دیابت می‌تواند بسیاری از قسمتها‌ی بدن از جمله پوست شما را تحت تأثیر قرار دهد. هنگامی‌که دیابت روی پوست تأثیر می‌گذارد، اغلب این علامت آن است که سطح قند خون (گلوکز) شما بیش از حد است؛ این بدان معنی است که: شما به دیابت تشخیص داده نشده یا پیش دیابت مبتلا هستید و از طریق درمان دیابت شما باید تنظیم شود. پس امروز در مجله لیلی لند همراه ما باشید با مبحث 12 علامت هشدار دهنده دیابت که روی پوست شما ظاهر می‌شود.

اگر متوجه هر یک از علائم هشدار دهنده زیر در پوست خود شده اید، وقت آن است که با پزشک خود صحبت کنید.

1. لکه‌های زرد، قرمز یا قهوه ای روی پوست شما

این حالت پوستی غالباً به عنوان برجستگی‌ها‌ی برجسته کوچک که شبیه جوش هستند شروع می‌شود، نام پزشکی این بیماری نکروبیوز لیپودیکا است. با پیشرفت آن، این برآمدگیها‌ به لکه‌های پوستی متورم و سخت تبدیل می‌شوند. تکه‌ها می‌توانند به رنگ زرد، قرمز یا قهوه ای باشند. لکه‌های قرمز، متورم و سخت روی پاها نکروبیوز لیپوئیدیکا است.

12 علامت هشدار دهنده دیابت

12 علامت هشدار دهنده دیابت

شما همچنین ممکن است متوجه شوید:

 • پوست اطراف آن ظاهری شبیه به سوختگی دارند.
 • رگها‌ی خونی را در آن می‌بینید.
 • پوست خارش دار و دردناک است.
 • بیماری پوستی در جایی انجام می‌شود که در آن مدتی این لکه‌ها فعال، سپس غیرفعال و دوباره فعال می‌شوند.

2. قسمتی از پوست تیره و مانند مخمل است

یک تکه تیره (یا نواری مانند) از پوست مخملی در پشت گردن، زیر بغل، کشاله ران یا جاهای دیگر، می‌تواند به معنای این باشد که انسولین زیادی در خون دارید. این غالباً نشانه ای از پیش دیابت است. نام پزشکی این بیماری پوستی Acanthosis Nigricans است.

12 علامت هشدار دهنده دیابت

علائم:

غالباً باعث ایجاد پوست تیره همراه با خارشها‌ی گردن، AN ممکن است اولین علامت بیماری دیابت در فرد باشد.

3. پوست سخت و ضخیم

هنگامی‌که این امر در انگشتان، انگشتان پا یا هر دو بروز می‌کند، نام پزشکی این بیماری اسکلروز دیجیتال است.

روی دستها، پوستی تنگ و مومی ‌را روی قسمتهای پشت دست خود مشاهده خواهید کرد. انگشتان دست می‌توانند سفت و سخت شوند. اگر دیابت سالهاست که به طور ضعیف کنترل نشده است، ممکن است احساس کنید که شما دارای سنگریزه در نوک انگشتان خود هستید. در مراحل حاد تر پوست سخت، ضخیم و متورم به نظر می‌رسد؛ که در قسمت جلوی ساعد و بازوها ظاهر می‌شود. همچنین می‌تواند در قسمت فوقانی پشت، شانه‌ها و گردن ایجاد شود. گاهی اوقات، پوست ضخیم به صورت، شانه‌ها و قفسه سینه گسترش می‌یابد.
در موارد نادری، پوست بالای زانو، مچ پا یا آرنج نیز ضخیم می‌شود و باعث می‌شود خم و راست کردن پایتان یا خم کردن بازوی شما دشوار باشد. هر جا که ظاهر شود، پوست ضخیم غالباً دارای بافتی شبیه پوست پرتقال است.

این مشکل پوستی معمولاً در افرادی که به دلیل دیابت این عوارض را دارند درمان می‌شود که درمان آن دشوار است.

اقدامات درمانی:

 1. در مورد ضخیم شدن پوست به پزشک خود بگویید. کنترل بهتر دیابت شما می‌تواند این علائم را تسکین دهد.
 2. همچنین ممکن است شما به فیزیوتراپی احتیاج داشته باشید. هنگامی‌که پوست ضخیم روی انگشت، انگشت پا یا ناحیه دیگری که با مفاصل حرکت داده می‌شود، بسیار سفت و زخیم شود، فیزیوتراپی می‌تواند به شما در حفظ توانایی خم شدن و صاف کردن مفصل کمک کند.

4- تاول

این موارد بسیار نادر است، اما افراد مبتلا به دیابت می‌توانند ببینند که به طور ناگهانی تاول بر روی پوستشان ظاهر می‌شود. ممکن است یک تاول بزرگ، یک گروه تاول یا هر دو را ببینید. تاولها‌ روی دستها‌، پاها یا ساعد ظاهر شوند ؛ همچنین ظاهر آنها مانند تاولها‌یی است که پس از سوختگی جدی ظاهر می‌شوند. برخلاف تاولها‌یی که بعد از سوختگی ایجاد می‌شوند، این تاولها‌ دردناک نیستند. نام پزشکی این بیماری bullosis diabetricorum است. گاهی اوقات، به آن تاول دیابتی گفته می‌شود.

12 علامت هشدار دهنده دیابت

12 علامت هشدار دهنده دیابت

اقدامات درمانی:

 1. در مورد تاولها‌ به پزشک خود بگویید. شما می‌خواهید برای جلوگیری از عفونت قدم بردارید.
 2. در مورد چگونگی کنترل بهتر دیابت با پزشک خود صحبت کنید.

