تزریق بوتاکس یکی از انواع تزریقات زیبایی است که در مرکز لیزر و زیبایی دی‌کلینیک میرداماد، زیر نظر متخصصین پوست و زیبایی انجام می شود.

تزریق بوتاکس شناخته شده ترین، پرکاربردترین و بهترین روش برای درمان چروک های صورت است. استفاده از این روش برای از بین بردن چروک های ناشی از خطوط اخم و خنده (چروک های داینامیک عضلانی) در علاقه مندان به زیبایی، طرفداران زیادی دارد. اگر شما نیز می خواهید صورتی صاف تر، جوان تر و زیباتر داشته باشید، پیشنهاد می کنیم درباره این روش بیشتر بدانید.

بوتاکس چیست؟

به زبان ساده بوتاکس نوعی سم است که با ایجاد فلج موقت در عضلات صورت (عضلاتی که باعث ایجاد چین و چروک در پیشانی، خط اخم، اطراف چشم، خط خنده و… می شوند.) فعالیت آنها را متوقف کرده و در نتیجه چین و چروک های ناشی از آنها را از بین می برد.

از دهه ۵۰ قرن بیستم میلادی استفاده درمانی و از اواسط دهه ۸۰ کاربردهای زیبایی‌ بوتاکس مورد استفاده قرار گرفت. در واقع این ماده ابتدا برای بهبود انحراف چشم بیماران به کار گرفته می شد. اما متخصصان متوجه شدند چروک های ظریف اطراف چشم ییمارانی که برای اصلاح انحراف چشم از این باکتری استفاده کردند، همزمان با رفع انحراف چشم شان کم می شود.

به زبان علمی تر باید گفت بوتاکس با نام لاتین Botox و نام تجاری سم بوتولونیم نوع A، توسط نوعی باکتری تولید می شود و قوی ترین سم جهان است؛ که البته امروزه و در مقادیر پایین کاربردهای بسیار زیادی در علم پزشکی دارد.

کاربردهای بوتاکس در زیبایی

تزریق بوتاکس معمولا برای رسیدن به اهداف زیر توسط پزشک متخصص پوست و مو تجویز می شود:

 • رفع چین و چروک های حرکتی
 • کاهش چروک های ثابت مثل پیشانی، دور چشم، خط چشم، خط اخم و چین دور لب و چین چانه گردن
 • بهبود چروک‌های عمودی پیشانی، بین ابروها و اطراف بینی
 • بالا بردن ابروها بالا و گوشه لب
 • کاهش نمایان شدن لثه هنگام خندیدن
 • بالا بردن نوک بینی
 • بهبود عدم تقارن پلک ها یا ابروها
 • رفع افتادگی پلک ها
 • کنترل و کاهش تعریق کف دست و زیر بغل

مهم است بدانید که چین و چروک های که مرتبط با آسیب دیدگی ناشی از تابش آفتاب را نمی‌توان با تزریق بوتاکس اصلاح کرد و همچنین چون عضلات ناحیه پایینی صورت برای انجام حرکات طبیعی صورت از اهمیت زیادی برخوردارند، توصیه می‌شود از تزریق بوتاکس در این عضلات به شدت خودداری شود.

کاربردهای بوتاکس در زیبایی

کاربردهای بوتاکس در زیبایی

دو نکته مهم درباره اثرات تزریق بوتاکس در زیبایی

 1. 3 تا 7 روز پس از تزریق بوتاکس اثرات جالب آن را می تواند در محل تزریق ببینید؛ و بعد از حدود دو هفته بالاترین میزان اثرگذاری بوتاکس را شاهد خواهید بود.
 2. از سویی همانطور که گفته شده اثر بوتاکس موقتی است و بسته به شرایط و میزان تزریق و تفاوت های فردی بین 3 الی 6 ماه دوام دارد.

