لیزر یگ یکی دیگر از خدمات مرکز لیزر و زیبایی دی‌کلینیک میرداماد در زمینه لیزر پوست و مو است. لیزر یگ در واقع روشی خاص برای رفع بعضی اختلالات پوستی است؛ که معمولا به سایر روش های پاسخ مثبت نشان نداده است.

لیزر یاگ yag laser

لیزر یاگ yag laser

یکی از پرکاربردترین موارد استفاده از لیزر یگ پاک کردن جای تتوهای قبلی است.

از جمله مشکلات پوستی که به کمک لیزر یگ قابل درمان است می توان به رفع رگ های عنکبوتی در پوست صورت و پاها، رفع ناهنجاری های عروقی مویرگی مادرزادی، رفع اثر واریس روی پاها، اختلالات رگ های صورت و گردن از جمله تلانپزکتازی و تومورهای عروقی اشاره کرد.

همچنین رفع ضایعات رنگی سطح پوست، لک های ناشی از افزایش سن، کک و مک، انواع خال ها، رفع موهای زائد نواحی خاص و پوست های تیره، قارچ ناخن و در نهایت چین و چروک پوست کاربرد دارد.

در واقع این پزشک متخصص است که با معاینه پوست شما، تصمیم می گیرد از چه روشی و چه دستگاهی برای درمان شما بهره بگیرد. به عنوان مثال اوست که در انجام لیزر موهای زائد تصمیم می گیرد چه نواحی ای باید توسط لیزر الکساندرایت و کدام نواحی باید توسط لیزر اندی یگ، و با چه درجه ای انجام شود.

لیزر یگ Nd:YAG چیست؟

لیزر یگ در دسته لیزرهای حالت جامد قرار می گیرد. لیزر Nd: YAG دارای طول موج 1064 نانومتر بوده که توانایی نفوذ به لایه های عمیق تر بافت پوست را نسبت به دیگر انواع لیزرها ارائه می دهد.

به طور کلی لیزر یگ دو طول موج تولید می کند، یکی در محدوده مادون قرمز (1064 نانومتر) و دیگری یک پرتو دوم از طول موج 532 نانومتر، که حالت دوم برای اصلاح ضایعات پوستی مفید است.

لیزر یگ چگونه کار می کند؟

لیزر یگ با انتشار یک موج طولانی نوری با انرژی بالا کار می کند؛ که در هنگام تمرکز روی یک وضعیت خاص از پوست، حرارت ایجاد کرده و سلول های هدف بیمار را در آن ناحیه از بین می برد.

لیزر یگ برای درمان چه مواردی موثر است؟

اختلالات پوستی گوناگونی می تواند با پرتوهای لیزر یگ Nd:YAG درمان شود. تشخیص شرایط استفاده از این نوع لیزر با توجه به وضعیت بیمار و با تشخیص پزشک انجام می شود. اما به طور کلی موارد زیر از ناهنجاری هایی است که توسط لیزر یگ قابل درمان است.

پاک کردن تتو و انواع ضایعات رنگی با لیزر یگ

لیزر یگ می تواند برای حذف انواع تتوها، لکه های قهوه ای خورشیدی، لکه های مغولی و سایر ضایعات روی پوست مورد استفاده قرار گیرد. برای پاک کردن تتو با لیزر یگ پالس های نور لیزر، ملانین را در عمق های گوناگون در داخل پوست یا در سطح پوست، هدف قرار می دهند و رنگدانه های را از بین می برد.

افراد معمولا به دلایل گوناگونی نیاز به پاک کردن تتوهای قدیمی خود دارند. از دلزدگی زا طرح تتو تا استخدام و…. در این زمینه از گذشته پیشنهادهای مختلفی برای پاک کردن تتوها وجود داشت. از جمله تراشیدنف اسید میوه، سوزاندن و… که همگی انها معمولا نامناسب، آسیب زننده و جبران ناپذیر بوده اند. اما امروزه به لطف تکنولوژی لیزر یگ این مشکل به طور کلی حل شده است.

عمق نفوذ ليزر يگ  1064 نانومتر است. اين طول موج به هيچ وجه به پوست آسيب نمي رساند و تنها رنگ هاي زير پوست را مورد اصابت قرار مي دهد. در نتیجه رنگدانه پس از دريافت انرژي ليزر یگ منفجر مي شود و ساختار رنگ تغيير پيدا مي كند. حال گلبول هاي سفيد پس از تخريب رنگدانه آن را به عنوان عامل خارجي شناسایی کرده و از بدن دفع مي كننند.

