تکنولوژی فرکانس رادیویی چند قطبی (RF) یک سیستم جدید برای جوانسازی و ترمیم پوست است. در این روش غیر تهاجمی و بدون درد، پوست تخریب نمی شود. در عوض با عبور امواج رادیویی از پوست، سلول ها بازسازی می شوند. این درمان غیر تهاجمی، برای سفت کردن پوست، تولید کلاژن و کاهش سلولیت، بسیار عالی است. در واقع در این روش درمانی، با ایجاد گرما در لایه های عمیق تر پوست، بدون صدمه زدن به لایه بیرونی، تولید کلاژن تحریک شده و با بازسازی سلول ها، پوست جمع شده (لیفتینگ) و جوان تر به نظر می رسد. در ادامه این مطلب مجله لیلی لند می خواهیم در مورد یکی از سیستم های اختصاصی آر اف یعنی آر اف مونو با شما صحبت کنیم.

آر اف مونو چیست؟

در سیستم آر اف مونو، قطب های (+) و (-) بسیار دور از هم هستند و معمولا “قطب غیر فعال” (یا پد پایه ای) در پشت بدن قرار می گیرد، در حالی که “قطب فعال” (که اپلیکاتور مورد استفاده است) روی منطقه مورد درمان قرار می گیرد. در نتيجه، جريان فرکانس رادیویی، پس از ورود به پوست هيچ گزينه ديگری به غیر از عبور از تمام لايه های پوستی ندارد.

این بدان معناست که با انجام RF، بسته به برخی عوامل دیگر، ما می توانیم نه تنها سطح پوست (اپیدرم) بلکه لایه میانی پوست (درم که مسئول ایجاد کشیدگی در پوست است)، عمیق ترین لایه پوست (که در آن سلولیت تشکیل می شود) و حتی چربی زیر جلدی و رسوبات زیر پوستی را نیز تحریک کنیم.

در واقع در این روش، با ورود امواج رادیوفرکانس به بدن، بافت مورد درمان از خود مقاومت نشان داده و این روند موجب تجمع انرژی شده و بافت مورد درمان اصطلاحا گرم می شود. هر چقدر مقاومت بافت بیشتر باشد، گرمای تولید شده بیشتر می شود. وقتی از آر اف مونو با هدف جوانسازی پوست استفاده می شود باید امواج رادیویی به لایه های عمیق و سطحی پوست تابیده شود تا با ایجاد حرارت در این لایه ها، ساختار لایه های عمیق تر پوست سفت شده و تولید کلاژن تحریک شود. بنابراین با انجام این روش درمانی تغییر مشهودی در قوام و لیفتینگ پوست ایجاد می شود. ضمن این که چین و چروک ها و خطوط ریز نیز کاهش پیدا می کنند.

کسانی که دچار افتادگی و شلی پوست شده اند و نمی خواهند از جراحی برای رفع مشکل خود استفاده کنند، می توانند از این روش درمانی برای سفت کردن پوست استفاده کنند.

کاربردهای روش درمانی آر اف مونو

از امواج رادیو فرکانس با مقاصد زیبایی زیاد استفاده می شود. کاربردهای زیر برای جوانسازی و لیفتینگ پوست بوده که در نقاط مختلف مانند صورت، گردن، دور چشم، دورلب، شکم و حتی بازوها استفاده می گردند:

 • رفع افتادگی و شلی پوست با تحریک تولید کلاژن و بازسازی کلاژن در پوست
 • جوانسازی و لیفتینگ صورت
 • از بین بردن چین وچروک ها
 • درمان آکنه های فعال، با تولید حرارت زیاد که باعث فشردگی غدد سباسه و از بین رفتن باکتری های ایجاد کننده آکنه می شود
 • کوچک کردن منافذ باز پوست (تولید حرارت در ناحیه درم پوست باعث تحریک کلاژن سازی شده شده و به بسته شدن منافذ باز پوستی کمک می کند)
 • درمان اسکارها و جای جوش ها

آمادگی قبل از عمل

روش آر اف مونو یک روش جوانسازی بدون درد می باشد. اما توصیه می شود که برای کسب نتایج بهتر، نکات زیر را قبل از انجام این روش درمانی در نظر داشته باشید:

 • مشورت با پزشک متخصص و انتخاب کلینیک مناسب که دارای کادر پزشکی مجرب است
 • گرفتن عکس از محل تحت درمان، قبل و بعد از انجام آر اف مونو برای مشاهده نتایج درمان
 • اجتناب از انجام کارهایی که پوست را تحریک می کنند مانند برنزه کردن و یا آفتاب گرفتن
آر اف مونو

آر اف مونو

مراقبت‌های پس از عمل

پس از انجام آر اف مونو نیازی به مراقبت خاصی ندارید اما توصیه می شود که به نکات زیر توجه کنید:

 • استفاده از کرم ها و ژل های مرطوب کننده و تسکین دهنده پوست در ناحیه تحت درمان
 • استفاده از کمپرس سرد روی محل درمان برای کنترل قرمزی و عوارض احتمالی

هر جلسه درمانی چه مدت طول می کشد و به چند جلسه درمان نیاز داریم؟

اگر برای جوانسازی از روش آر اف مونو استفاده می کنید، هر جلسه حداکثر نیم ساعت (بسته به ناحیه درمان) طول خواهد کشید. یک دوره درمان شامل ۳ تا ۸ جلسه می باشد. برای تداوم اثرات درمانی باید هر ۴ تا ۸ هفته یک باز یک جلسه درمانی داشته باشید.

اثرات این درمان چه مدت ماندگاری دارد؟

نیروی گرانش زمین و افزایش سن، پوست را در معرض شل شدن و افتادگی قرار می دهند. بنابراین انجام منظم روش های پیشگیرانه و درمانی مانند آر اف مونو می تواند شدت این مشکلات را کاهش دهد. اما برای تداوم اثرات درمانی باید هر ۴ تا ۸ هفته یک بار یک جلسه درمانی را پشت سر بگذارید.

آیا آر اف مونو عارضه جانبی دارد؟

احساس گرما درست در زیر و سطح پوست عارضه شایع ای برای بیمارانی است که از آر اف مونو استفاده می کنند. برای جلوگیری از سوزش پوست بهتر است از ژل اولتراسوند و اسپری خنک کننده استفاده کنید. از دیگر عوارض شایعی که ممکن است پس از انجام این عمل شاهد آن باشید عبارتند از:

 • قرمزی، کبودی و تورم پوست که پس از چند روز از بین می رود.
 • احساس خشکی پوست در ناحیه درمان شده. در صورتی که دچار خشکی پوست شدید از کرم های مرطوب کننده مانند کرم های حاوی ژل آلوئه ورا استفاده کنید.
 • احساس ناراحتی در حین درمان که معمولا با مصرف کرم های بی حسی کم می شود.