مکانیزم اثر بوتاکس چگونه است؟

وقتی بوتاکس را به عضله مورد نظر تزریق می کنند؛ این ماده در انتهای عصبی که فرمان انقباض را به عضلات می رساند، مستقر می شود و با جلوگیری از ترشح آستین کولین (ماده ای که مسئول ایجاد انقباض است.) عملکرد انقباضی عضله مورد نظر را غیرفعال می کند. این عدم انقباض در عضلات زیر پوستی باعث از بین رفتن چین و چروک های پوست می شود. پس از تزريق بوتاكس کامل شدن پروسه انسداد فرستنده هاي عصبي و نمایان شدن آثار تزریق، بين 2 تا 10 روز طول می كشد؛ و اثر هر بار تزریق بوتاکس معمولا بین 3 الی 6 ماه باقی می ماند.

بوتاکس چگونه و توسط چه کسی باید تزریق شود؟

بوتاکس ماده ای سمی است که در صورت تزریق اشتباه می تواند عوارضی را در پی داشته باشد. در نتیجه حتما باید در یک کلینیک تخصصی پوست و توسط پزشک متخصص پوست، جراح پلاستیک، متخصص گوش و حلق و بینی و یا جراح فک و صورت تزریق شود. انتخاب محل درست تزریق و مواد مناسب، مهمترین نکته در به دست آوردن نتیجه ای خوب از تزریق بوتاکس است.

تزریق بوتاکس ساده و تقریبا بدون درد است. بنابراین این تزریق در مطلب یا درمانگاه ها انجام می شود. برای تزریق پزشک ابتدا محل تزریق را زد عفونی کرده و سپس با استفاده از سرنگ انسولین (که ظریف تر از سرنگ های معمولی است) اقدام به تزریق بوتاکس در عضلات مد نظر می کنند. این کار به طور کلی کمتر از دو دقیقه زمان می برد و پس از آن بیمار می تواند مرخص شود.

نتیجه حاصل از تزریق بوتاکس بیش از هرچیز به مهارت تزریق کننده بستگی دارد. ما این اطمینان را به شما می‌دهیم که مرکز لیزر و زبایی دی‌کلینیک میرداماد با سال ها تجربه درمانی بدون خطر و ایمن را با کسب بهترین نتیجه به شما ارائه می کند.

اقدامات پیش از تزریق بوتاکس

به طور کلی اقدام خاصی پیش از تزریق بوتاکس نیاز نیست. تنها لازم است قبل زا انجام این کار در صورت ابتلا به بیماری خاص یا مصرف داروی خاصی، مسئله را با پزشک خود در میان بگذارید. چراکه بوتاکس در بیماران عصبی و عضلانی موجب ضعف شدید عضلات می شود و همچنین در صورت مصرف بعضی از داروها اثر بوتاکس افزایش می یابد.

همچنین يک هفته قبل از درمان بوتاکس استفاده از هر گونه مشروبات الکلی ممنوع است.

نمونه کارهای تزریق بوتاکس

در این بخش نمونه های از اثرگذاری تزریق بوتاکس بر چروک های نواحی مختلف صورت را مشاهده می کنید.

نمونه کارهای تزریق بوتاکس پیشانی و بین دو ابرو

نمونه کارهای تزریق بوتاکس

نمونه کارهای تزریق بوتاکس پیشانی و بین دو ابرو

نمونه کارهای تزریق بوتاکس

نمونه کارهای تزریق بوتاکس پیشانی و بین دو ابرو

نمونه کارهای تزریق بوتاکس

نمونه کارهای تزریق بوتاکس

نمونه کارهای تزریق بوتاکس

نمونه کارهای تزریق بوتاکس گوشه چشم

نمونه کارهای تزریق بوتاکس

نمونه کارهای تزریق بوتاکس گوشه چشم

نمونه کارهای تزریق بوتاکس

هزینه تزریق بوتاکس در مرکز لیزر و زیبایی لیلی لند

معمولا هزینه بوتاکس برای هر فرد متفاوت است؛ جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان می توانید با ما تماس بگیرید.

