یکی از روش های درمان ضایعات پوستی، روشی عجیب به نام کرایوتراپی است. در این روش درمانی پس از انجام تست های مختلف و نمونه برداری، ضایعات در معرض سرما قرار می گیرند و اصطلاحا منجمد می شوند. به این ترتیب سلول های پوستی آن ها دچار تخریب می شوند. برای انجام کرایوتراپی از مواد مختلفی استفاده می شود.

اگر کاندید انجام این روش درمانی هستید، پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کرایوتراپی ما را تا انتهای این مطلب مجله لیلی لند همراهی کنید.

مواد مورد استفاده در روش کرایوتراپی

دی اکسید کربن

برای انجام این روش درمانی به کمک دی اکسید کربن از سیلندری که حاوی این ماده است استفاده می شود. سپس ضایعات، با دی اکسید کربن موجود در این سیلندر که دمای بسیار پایینی دارد، منجمد می شوند.

نیتروژن مایع

گاهی با توجه به اندازه و قطر ضایعه، برای کرایوتراپی از نیروژن مایع استفاده می شود. برای رساندن دمای سلول های پوست به نقطه انجماد، پوست باید چند ثانیه در معرض نیروژن سرد شده قرار گیرد.

اتردایمتیل و پروپان (DMEP)

در این روش نیز با استفاده از یک اپلیکاتور فوم، زگیل ها از بین می روند.

نیتروژن مایع رایج ترین ماده ای است که برای کرایوتراپی از آن استفاده می شود.

انواع کرایوتراپی

اعمال بسته های سرد، بسته های ژلی و یخی، استفاده از ماشین های کرایوتراپی و محفظه های کرایوتراپی که برای درمان تمام بدن مفیدند، از جمله روش هایی هستند که کرایوتراپی به کمک آن ها انجام می شود. از روش های موضعی مانند بسته های ژلی بیشتر برای پیچ خوردگیها، تاندونیت، ورم، درد بعد از جراحی یا تب استفاده می شود. اگر بافت سطحی پوست مشکلی داشته باشد از کرایوتراپی موضعی به مدت 5 دقیقه استفاده می شود. اما اگر نیاز باشد که بافت های عمیق درمان شوند، نیاز به 20 تا 25 دقیقه درمان دارید.

از کرایوتراپی تمام بدن برای درمان بیماری های مزمن یا کاهش درد عضلانی و خستگی استفاده می شود. بسیاری از متخصصان معتقدند که زمانی این روش بهترین تاثیرگذاری را بر روی بدن دارد که با سایر روش ها مانند درمان های فیزیکی یا فعالیت بدنی مورد استفاده قرار گیرد.

کاربرد کرایوتراپی

درمان زگیل

برای درمان زگیل به روش کرایوتراپی، بیشتر پزشکان از نیتروژن مایع استفاده می کنند. توصیه می شود اگر روی صورت زگیل دارید، از این روش درمان استفاده کنید. زیرا کرایوتراپی، نسبت به سایر روش های درمان زگیل اسکار کمتری به جا می گذارد. دمای حدودا منفی 195 دریجه سانتیگراد نیتروژن مایع باعث می شود که بافت زگیل منجمد شود. طی این مدت ممکن است پوستتان کمی بی حس شود و کمی سوزش داشته باشید. البته این عوارض موقتی هستند.

برای درمان زگیل ناحیه تناسلی نیز می توانید از همین شیوه استفاده کنید. البته اگر زگیل سرسخت باشد، نیاز به تکرار درمان دارید. مهمترین عوارض جانبی که به دلیل درمان زگیل تناسلی به روش کرایوتراپی ممکن است ایجاد شوند عبارتند از:

  • درد
  • تورم
  • احساس سوزش

درمان پسوریازیس

متاسفانه پسوریازیس یک بیماری شایع است که در آن پرخه عمر سلول های پوستی دچار اختلال می شود. در این اختلال سلول های پوستی سریع تر از حد طبیعی تولید می شوند و این موضوع باعث می شود که قبل از دفع سلول های پیر سلول های جدید به سطح پوست برسند. این روند موجب تجمع سلول های جدید و قدیمی می شود و معمولا از این تجمع پلاک به وجود می آید. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد کرایوتراپی می تواند در درمان پسوریازیس مانند درمان زگیل موثر باشد.

درمان میخچه

میخچه پلاک های پوستی زبری هستند که معمولا کف پا ایجاد می شوند و ضرری برای بدن ندارند. اما درمان طبیعی شان حدودا 2 سال طول می کشد. اگر میخچه ای در پا دارید که درد دارد و فعالیت هایتان را محدود کرده است پیشنهاد می کنیم که برای درمان روی گزینه کرایوتراپی حساب کنید.

در این روش درماین پزشک نیروژن مایع سرد را روی پوست اسپری می کند. بنابراین ممکن است کمی درد داشته باشد. البته اکثر پزشکان قبل از اعمال این ماده روی پوست از بی حسی موضعی استفاده می کنند. به این شیوه سیستم ایمنی بدن برای حمله به سلول های پوستی ترغیب می شود. اگر میخچه عمیق باشد، ممکن است 2 الی 4 هفته پس از درمان اولیه نیاز به تکرار داشته باشید.

برخی از مطالعات نشان داده اند که کاربرد کرایوتراپی همراه با درمان با اسید سالیسیلیک موثرتر از کریوتراپی خالی است.