خالکوبی های آبی، خاکستری و سیاه را می توان با لیزر یگ با طول موج 1064 نانومتر حذف کرد. البته در این زمینه شدت رنگ خال کوبی و عمق رنگدانه ها در پوست بر مدت زمان و نتیجه درمان لیزر تاثیر می گذارد. درمان تتوها با لیزر یگ شامل تخریب انتخابی مولکول های رنگی شده است.

برای دستیابی به نتایج مطلوب، ممکن است جلسات متعددی (5 تا 20 جلسه) با فواصل معین مورد نیاز باشد.

هنگام پاک کردن بعضی تتوها به علت از بین رفتن رنگدانه های پوست و به جا ماندن لک های سفید رنگ بر روی پوست، می توان از دستگاه میکروپیگمنتیشن برای بازگرداندن رنگ پوست به حالت طبیعی استفاده کرد.

پاک کردن تتو و انواع ضایعات رنگی با لیزر یگ

پاک کردن تتو و انواع ضایعات رنگی با لیزر یگ

پاک کردن تتو و انواع ضایعات رنگی با لیزر یگ

پاک کردن تتو و انواع ضایعات رنگی با لیزر یگ

پاک کردن تتو و انواع ضایعات رنگی با لیزر یگ

پاک کردن تتو و انواع ضایعات رنگی با لیزر یگ

لیزر موهای زائد نواحی خاص با لیزر یگ

یکی از کاربردهای لیزر یگ استفاده از آن در کنار سایر دستگاه های لیزر موهای زائد برای لیزر این موها در نواحی خاص و افرادی با پوست تیره تر است. لیزر یگ ممکن است برای حذف مو در هر مکان از جمله خط بیکینی، صورت، گردن، پشت، سینه و پاها استفاده شود.

لیزر یگ Nd:YAG به طور کلی برای موهای رنگی و روشن بی اثر است؛ اما برای موهای تیره موثر است. در این زمینه 2 تا 6 جلسه درمان هر 30 الی 45 روز یک بار مورد نیاز است که تعداد جلسات در پوست های تیره تر بیشتر است.

درمان برخی از نشانه های عروقی (ناهنجاری های قلب و عروق) با لیزر یگ

لیزر درمانی درون عروقی روشی نسبتا غیر تهاجمی است که می تواند رگ‌های واریسی را درمان کند. در روش لیزر درون عروقی از انرژی لیزر که پرتو متمرکزشده نوری است استفاده می‌شود. لیزر پزشکی با رهاسازی انرژی نور به سمت بافت هدف که به دقت مشخص شده است کار می‌کند؛ بنابراین بافت‌های مجاور تحت تأثیر قرار نخواهند گرفت. لیزر درون عروقی یک روش سریع، بی‌خطر و مؤثر است که مزایای زیبایی زیادی داشته و می‌تواند کیفیت زندگی بیمار را بهبود بخشد.

تقریبا همه بیماران مبتلا به واریس می‌توانند از مزایای لیزر درون عروقی بهره‌مند شوند. تعداد کمی از افراد (معمولاً آنهایی که پس از عمل جراحی دوباره بیماری واریس آنها عود کرده است) گزینه‌های مناسبی برای قرار گرفتن تحت این عمل نیستند.

لیزر درون عروقی یک روش بدون عارضه جانبی است. این عمل در کمتر از یک ساعت و به صورت سرپایی انجام می‌شود. علائم آن به سرعت برطرف شده و دوره نقاهت و بهبودی کوتاهی دارد. خوشبختانه برای انجام این لیزر نیازی به بیهوشی نیست. پس زا انجام جای زخم باقی نمی ماند و نرخ موفقیت آن بیش از 98 درصد است.

درمان ضایعات عروقی با لیزر یگ

لیزر یگ ND:YAG می تواند برای حذف رگ های عنکبوتی روی صورت (تلانژکتازی) (گونه، پیشانی، بینی و…) و پاها استفاده شود.

زمان درمان این ضایعات بستگی به فرم، اندازه و محل ضایعات و همچنین نوع پوست دارد. ولی معمولا عروق قرمز کوچک طی 1 الی 3 جلسه حذف می شوند؛ و برای حذف رگ های بزرگتر و رگ های عنکبوتی، ممکن است جلسات متعدد بیشتری نیاز باشد.