هزینه تزریق بوتاکس

هزینه تزریق بوتاکس

موارد منع استفاده از بوتاکس

همانطور که گفتیم و مانند سایر اقدامات زیبایی و پزشکی، باید قبل از انجام بوتاکس درباره بیماری های احتمالی، وضعیت جسمی و داروهای مصرفی خود با پزشکتان مشورت کنید. اگرچه تنها در موارد زیر استفاده از بوتاکس با محدودیت همراه است.

 • افراد دارای سابقه حساسیت به بوتاکس
 • افراد دارای بیماری های عفونی و التهابی فعال در صورت و اطراف آن
 • زنان در دوران بارداری و شیردهی
 • بیماران مصرف کننده برخی داروهای قلبی (مثلا دوز بالای داروهای ضد انعقاد)
 • مبتلایان برخی بیماری های عصبی و روانی
 • مبتلایان به تبخال فعال در ناحیه تزریق
 • افراد دارای سیستم دفاعی ضعیف

مراحل و روش‌ تزریق بوتاکس

بیمار با حفظ آرامش روی تختی که تکیه گاه دارد، می نشیند.

 1. ناحیه تزریق ضدعفونی و تمیز می شود.
 2. عضلاتی که باید در آنها تزریق صورت گیرد با نشانگر پوست نشانه گذاری می‌شود (توجه کنید که جای گذاری دقیق نقاط تزریق بین افراد متفاوت است و به فعالیت ماهیچه‌ی مورد نظر هنگام چروک خوردن بستگی دارد.).
 3. همیشه تزریق بوتاکسِ خطوط پیشانی و تزریق بوتاکس ابرو با هم انجام می‌شوند، زیرا تزریق پیشانی بدون ابرو می‌تواند منجر به سنگینی ابروها و حتی باعث کمی خمیدگی و انحنا در آنها شود.
 4. تزریق بوتاکس به ماهیچه‌ها حدود 1 تا 2 دقیقه طول می‌کشد.
 5. در مواردی تاباندن نور به محل تزریق از کبودی پوست جلوگیری به عمل آورد.
 6. نشانه هایی که توسط نشانه گذار پوست (اسکین مارکر) گذاشته می شوند، با کشیدن دست پاک می شوند.

عوارض بوتاکس چیست؟

در صورتی که تزریق با دوز درست و در جای مناسب انجام شود می توان گفت بوتاکس عارضه ای ندارد. تنها بعضی از آثار موقتی ممکن است در فرد نمایان شود که مهمترین آن تورم و کبودی و خونمردگی احتمالی در جای تزریق است که نهایتا پس از یک هفته خود به خود بر طرف می شود.

عارضه احتمالی دیگر احساس ضعف عمومی است که این مورد هم طی سه الی چهار رو برطرف خواهد شد.

جالب است بدانید که بوتاکس در بعضی از افراد به برطرف کردن سردردهای میگرنی کمک می کند. هرچند در این افراد در روزهای ابتدایی تزریق بوتاکس سردردها کمی شدت می باید.

اما اگر تزریق بوتاکس در مکان های غیرمعتبر و توسط افراد بدون تجربه و تخصص انجام شود؛ می تواند ایجاد کننده عوارض بیشتری باشد.

به عنوان مثال تزریق بیش از حد موجب ضعف بیش از حد عضلات یا نشت آن به سایر عضلات صورت می شود که ممکن است منجر به افادگی بعضی از عضلات و نامتقارن شدن فرم صورت شود.

هرچند خوشبختانه این عوارض نیز به دلیل موقتی بودن اثر بوتاکس (3 تا 6 ماه) در طول زمان خود به خود برطرف خواهد شد؛ اما بهتر است با انتخاب یک کلینیک معتبر و با سابقه از رخ دادن چنین عوارضی جلوگیری کنید.

