پیری مرحله ای از زندگی است و غیر قابل اجتناب می باشد. بنابراین خواه ناخواه زمانی می رسد که شاهد شروع علائم این دوران می شویم. اما این به این معنی نیست که هیچ راهی برای رفع عوارض پیری پوست وجود ندارد. بلکه با توجه به پیشرفت هایی که در علم پزشکی کسب شده است، روش های زیادی برای کاهش چین و چروک ها و سایر عوارض ناشی از پیری پوست وجود دارد. تزریق مواد پر کننده به پوست، تزریق ژل، لیزر درمانی و برخی از روش های جراحی تنها بخشی از راه های رفع عوارض پیری هستند.

ما در ادامه این مطلب مجله لیلی لند به شما خواهیم گفت که چه روش هایی برای رفع عوارض پیری وجود دارد و هر کدام چه تغییراتی در پوست شما ایجاد می کنند؟

روش های رفع عوارض پیری

لیزر درمانی

در چند سال گذشته، پیشرفت تکنولوژی لیزرهای دی اکسید کربن و اربیوم با انرژی بالا باعث افزایش توانایی پزشکان برای بهبود ظاهر پوست، جای زخم ها و سایر بیماری های پوستی شده است. در واقع لیزر درمانی می تواند به سادگی چین و چروک های دور لب و سایر مناطق صورت را از بین ببرد. لیزر درمانی یکی از روش های محبوب جوان سازی پوست است. علاوه بر این لیزر درمانی مانند سایر روش های رفع عوارض پیری مانند تزریق ژل و یا عمل جراحی لیفت، عوارض ندارد.

در این روش پزشک با استفاده از نور لیزر، لایه های خارجی پوست را برداشته و به این ترتیب سلول های تازه سطح زیرین پوست در محل چین و چروک ها قرار می گیرند. در این روند، بدن لایه های آسیب دیده و مسن پوست را از دست داده و به جای آن ها سلول های تازه و جدید تولید می کند. علاوه بر این میزان کلاژن و الاستین پوست نیز افزایش پیدا کرده و پوست صاف و بی عیب و نقصی جای پوست قدیمی را می گیرد. لیزر درمانی یکی از روش های رفع عوارض پیری است که مورد تایید FDA نیز می باشد.

البته روش های لیزر درمانی متفاوت است و انتخاب آن بستگی به نظر پزشک و شرایط بیمار دارد. به عنوان مثال، لیزرهای غیر تخریبی که در حال حاضر محبوبیت زیادی دارند، مدت زمان لازم برای کسب نتایج مطلوب را کاهش داده و ریسک و عوارض درمان را نیز کمتر کرده اند. این نوع لیزر درمانی برای افرادی مناسب است که چین و چروک هایشان سطحی است. این روش درمان، نسبت به لیزرهای تخریبی نیاز به تکرار بیشتری دارد.

لایه برداری شیمیایی

در این شیوه رفع عوارض پیری پزشک با استفاده از اسید، لایه خارجی پوست نواحی آسیب دیده را از بین برده و باعث می شود که سلول های تازه زیرین، به سطح برسند. لایه بردارهای شیمیایی برای از بین بردن خطوط ریز و صاف کردن پوست کاربرد دارند. در این روش پزشک سلول های سطح پوست را از بین می برد تا سلول های جدید و شفاف تولید شوند. پس از برداشتن لایه های بالایی پوست، یک لایه جدید ایجاد می شود. از این روش می توان در مناطقی مانند پلک ها و اطراف دهان استفاده کرد. البته استفاده از این روش برای رفع عوارض پیری بستگی به نوع پوست بیمار، درجه آسیب دیدگی و سطح یا عمیق آسیب دارد.

تزریق ژل

یکی از روش های صاف کردن پوست، تزریق مواد پر کننده ای مانند چربی، کلاژن و ژل اسید هیالورونیک است. در این روش، مواد پر کننده به لایه های عمیق پوست تزریق شده و به این ترتیب چین و چروک ها از بین می روند. در واقع این مواد فرو رفتگی های ایجاد شده توسط چروک ها را پر کرده و باعث می شوند بافت از بین رفته در ناحیه چروک، جایگزین شود. با انجام این روش درمانی ممکن است تورم، قرمزی و کبودی موقت را در ناحیه درمان تجربه کنید. برای کسب نتایج مطلوب باید هر چند ماه یک بار این مواد را به پوست تزریق کنید.

رفع عوارض پیری

رفع عوارض پیری

درم ابریژن

درم ابریژن روشی است که برای از بین بردن خطوط و برخی از زخم ها کاربرد دارد. البته برای از بین بردن تغییر رنگ ایجاد شده توسط اشعه نور خورشید نیز می توان از این روش استفاده کرد. عوارض این روش مانند عوارض لایه بردارهای شیمیایی است. البته هرگز از درم ابریژن در نواحی اطراف چشم استفاده نمی شود. برای از بین بردن خطوط ایجاد شده در اطراف دهان نیز باید با احتیاط از درم ابریژن استفاده کرد.

میکرودرم

میکرودرم نیز مانند درم ابریژن یک لایه نازک و سطحی از پوست را از بین می برد. بنابراین برای کسب نتایج مطلوب باید از این روش به دفعات استفاده کنید. قرمز شدن پوست و احساس سوزش در نواحی تحت درمان از عوارضی است که ممکن است بعد از میکرودرم شاهد آن ها باشید. البته نتایج حاصل از این روش معمولا موقتی است.

بوتاکس

بوتاکس یک نوع سم بی خطر برای بدن است. هنگامی که این سم به ماهیچه های صورت و سایر نقاط بدن تزریق می شود، این ماهیچه ها به صورت موقت فلج می شوند. به این ترتیب سفت شده و دچار کشیدگی می شوند. بنابراین با تزریق بوتاکس پوست صاف تر از قبل می شود. برای از بین بردن خطوط اطراف چشم، خطوط بین دو ابرو و چین و چروک های پیشانی می توانید از این روش درمان استفاده کنید. نتایج حاصل از تزریق بوتاکس در بدن بیماران مختلف متفاوت است اما معمولا 3 الی 4 ماه دوام دارد.

کشیدن و لیفت پوست

عمل کشیدن یا لیفت صورت، عمل هایی هستند که در آن پوست و چربی اضافه صورت از ناحیه گردن و کناره های گوش برداشته شده و عضلات و بافت های متصل به آن ها سفت می شوند. لیفت صورت به طرق مختلفی از جمله موارد زیر انجام می شود:

  • لیفت به روش آندوسکوپی
  • لیفت به روش نخ
  • لیفت به روش RF
  • لیفت به روش هایفوتراپی

نتایج حاصل از این روش های رفع عوارض پیری معمولاً بین 5 تا 10 سال دوام و ماندگاری دارند. به دلیل این که این روش ها معمولا تحت بیهوشی انجام می شوند، دوره ریکاوری طولانی داشته و ممکن است کبودی و ورم حاصل از آن ها تا چند هفته روی صورت بماند.

البته به اکثر بیماران توصیه می شود که از ترکیبی از این روش ها برای از بین بردن چین و چروک ها و بهبود ظاهر پوست استفاده کنند.