غبغب به معنی آویزان شدن پوست گردن یا جمع شدن چربی در این نواحی است. البته این تعریف به این معنی نیست که پیری عامل ایجاد غبغب است بلکه برخی افراد به صورت ژنتیکی غبغب بزرگی دارند. بنابراین گاهی جمع شدن چربی در نواحی گردن می تواند موجب ایجاد این عارضه شود. تشخیص علت ایجاد کننده غبغب برای انتخاب نوع درمان اهمیت زیادی دارد. اما نکته ای که می خواهیم در ادامه این مطلب مجله لیلی لند به آن بپردازیم، معرفی روش های پزشکی رفع غبغب است.

روش های رفع غبغب

به طور کلی روش های رفع غبغب را می توان به دو دسته برداشتن چربی غبغب و لیفت پوست تقسیم کرد.

روش های برداشتن چربی غبغب

لیپوساکشن (برداشتن چربی غبغب)

لیپوساکشن تکنیکی است که می توان از آن برای خارج کردن چربی جمع شده در ناحیه خاصی از بدن استفاده کرد. در این مورد خاص و برای رفع غبغب پزشکان معمولا یک برش بسیار کوچک در پشت گوش یا زیر چانه ایجاد کرده و کانولا را به زیر پوست چانه وارد می کنند. سمت دیگر این ابزار لوله ای به دستگاه مکنده قوی وصل است که به کمک عمل مکش آن، چربی اضافه خارج می شود. لیپوساکشن به روش های مختلفی مانند موارد زیر انجام می شود:

لیپوساکشن با لیزر

لیپو با استفاده از لیزر یک روش غیر تهاجمی است که در آن برای ذوب کردن چربی های موضعی نواحی خاصی از بدن از لیزر استفاده می شود. با انجام این روش نه تنها از شر چربی ها خلاص می شوید بلکه می توانید سفتی پوست چانه را نیز تجربه کنید. گرما و انرژی متساعد شده از لیزر کاری می کند که چربی در بدن ذوب شده و از طریق غدد لنفاوی دفع شود.

کویتیشن با اولتراسوند

اولتراسوند در واقع همان امواج صوتی با فرکانس بالا است که از طریق کویتیشن، چانه را فرم داده و چربی اضافه اش را از بین می برد. با استفاده از این امواج چربی های جامد به شکل مایع در می آیند و از طریق سیستم طبیعی بدن دفع می شوند.

کویتیشن

در این روش که هدف از بین بردن چربی ها موضعی است، حفره های بسیار ریزی از طرق امواج صوتی در بافت ایجاد شده و امولسیون چربی به وقوع می پیوندد. در این فرایند چربی به ماده ای تبدیل می شود که به سادگی توسط بدن قابل دفع می باشد. در واقع در این روش رفع غبغب، سلول های چربی تحریک شده و دچار ارتعاش می‌شوند. درنتیجه از درون تجزیه شده و به عنوان ماده زائد توسط بدن دفع می شود. در نتیجه پس از مدتی بیمار شاهد کاهش حجم چربی نواحی تحت درمان خواهد بود. به دلیل این که این روش سلول های چربی را مستقیما هدف قرار می دهد، بر خلاف لیزر درمانی، نتایج دائمی تری دارد و بدون درد است.

لیپولیزر با مزوتراپی

در روش مزوتراپی پزشکان با استفاده از تزریق یک نوع داروی خاص و ایجاد روند تجزیه در بافت سلول های چربی، چربی های موضعی را از بین می برند. به این روش لیپولیز گفته می‌شود. در این روش رفع غبغب، محلول مخصوصی به صورت مستقیم به لایه های چربی و بافت همبند تزریق می شود. درست است که تزریق این ماده بدون درد است اما گاها برای کاهش میزان استرس و محل ورود سوزن به پوست، از محلول بی حسی موضعی قبل از تزریق استفاده می شود. محلولی که از این طریق وارد بدن می شود، طی یک فرایند شیمیایی، دیواره سلول های چربی را تخریب کرده و رسوبات ناشی از تجمع چربی را آب می کند.

کرایولیپولیز

کرایولیپولیز (Cryolipolysis) یک روش غیر تهاجمی برای رفع غبغب است. این روش با استفاده از تکنولوژی پیشرفته‌ کرایولیپولیز انجام می شود. در کرایولیپولیز، برای رفع غبغب بافت این ناحیه منجمد می شود. در نتیجه بدون این که بافت اطراف آسیب ببینند، سلول های چربی تجزیه می شوند. تحقیقات اثبات کرده اند که سلول های منجمد نسبت به آسیب حساس تر از سلول های نرمال هستند. بنابراین با منجمد کردن سلول های چربی جمع شده در نواح غبغب و سپس آسیب رساندن به آن ها، چربی ها خود به خود آب می شوند.