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

پس از انجام تزریق بوتاکس بهتر است موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 1. از مصرف آسپرين و داروهای مشابه خوداری نماييد چرا كه به رفع كبوديتان كمكی نمی كند.
 2. در صورت نیاز به مدت چند ساعت از کیسهٔ یخ روی محل‌های تزریق استفاده شود.
 3. به مدت ۴ ساعت نباید دراز کشید.
 4. روی محل تزریق را ماساژ ندهید.
 5. طی یک الی سه هفته روی پیشانی نخوابید؛ چراکه ممکن است باعث تغییر محل بوتاکس تزریق شده شود.

نظرات مراجعان درباره تزریق بوتاکس در مرکز لیزر و زیبایی لیلی لند

خانم م.و 31 ساله

من به خاطر عادت به بالا بردن ابروها همیشه پیشونیم چروک بود. از طرفی به خاطر شایعاتی که شنیده بود از تزریق بوتاکس می ترسیدم. ولی در نهایت این کارو در کلینیک میرداماد انجام دادم و شکر خدا خیلی راضی هستم. خطای روی یپشونیم زا بین رفت و چهره ام کلی تغییر کرده.

مهرانه.ع 39 ساله

دوستان کلینیک لیزر میرداماد بسیار خوشحالم که به واسطه مهارت و هنر شما و پرسنل با تجربتون پس از تزریق بوتاکس در اطراف چشم و پیشانی ام، احساس اعتماد به نفس بیشتری دارم.

شیما.ا 53 ساله

من قبلا یک بار تزریق بوتاکس قبل از مراجعه به کلینیک میرداماد داشتم؛ اما بعد از هر تزریق فرم ابروهام به شکلی که اصلا دوست نداشتم تغییر کرده بود. اما پس از دیدن یکی از مراجعه کنندگان دکتر و طبیعی بودن فرم ابروها بعد از تزریق بوتاکس، جرات تزریق مجدد پیدا کردم و خب راضی هستم.

پرسش و پاسخ درباره تزریق بوتاکس

پرسش و پاسخ درباره تزریق بوتاکس

پرسش و پاسخ درباره تزریق بوتاکس

پرسش: آیا تزریق بوتاکس درد دارد؟

پاسخ: تقریبا خیر. در واقع به دلیل اندازه بسیار نازک سوزن مخصوص این تزریق، معمولا افراد دردی احساس نمی‌کنند. هرچند در بعضی از نواحی حساس، پیش از درمان برای تزریق راحت تر استفاده زا کرم بی حس کننده پیشنهاد می شود.

پرسش: آیا بعد از تزریق بوتاکس می توان صورت را آرایش کرد؟

پاسخ: یک الی 2 ساعت بعد از تزریق امکان انجام آرایش وجود دارد.

پرسش: بوتاکس برای چه موارد دیگری تجویز می‌شود؟

پاسخ: بجز درمان چین و چروک، تزریق بوتاکس برای ازبین بردن سردرد‌های مزمن، درمان مشکلات حرکت چشم و رفع گرفتگی‌ عضلات مورد استفاده قرار می‌گیرد. تعرق بیش از حد کف دست و زیر بغل نیز، با رقیق کردن بوتاکس و به کارگیری مستقیم آن در زیر پوست درمان می‌شود. این کار از فعالیت غدد تعریق می‌کاهد و در طول این دوره درمانی، حداقل 6 ماه تا یکسال تعریق بدن کنترل می شود.

پرسش: آیا تزریق بوتاکس در سنین پایین مجاز است؟

پاسخ: مشکلی در زمینه تزریق وجود ندارد؛ اما معمول نیست و بهتر است به سنین بالاتر موکول شود. مگر اینکه بعد از بلوغ دچار چین های زیادی روی صورت شود.

پرسش: آیا چین های عمیق را هم می توان با کمک بوتاکس برطرف کرد؟

پاسخ: این چین ها ممکن است فقط با تزریق بوتاکس به طور کامل رفع نشوند. در این موارد باید مدتی بعد از تزریق، فرد مجدد نزد پزشک برود تا در صورت لزوم از راهکارهای درمانی دیگر استفاده کند.