رگ های عنکبوتی روی صورت با لیزر یگ

رگ های عنکبوتی روی صورت با لیزر یگ

رگ های عنکبوتی روی صورت با لیزر یگ

رگ های عنکبوتی روی صورت با لیزر یگ

درمان تومورهای عروقی در صورت و اطراف دهان (Haemangiomas) با لیزر یگ

در این زمینه پالس های لیزر یگ با هدف قرار دادن رنگدانه های قرمز (هموگلوبین) به درمان رگ های صورت می پردازند.

درمان تومورهای عروقی در صورت و اطراف دهان (Haemangiomas) با لیزر یگ

درمان تومورهای عروقی در صورت و اطراف دهان (Haemangiomas) با لیزر یگ

درمان تومورهای عروقی در صورت و اطراف دهان (Haemangiomas) با لیزر یگ

درمان تومورهای عروقی در صورت و اطراف دهان (Haemangiomas) با لیزر یگ

درمان تومورهای عروقی در صورت و اطراف دهان (Haemangiomas) با لیزر یگ

درمان تومورهای عروقی در صورت و اطراف دهان (Haemangiomas) با لیزر یگ

درمان آنیکومیکوز با لیزر یگ

Onychomycosis یک اختلال ناخن ناشی از بیماری های قارچی است. برای درمان این بیماری چندین دستگاه لیزر از سازمان غذا و داروی امریکا (FDA) موفق به دریافت تاییدیه شده اند؛ که همگی از تکنولوژی لیزر یگ Nd:YAG بهره می برند.

در این زمینه معمولا 4 جلسه درمانی با فواصل یک ماهه پاسخگو خواهد بود.

قیمت انجام لیزر یگ Nd:YAG در مرکز لیزر و زیبایی دی‌کلینیک میرداماد

قیمت انجام لیزر یگ Nd:YAG بسته به هدف درمان، طول زمان و تعداد جلسات و… متفاوت است. برای کسب مشاوره، دریافت اطلاعات بیشتر و تعرفه می توانید با کلینیک تماس بگیرید.

نکات مهم درباره استفاده از لیزر یگ Nd:YAG

  • بیمار باید در طول جلسه درمان، از محافظ چشم (پوشش پرده یا عینک ایمنی) استفاده کند.
  • درمان با لیزر یگ برای بسیاری از بیماران حسی مانند تکان خوردن یک نوار لاستیکی در برابر پوست را با ارسال هر پالس از سوی دستگاه شبیه سازی می کند.
  • در مواردی ممکن است برای کاهش درد بیهوشی موضعی به منطقه اعمال شود؛ هرچند به طور معمول این کار لازم نیست.
  • معمولا خنک کننده سطح پوست در طول انجام کار استفاده می شود. البته در برخی از دستگاه های لیزر، خنک کننده به صورت پیش فرض وجود دارد.
  • ممکن است بلافاصله پس از انجام لیزر یگ و برای تسکین ناحیه تحت درمان، از کمپرس یخ استفاده شود.
  • تا چند روز اول پس از انجام لیزر مراقبت زا منطقه لیزر شده ضروری است. جلوگیری از خراش یافتن منطقه و عدم استفاده از لایه بردارها مهمترین موارد این مراقبت هستند. در این زمینه بنا به تشخیص پزشک پانسمان منطقه ممکن است به جلوگیری از سایش ناحیه تحت درمان کمک کند.
  • در طول دوره درمان و بهبودی پس از انجام لیزر یگ فرد باید از قرار گرفتن در معرض نور مستفیم آفتاب خودداری کند.

عوارض جانبی لیزر یگ Nd:YAG

عوارض جانبی در درمان با لیزر یگ Nd:YAG معمولا جزئی است و ممکن است شامل درد در طول درمان (راهکار: کاهش خفیف تماس و در صورت لزوم بی حسی موضعی)، قرمزی، تورم و خارش بلافاصله پس از درمان که ممکن است چند روز پس از درمان نیز ادامه یابد است. همچننی به ندرت ممکن است رنگدانه پوست انرژی بیش از حد نور را جذب کند و کمرنگ شود که این مشکل نیز خود به خود حل می شود.

همچنین کبودی محل لیزر در 10٪ بیماران رخ می دهد. و در موارد بسیار نادر ممکن است فرد دچار نوعی عفونت باکتریایی در محل درمان شود که این موضوع نیز با تجویز داروی آنتی بیوتیک مناسب به راحتی قابل درمان است.