کربوکسی تراپی

در این روش برای از بین بردن چربی های گاها مقاوم، گاز گرمی به عمق چربی ها تزریق می‌شود. با این کار چربی ها تجزیه شده و تشکیل عروق جدید و روند بازسازی سلول ها بلوکه می شود. برای از بین بردن غبغب به روش کربوکسی تراپی از گاز CO2 استفاده می شود. این گاز زیر سطح پوست دمیده شده و به این ترتیب بدن تصور می کند که با کاهش اکسیژن مواجه شده است. به این ترتیب بدن در پاسخ به این کنش، جریان خون در ناحیه ای که تزریق انجام شده است را افزایش داده و تولید فاکتورهای رشد مانند VEGF یا فاکتور رشد اندوتلیال عروقی را به صورت موضعی افزایش می دهد.

در این روند، تولید رگ های خونی جدید افزایش پیدا کرده و سیلی از اکسیژن و خون به ناحیه مورد درمان فرستاده می شود. در نتیجه گردش خون در ناحیه بهبود یافته و سلول ها بازسازی می شوند.

رفع غبغب

رفع غبغب

روش های لیفت پوست گردن

همان طور که گفتیم گاها غبغب به دلیل افزایش سن و افتادگی پوست نواحی گردن ایجاد می شود. از طرفی پس از رفع غبغب به کمک روش های ذکر شده در بالا طبیعی است که پوست ناحیه گردن دچار افتادگی شود. بنابراین لیفت پوست گردن می تواند در هر دو این شرایط به زیبا شدن و فرم دهی چانه کمک کند. به همین دلیل پزشکان برای کسب نتایج بهتر، گاهی روش های تهاجمی مانند جراحی لیفت را با روش های غیر تهاجمی ذکر شده در بالا ترکیب می کنند.

عمل لیفت پوست گردن ممکن است به چند روش زیر انجام شود.

لیفت به روش نخ

در این روش پوست با نخ های مخصوصی بالا کشیده می شود. جنس این نخ معمولا پلی پروپلین است. نتایج حاصل از این روش حدود 2 الی 3 سال ماندگاری دارد. در این روش برای بالا کشیدن پوست نواحی گردن از تزریق زیر پوستی نخ استفاده می شود.

لیزر

در این روش غیر تهاجمی به کمک لیزر پوست گردن کشیده شده و جوانسازی می شود. این روش دوره ریکاوری خاصی ندارد و برای انجام آن نیاز به بستری شدن نمی باشد. برای درمان افتادگی پوست گردن انجام 1 الی 2 جلسه لیزر توصیه می شود.

هایفوتراپی

در این روش، غبغب به کمک امواج اولتراسوند که به صورت انرژی متمرکز به لایه های عضلانی زیر پوست تابیده می شود، کوچک می شود. این انرژی باعث می شود که روند طبیعی ترمیم بافت ها به درست انجام شود. علاوه بر این عضلات سفت شده و تولید کلاژن در پوست افزایش پیدا می کند. پزشک برای این که مطمئن شود امواج به درستی به پوست تابیده می شود، قبل از انجام این عمل ژل خاصی را روی پوست می مالد.

امواج رادیویی (ترماژ)

امواج رادیویی کنترل شده (RF)، انرژی مورد نیاز را به لایه های زیرین پوست ارسال کرده و به این ترتیب باعث گرم شدن نواحی تحت درمان می شود. در نتیجه تابش این انرژی آسیب دیدگی هایی روی سلول های چربی ایجاد شده و این سلول ها کم کم کوچک می شوند. در این روند الیافت کلاژن پوست نیز منقبض شده در نتیجه پوست سفت می شود. بنابراین علاوه بر از بین رفتن چربی های غبغب، پوست نیز دچار افتادگی نخواهد شد. اکثرا از این درمان با هدف از بین بردن چربی ها و جلوگیری از افتادگی پوست نواحی گردن استفاده می شود.

نور مادون قرمز

در این روش رفع غبغب، با استفاده از انرژی متساعد شده از نور مادون قرمز، آسیب دیدگی هایی میکروسکوپی در لایه های کلاژنی پوست ایجاد می‌ شود. این آسیب دیدگی باعث می‌شود که لایه های کلاژنی منقبض و سفت شوند. عمق نفوذ امواج مادون قرمز کمتر از عمق نفوذ امواج مورد استفاده در روش هایفوتراپی است. بنابراین نسبت به این روش، تاثیر کمتری دارد. از طرفی به دلیل این که پوست ناحیه گردن از پوست صورت نازک تر است، وقتی از مادون قرمز روی پوست گردن استفاده می شود، انتظار می رود عمق نفوذ بیشتر شود.

تزریق داکسی کولیک اسید

تزریق کایبلا یا همان داکسی کولیک اسید، یک روش بی خطر و موثر برای رفع غبغب است. کایبلا یک مولکول طبیعی در بدن است که در تجزیه چربی های موجود در رژیم غذایی ما نقش دارد. در این روش این دارو به نواحی زیر چانه تزریق می‌شود. در نتیجه غشای سلول های چربی متلاشی شده و به کمک روند طبیعی بدن دفع می شوند.