.
 • گرد‌ و‌ غبار و نور خورشید به فولیکول‌ مو آسیب وارد می کند. بنابراین از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید خودداری کنید.