پرسش: آیا ممکن است بوتاکس حین تزریق وارد رگ و جریان خون شده و عوارضی ایجاد کند؟

پاسخ: بله. به همین دلیل پزشک باید مراقب باشد که بوتاکس فقط داخل عضله تزریق شود. البته اگر هم این ماده وارد جریان خون شود ممکن است علائم ظاهری شدیدی ایجاد نکند زیرا مقدار آن خیلی کم است.

پرسش: آیا تزریق مداوم بوتاکس اثر آن را کاهش می دهد؟ یا باعث فلج دائمی عضله می شود؟

پاسخ: بر اثر بوتاکس عضله هیچ وقت به صورت دائم فلج نمی شود. فقط ممکن است بعد از چندین بار تزریق، نسبت به بوتاکس مقاوم تر شود. در این صورت بوتاکس اثرگذاری کمتر و کوتاه تری خواهد داشت.

پرسش: آیا تزریق ترکیب ژل و بوتاکس به صورت همزمان صحیح است؟

پاسخ: خبر. این دو ماده دارای خاصیت و عناصر متفاوت هستند؛ و بهتر است جداگانه تزریق شوند.

پرسش: آیا امکان ایجاد عفونت هنگام تزریق بوتاکس وجود دارد؟

پاسخ: هرگونه تزریق اگر از راه غیر استریلیزه انجام شود، می تواند عفونت ایجاد کند. ازجمله علائم این عارضه می توان به داغ شدن محل، آبسه و ترشح از آن اشاره کرد. درمان عفونت با آنتی بیوتیک انجام می شود. اگر هم آبسه ایجاد شده باشد باید تخلیه شود. فراموش نکنید اگر این وضعیت بدون درمان باقی بماند ممکن است جای زخم دائمی روی پوست ایجاد کند.

پرسش: آیا تزریق بوتاکس در زیر بغل برای کاهش تعریق مشکلی در دفع مواد زاید بدن ایجاد می کند؟

پاسخ: خیر. افرادی که دچار تعریق بیش از حد هستند معمولا از دو طریق عرق می کنند. در نتیجه با تزریق بوتاکس تنها راه غیرعادی تعریق را محدود می کنند و راه دیگر باقی می ماند. همچنین تاثیر بوتاکس موقتی است و تعریق برای همیشه قطع نمی شود.

پرسش: آیا راهی برای تشخیص حساسیت به بوتاکس قبل از انجام تزریق وجود دارد؟

پاسخ: بله تست بوتاکس قبل از تزریق امکان پذیر است؛ اما این کار معمول نیست، چراکه در موارد بسیار نادر وجود دارد. فقط در صورتی که فرد سابقه حساسیت داشته باشد و موضوع را با پزشک خود درمیان بگذارد این تست لازم است. علائم حساسیت به بوتاکس خارش، سوزش، کهیر و در موارد شدید تنگی نفس، آسم و… است.

پرسش: آیا این دارو در کسانی‌ که فشار خون بالا و دیابت مجاز است؟

پاسخ: به دلیل آنکه بوتاکس تاثیری بر این بیماری ها ندارد، مصرفش بلامانع است؛ ولی‌ حتما باید پزشک را در جریان گذشت.

پرسش: در صورت قطع تزریق بوتاکس پوست دچار افتادگی بیش از پیش نخواهد شد؟

پاسخ: خیر. بعد از اتمام مدت اثر دارو، عضلات به تدریج شل خواهد شد و به حالت اول باز می گردد؛ اما افتادگی بیش از قبل از تزریق نخواهد بود.

پرسش: بوتاکس را می توان برای تمام نواحی صورت انجام داد؟

پاسخ: خیر. به برخی از نواحی صورت نمی توان بوتاکس را تزریق کرد. زیرا این کار باعث می شود فرم طبیعی صورت تغییر کند.

پرسش: آیا بوتاکس مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) است؟

پاسخ: بله. بوتاکس تنها موردی از انواع آن است که توسط FDA تایید شده است.