هایفو (HIFU)، مخفف کلمه High-intensity focused ultrasound می باشد که به معنی امواج متمرکز ماورای صوت با شدت بالا است. هایفوتراپی درمانی است که با تولید حرارت یا تحریک بخشی از بدن به صورت متمرکز، بدون آسیب رساندن به بخش‌های خارج از هدف، کابردهای پزشکی زیادی دارد. شکاندن سنگ کلیه، درمان سرطان و جوان سازی و لیفتینگ پوست از جمله کاربردهای هایفو هستند. (1) اما ما می خواهیم در ادامه این مطلب مجله لیلی لند در مورد کاربرد هایفوتراپی برای جوانسازی پوست صحبت کنیم.

هایفوتراپی چیست؟

هایفوتراپی یک تکنولوژی جدید برای جوانسازی و لیفت صورت و گردن است. این درمان در عرض 1 ساعت و بدون درد و عارضه انجام می شود. بنابراین کسانی که از این روش درمانی استفاده می کنند می توانند بلافاصله به فعالیت های روزمره خود باز گردند. این روش درمانی بدون خطر، یک روش تایید شده توسط ادراه غذا و داروی آمریکا FDA برای جوانسازی پوست است.

روش انجام این عمل

همان طور که گفتیم هایفو می تواند گونه و صورت را در طی یک جلسه کوتاه ۱ ساعته جوانسازی و لیفت کند. برای انجام این عمل یک مبدل مانند دستگاه سونوگرافی روی پوست کشید شده و بدون آسیب دیدن سطح پوست، بدن ترغیب به تولید کلاژن می شود.

در طی جلسات درمانی، ترانسدوکتور انرژی متمرکز فراصوت را در زیر لایه پوست و با یک دمای بهینه برای بازسازی کلاژن ارسال و انباشته می کند. این روش درمان آغازگر یک پروسه طبیعی به نام neocollagenesis (نوکلاژن زایی) است. در این پروسه کلاژن های تازه و جدیدی در پوست ایجاد می شود. بنابراین می توان گفت که این روش درمانی، بر پایه کلاژن سازی در بدن استوار است و نیاز به استفاده از مواد شیمیایی یا کرم خاصی ندارد.

مزایای این روش درمان

همان طور که اشاره کردیم، هایفوتراپی روشی کاملا بی خطر است و علاوه بر ایمنی دارای مزایای زیر نیز می باشد.

 • تنها به یک جلسه درمان نیاز دارد.
 • به صورت بی خطر پوست را لیفت می کند.
 • نتایج حاصل از آن تا 6 ماه دوام دارد.
 • دوره نقاهت ندارد.
 • نتایج حاصل از آن کاملا طبیعی است. در این روش با تحریک لایه های ساختاری عمیق و حمایتی پوست، یک پاسخ طبیعی در بدن آغاز شده و کلاژن جدید تولید می شود.

کاربردهای هایفو

به طور کلی از هایفوتراپی برای جوانسازی پوست استفاده می شود. اما اگر بخواهیم به صورت مفصل در مورد کاربردهای این روش درمان صحبت کنیم، می توانید به موارد زیر اشاره داشته باشیم:

 • لیفت ابرو
 • رفع غبغب
 • لیفت صورت و گردن
 • سفت کردن پوست صورت و گردن
 • رفع افتادگی پلک بالا
 • رفع چروک های چشم (خطوط پنجه کلاغی)
 • کم کردن عمق چروک خنده و گریه (افتادگی گوشه لب)
 • رفع افتادگی زیر چانه
 • رفع چین و چروک‌های صورت و بالای گردن
 • بالا کشیدن ابروها
 • درمان تیرگی و سیاهی دور چشم
 • از بین بردن خط اخم
 • لیفت پیشانی
 • درمان منافذ باز پوست
 • زاویه دار کردن فک و مشخص شدن آن
هایفوتراپی

هایفوتراپی

پس از درمان چه اتفاقی برای بدن رخ می دهد؟

با کشیدن مبدل این دستگاه روی پوست، بدن ترغیب به تولید کلاژن می شود. در نتیجه تا ماه ها پس از استفاده از این درمان، نتایج اولیه روی پوست کاملا مشهود است. در این روش، لایه های عمقی پوست تحریک می شوند. بنابراین سطح پوست آسیبی نمی بیند و شما می توانید چند ساعت پس از درمان فعالیت های عادی خود را از سر بگیرید. پس از انجام این درمان، پوست به مدت 6 ماه، قوی تر و جوان تر می شود. عوارض ناشی از هایفوتراپی که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم. بعد از چند ساعت از بین می روند.

