لیپوساکشن واترجت که به عنوان “لیپوساکشن آب” و یا “لیپوساکشن با آب” نیز شناخته می شود یک روش نوآورانه برای برداشتن چربی های ناخواسته و پیکر تراشی بدن است. در این روش، به جای تکنیک مکش سنتی که در آن از کانول برای بیرون راندن چربی استفاده می شود، از پالس مایعات شور برای بیرون راندن چربی بهره برده می شود.

دلایل نیاز به واترجت دقیقا همان دلایل نیاز به لیپوساکشن به روش سنتی است. در این روش خاص کبودی و تورم به حداقل می رسد و باعث می شود که سلول های ناخواسته چربی از بین بروند. اگر بخواهید چربی برداشته شده را به قسمت دیگری از بدن منتقل کنید، این روش لیپوساکشن برایتان بهتر است. زیرا وترجت تقریبا غیر تهاجمی است و با استفاده از آن سلول های چربی برداشته شده زنده می مانند.

در مقایسه با روش های معمول لیپوساکشن، واترجت چربی را با نیروی بسیار کم و با خطر بسیار پایین تری برمی دارد. حتی در مقایسه با سایر روش های تهاجمی لیپوساکشن که از تکنولوژی هایی مانند اولتراسوند (Vaser) و لیزر (Smartlipo) استفاده می کنند، که در آن ها زیاد از محلول حاوی بی حسی موضعی و داروهای دیگر استفاده می شود، این روش به طور قابل توجهی باعث کاهش اثرات جانبی داروها موجود در محلول تامی سنت می شود.

این روش همچنین دارای عوارض جانبی کمی مانند کبودی و آسیب دیدگی بافت های عصبی حساس زیر پوست است. علاوه بر این، در لیپوساکشن واترجت، چون از آب استفاده می شود، رشته های بافت همبند که مسئول سفت کردن پوست هستند تا حد زیادی زیر پوست دست نخورده باقی می مانند و پوست دچار افتادگی نمی شود.

این روش نسبت به سایر روش های لیپوساکشن زمان کمتری طول می کشد و ریکاوری کوتاه تری دارد. در ادامه این مطلب مجله لیلی لند بیشتر در مورد واترجت صحبت خواهیم کرد.

واترجت چیست؟

واترجت در واقع یک نوع لیپوساکشن با حداقل تهاجم است. این روش یک روش ابتکاری جدید لیپوساکشن است که از قدرت آب برای جدا کردن چربی های ناخواسته استفاده می کند. هنگامی که رژیم غذایی و ورزش کردن نتوانند چربی های نواحی خاصی از بدن را از بین ببرند، لیپوساکشن با آب به بیمار توصیه می شود. این روش، نسبت به دیگر روش های لیپوساکشن و تکنیک های سنتی، باعث کاهش کبودی، تورم و سایر عوارض جانبی می شود. سلول های چربی در طول واترجت، بدون این که آسیب جدی ببینند، از مناطق تحت درمان خارج می شوند. (1)

در طول عمل لیپوساکشن با آب چه اتفاقی در بدن رخ می دهد؟

لیپوساکشن بدن با آب یک روش ملایم و مؤثر برای کسب نتایج روش های سنتی لیپوساکشن است. این روش نوآورانه جدید، از ایجاد عوارضی که بعد از انجام لیپوساکشن های معمولی ایجاد می شوند، جلوگیری کرده و باعث می شود که با خارج شدن چربی های اضافی، بدون آسیب دیدن بافت همبند، بدن فرم بگیرد.

لیپوساکشن با آب متکی بر قدرت آب با شدت متمرکز است. با این کار به آرامی سلول های چربی از بدن خارج می شوند. با استفاده از فن آوری واترجت، چربی با نیروی کمتری نسبت به تکنیک های قدیمی لیپوساکشن از بدن خارج می شود. در این روش قدرت آب سلول های چربی را از بافت های اطراف آن جدا کرده و اجازه می دهد کانول مکش، آزادانه در بدن حرکت کند. این ویژگی شانس آسیب دیدگی بافت های اطراف، از جمله پوست، عضلات، اعصاب و رگ های خونی را کاهش می دهد.