استفاده از کرایوتراپی برای لاغری

کرایوتراپی به طور مستقیم نمی تواند منجر به کاهش وزن شود. اما می تواند روند چربی سوزی را تسریع بخشد. در حقیقت وقتی بدن به کمک روش کرایوتراپی خنک می شود، سوخت و ساز خود را افزایش می دهد تا بتواند دمای متعادلی داشته باشد. به این ترتیب افرادی که از کرایوتراپی به صورت منظم استفاده می کنند ممکن است شاهد کاهش وزن باشند. چند دقیقه قرار گرفتن در معرض سرما می تواند متابولیسم بدن را در طول روز افزایش دهد.

کرایوتراپی

کرایوتراپی

مزایای کرایوتراپی برای بدن

تسکین درد عضلانی

کریوتراپی می تواند درد عضلانی ناشی از برخی از اختلالات مفصلی و عضلانی مانند آرتریت را درمان کند. همچنین ممکن است باعث بهبودی عضلات پس از آسیب های ورزشی شود. گذاشتن پک یخ روی عضلات آسیب دیده ضمن ایجاد بی حسی موقت، باعث افزایش گردش خون پس از برداشتن یخ شده و درد را تسکین می دهد.

مطالعه ای که در سال 2000 (body cryotherapy in rehabilitation of patients with rheumatoid diseases) منتشر شد، نشان داد که کرایوتراپی درد ناشی از آرتریت روماتوئید را تسکین می دهد. این تحقیق نشان داد که انجام این روش درمانی با کمپرس یخ می تواند اثرات مضر تمرینات شدید را کاهش دهد. افرادی که از کریوتراپی استفاده می کردند، درد کمتری داشتند.

همه مطالعات انجام شده از نقش کرایوتراپی در بهبود درد عضلانی حمایت نمی کنند. مثلا یک بررسی که در سال 2015 انجام شد و به بررسی چهار مطالعه پرداخت نشان داد که کرایوتراپی برای تسکین درد عضلانی هیچ فایده ای نداشت.

کاهش التهاب

التهاب یکی از راه های سیستم ایمنی بدن برای پیشگیری از عفونت است. گاهی اوقات سیستم ایمنی بدن، بیش از حد واکنش از خود نشان می دهد. نتیجه این افراط، التهاب مزمن است که با بیماری هایی مانند سرطان، دیابت، افسردگی، زوال عقل و آرتریت ارتباط دارد.

به همین ترتیب، کاهش التهاب می تواند سلامت کلی بدن را ارتقاء داده و خطر ابتلا به بیماری های مزمن را کاهش دهد.

برخی مطالعات نشان داده اند که کرایوتراپی می تواند التهاب را کاهش دهد. با این حال، بیشتر این تحقیقات بر روی موش انجام شده است، بنابراین برای تایید داده ها، به تحقیقات انسانی بیشتری نیاز داریم.

جلوگیری از زوال عقل

اگر کرایوتراپی التهاب را کاهش دهد، پس می تواند خطر ابتلا به زوال عقل را نیز کاهش دهد.

مقاله ای که در سال 2012 منتشر شده ازعان داشت که احتمال دارد این روش درمانی قادر به کاهش التهاب و استرس اکسیداتیو مرتبط با زوال عقل، کاهش اختلال شناختی و سایر عوارض مرتبط با افزایش سن باشد.

پیشگیری و درمان سرطان

از آنجا که کرایوتراپی کل بدن ممکن است التهاب را کاهش دهد، بنابراین خطر ابتلا به سرطان کم می شود. تا کنون شواهدی به دست نیامده که نشان دهد کرایوتراپی می تواند سرطان را درمان کند. با این حال، روش درمانی مناسبی برای انواع خاصی از سرطان است.

کاهش اضطراب و افسردگی

یافته های تحقیقاتی نشان می دهند که کرایوتراپی التهاب را کاهش می دهد و می تواند با مشکلات التهابی موثر بر روی سلامت روان مبارزه کند. برخی از مطالعات اولیه از این ادعا حمایت می کنند. مثلا یک مطالعه کوچک که در سال 2008 انجام شد نشان داد که در یک سوم افراد مبتلا به افسردگی یا اضطراب، کرایوتراپی علائم را حداقل 50 درصد کاهش می دهد.

بهبود علائم اگزما

بیماری مزمن التهابی پوست که به عنوان اگزما شناخته می شود می تواند سبب خارش و خشکی شدید پوست شود. یک مطالعه کوچک که در سال 2008 بر روی افراد مبتلا به اگزما انجام شد نشان داد که شرکت کنندگان پس از کرایوتراپی، میزان مصرف داروهایشان کمتر شد.

درمان سردردهای میگرنی

کرایوتراپی هدفمند که بر روی گردن انجام می شود، ممکن است به جلوگیری از سردرد میگرنی کمک کند. در یک مطالعه که در سال 2013 انجام شد، محققان، کرایوتراپی را بر روی گردن افراد مبتلا به میگرن اعمال کردند. در این شرایط نیاز شرکت کنندگان به دارو کاهش یافت ولی دردشان به طور کلی از بین نرفت.

مراقبت‌های پس از کرایوتراپی

پس از انجام کرایوتراپی نیاز به انجام اقداماتی خاصی دارید. ایجاد تاول و پوسته پوسته شدن پوست، پس از انجام این روش درمانی طبیعی است. بنابراین سعی نکنید این عوارض را دستکاری کنید و اجازه دهید که پوست روند درمان طبیعی خود را ادامه دهد. برای جلوگیری از عفونت توصیه می شود که محل تحت درمان را به صورت روزانه شستشو دهید. البته بهتر است قبل از انجام این کار با پزشک در مورد ماده ای که باید برای شستشو استفاده کنید، مشورت کنید.

به زنان باردار، کودکان، افراد مبتلا به فشارخون بالا و افراد مبتلا به بیماری های قلبی نیز توصیه می کنیم که هرگز از این روش درمانی استفاده نکنند.