تعداد جلسات مورد نیاز

اگر با هدف لیفت صورت این درمان را انجام داده باشید و وضعت پوستتان زیاد وخیم نباشد، معمولا به یک جلسه درمان نیاز دارید. نتایج حاصل از این درمان 2 تا 3 ماه و برای برخی از افراد حتی تا 6 ماه روی پوست می ماند. البته طی یک سال بعد از انجام هایفوتراپی بدن همچنان به تولید کلاژن ادامه می دهد. بنابراین توصیه می شود که برای حفظ نتایج عمل، هر یک سال یک بار این درمان را تکرار کنید. البته بهتر است تصمیم گیری نهایی در مورد این موضوع را به پزشک متخصص پوست بسپارید.

عوارض ناشی از هایفوتراپی

پس از انجام این درمان ممکن است پوست کمی قرمز شده و ورم داشته باشد. البته سوزش پوست در عرض چند ساعت پس از عمل نیز طبیعی است. نگران نباشید همان طور که در بالا اشاره کردیم، این عوارض در عرض چند ساعت خود به خود از بین می روند. درست است که نتایج حاصل از این روش درمانی مانند عمل جراحی لیفت پوست زیاد مشهود و آشکار نیست اما به دلیل این که عوارض جانبی بسیار کمتری دارد، برای شادابی و جوانسازی پوست افرادی که در میانسالی هستند و نیاز به عمل جراحی لیفت ندارند، بسیار مناسب است.

چه کسانی کاندید مناسبی برای انجام هایفو تراپی هستند؟

هایفوتراپی برای تمام کسانی که احساس می کنند افتادگی پوست دارند مفید است. افتادگی خط ابرو، شل شدن پوست گردن یا افتادگی زیر چانه و خطوط و چروک روی سینه همگی از عوارض پوستی هستند که به این شیوه قابل درمان می باشند. البته برای این که مطمئن شوید که گزینه مناسبی برای انجام این روش درمان هستید، باید با پزشک متخصص مشورت کنید.

در کل امکان استفاده از این روش درمانی برای کل صورت و گردن یا سایر نواحی خاص وجود دارد. این روش درمان به افرادی که تولید کلاژن در پوستشان به شدت کاهش یافته است و افراد جوانی که به دنبال حفظ زیبایی و تداوم تولید عادی کلاژن در بدن هستند، توصیه می شود.

تفاوت هایفوتراپی و لیزر

تفاوت اصلی این دو روش درمان، نوعی انرژی مورد استفاده برای تحریک پوست است. در هایفوتراپی از انرژی صوتی که خصوصیات منحصر به فردی دارد استفاده می شود. این خصوصیات به انرژی فراصوت اجازه می دهد که از سطح پوست رد شده و به بخش های عمق تر دسترسی پیدا کند. هایفوتراپی به این شیوه تولید کلاژن را در پایه پوست تقویت کرده و منجر به لیفت یا اصطلاحا سفت شدن پوست می شود.

در عوض لیزر با انرژی نور کار می‌کند. این انرژی نمی تواند به لایه های عمیق تر پوست نفوذ کند. به همین دلیل هم لیزر برای درمان لایه های سطحی پوست مناسب تر است. بنابراین عموما از این دو روش درمانی، برای حل مشکلات مختلف پوستی استفاده می شود.

زمان مورد نیاز برای انجام این روش درمانی و دوره نقاهت آن چقدر است؟

طول مدت انجام این عمل بستگی به محل درمان و نظر پزشک دارد. اما عموما برای لیفت کردن صورت و گردن به 60 تا 90 دققیه زمان نیاز دارید. این در حالی است که برای درمان سینه ها حدودا 30 دقیقه زمان صرف می شود. از طرفی همان طور که قبلا نیز اشاره کردیم، این روش درمان دوره نقاهت کوتاهی دارد و شما می توانید بلافاصله به فعالیت های روزمره خود بپردازید.