از آنجا که این روش بسیار کم خطر است، معمولا با بی حسی موضعی انجام می شود. به طور متوسط، کل زمان مورد نیاز برای انجام واترجت بر روی هر قسمتی از بدن بین 30 تا 45 دقیقه است. اکثر بیمارانی که از لیپوساکشن با آب برای برداشتن چربی های اضافه بدن استفاده می کنند می توانند بلافاصله پس از عمل به فعالیت های روزانه خود بازگردند.

واترجت

واترجت

مزایای روش واترجت چیست؟

هنگامی که رژیم غذایی و ورزش قدرت کافی برای فرم دادن به بدن را نداشته باشند، روش بادی جت می تواند راه حل مناسبی برای جلوگیری از عوارض شدید لیپوساکشن های سنتی باشد. لیپوساکشن با استفاده از آب بهترین روش برای بیمارانی است که می خواهند بعد از عمل، عوارض کمتری داشته باشند. این روش طول درمان کمی دارد و شانس ایجاد عوارضی مثل کبودی و خونریزی در آن به شدت کمتر از لیپوساکشن های معمولی است. سایر مزایای واترجت عبارتند از:

  • حداقل آسیب دیدگی بافت های اطراف
  • ریسک کم
  • نیاز به بی حسی موضعی نه بیهوشی
  • کبودی و تورم کمتر نسبت به سایر روش ها

لیپوساکشن با آب، نسبت به روش های سنتی لیپوساکشن، باعث کاهش خونریزی، زخم، تورم و آسیب دیدگی می شود. تکنولوژی واتر جت نه تنها ایمن تر از تکنیک های قدیمی لیپوساکشن است، بلکه منجر به نتایج سازگار تر نیز می شود.

دیگر مزایای این روش پیکر تراشی

دستگاه واترجت دارای تائیدیه از سازمان غذا و داروی آمریکا ( FDA ) است. در این دستگاه چون عمل خرد کردن و تخلیه چربی ها همزمان انجام می شود، برداشتن چربی ها با کیفیت بهتر و در زمان کوتاه تری انجام می گیرد. علاوه بر این، به دلیل این که قدرت دستگاه واترجت را درمانگر انتخاب می کند و ظرافت برداشت چربی با آب بسیار بیشتر است، شانس ایجاد خونریزی، لخته شدن خون، کبودی و تورم نیز کاهش پیدا می کند.

در این دستگاه عمل مکش و شستشو تقریبا همزمان انجام می شود. به همین دلیل هم نتایج حاصله طبیعی تر است. سلول های چربی خارج شده به این روش معمولا زنده هستند و می توان از آن ها برای تزریق در مناطقی مانند باسن و سینه استفاده کرد. چون چربی های استخراج شده زنده هستند، پس از تزریق ماندگاری طولانی خواهند داشت. چربی های خارج شده به این روش کاربردهای زیر را دارند.

  • بزرگ کردن سینه ها
  • جوانسازی پوست صورت یا پشت دست ها
  • بهبود زخم ها و اسکارها
  • استفاده به عنوان پر کننده
  • پروتز باسن

در این روش خطر ایجاد واکنش های آلرژیک بسیار پایین است. در ضمن به محض تزریق چربی، جریان خون برقرار شده و چربی تزریقی به صورت خودکار جذب نمی شود و به همین دلیل ماندگاری طولانی تری دارد. یکی از مهمترین تفاوت های روش واترجت نسبت به روش های قدیمی لیپوساکشن این است که این روش نیاز به داروی بی حسی و تامی سنت کمتری دارد. به دلیل استفاده کمتر از مایع یا تامی سنت، میزان تورم بعد از عمل نیز خیلی کمتر می شود.

در این روش سلول های چربی به جای استفاده از مواد شیمیایی با استفاده از آب از دیگر بافت ها جدا می شوند. به علاوه استفاده از روش ضربانی جت آب، نسبت به ساکشن معمولی، باعث ایجاد ظاهری یکنواخت تر و طبیعی تر در فرم بدن می شود.