5- عفونتها‌ی پوستی

افرادی که دیابت دارند تمایل به عفونت پوستی دارند. اگر عفونت پوستی دارید، متوجه یک یا چند مورد از موارد زیر می‌شوید:

 • پوستی داغ و متورم که دردناک است.
 • بثورات خارش دار و گاهی اوقات ریز، پوسته پوسته شدن یا ترشح سفیدی که شبیه پنیر است.
 • عفونت پوستی در هر ناحیه از بدن شما، از جمله بین انگشتان پا، حدود یک یا چند ناخن، و روی پوست سر شما ممکن است ایجاد شود.

آیا از آخرین دوره شما یک سال یا بیشتر گذشته است و آیا هر سال چندین عفونت پوستی بی دلیل مبتلا می‌شوید؟ ممکن است شما به دیابت یا پیش دیابت مبتلا باشید.

اقدامات درمانی:

 1. برای درمان فوری عفونت اقدام کنید.
 2. در صورت عفونت مکرر پوستی به پزشک خود بگویید، شما می‌توانید دیابت تشخیص داده نشده داشته باشید.
 3. اگر به دیابت مبتلا شده اید، ممکن است نیاز به کنترل بهتر آن داشته باشید.

6. زخمها‌ و زخمها‌ی باز

داشتن قند خون بالا (گلوکز) برای مدت طولانی می‌تواند منجر به گردش خون ضعیف و آسیب عصبی شود. اگر مدت طولانی به دیابت کنترل نشده (یا ضعیف کنترل شده) مبتلا شده اید، ممکن است دچار این بیماریها‌ شده باشید.

گردش خون ضعیف و آسیبها‌ی عصبی می‌تواند بدن را برای بهبود زخمها‌ سخت کند. این به ویژه در مورد پاها صادق است. به این زخمها‌ی باز زخم دیابتی گفته می‌شود. اگر مبتلا به دیابت هستید، باید هر روز پای خود را برای زخمها‌ و زخمها‌ی باز بررسی کنید.

اقدامات پزشکی

 • در مورد زخم یا زخم باز مراقبتها‌ی پزشکی فوری انجام دهید.
 • برای کنترل بهتر دیابت با پزشک خود همکاری کنید.

7. لکه‌های براق

این حالت پوستی باعث ایجاد لکه‌ها (و بعضی اوقات خطوط) می‌شود که یک رد سوختگی مانند و سخت که قابل توجه است، در پوست ایجاد می‌کند. در افراد مبتلا به دیابت شایع است. نام پزشکی آن درمپاتی دیابتی است؛ که معمولاً روی شانه‌ها شکل می‌گیرد. در موارد نادر، آن را روی بازوها، رانها‌، تنه یا قسمتها‌ی دیگر بدن مشاهده خواهید کرد.

لکه‌ها اغلب قهوه ای هستند و علائمی‌ایجاد نمی‌کنند. به همین دلایل، بسیاری از افراد به دلیل لکه‌های سنی آنها را اشتباه می‌گیرند. بر خلاف لکه‌های سنی، این لکه‌ها و خطوط معمولاً بعد از 18 تا 24 ماه از بین می‌روند. درمپاتی دیابتی همچنین می‌تواند به طور نامحدود روی پوست بماند.

12 علامت هشدار دهنده دیابت

12 علامت هشدار دهنده دیابت

اقدامات پزشکی

 1. در مورد این لکه‌ها به پزشک خود بگویید.
 2. برای کنترل بهتر دیابت با پزشک خود همکاری کنید.
 3. اگر به دیابت مبتلا نشده اید، آزمایش دهید.

8- شیوع برجستگیها‌ی کوچک، قرمز مایل به زرد

هنگامی‌که این برجستگیها‌ ظاهر می‌شوند، اغلب شبیه جوشها‌ هستند؛ اما برخلاف جوشها‌، آنها به زودی رنگ زرد رنگی ایجاد می‌کنند. معمولاً این برآمدگیها‌ را در باسن، رانها‌، آرنج یا پشت زانوها خواهید یافت. آنها می‌توانند هرجای دیگری تشکیل شوند؛ که نام علمی‌ آن فوران زانوماتوز است؛ هنگامی‌که دیابت به خوبی کنترل نمی‌شود، این برآمدگیها‌ به طور ناگهانی و روشن ظاهر می‌شوند، برجستگیها‌ی گزانتوماتوز فوران اغلب می‌توانند مانند جوشها‌ به نظر برسند.

12 علامت هشدار دهنده دیابت

اقدامات پزشکی

 1. در مورد برجستگیها‌ به پزشک خود بگویید زیرا این بیماری پوستی هنگام بروز دیابت کنترل نشده ظاهر می‌شود.
 2. در مورد چگونگی کنترل بهتر دیابت با پزشک خود صحبت کنید.

9- برجستگیها‌ی برجسته شده به رنگ قرمز یا رنگ پوست همانند خال گوشتی

اینکه این بیماری پوستی با دیابت در ارتباط باشد بحث برانگیز است! ما می‌دانیم که بیشتر افرادی که گرانولوم آنولار دارند، دیابت ندارند. با این وجود مطالعات متعددی این بیماری پوستی را در بیمارانی که مبتلا به دیابت هستند، نشان داده است. یکی از مطالعات انجام شده نشان داد که افراد مبتلا به دیابت به احتمال زیاد گرانولوما را در قسمتهای وسیعی از پوست خود حس ‌می‌کنند و برجستگیها‌ به وجود آمده و ممکن است پس از مدتی از بین بروند. این حالت پوستی باعث ایجاد برآمدگی و لکه‌هایی می‌شود که ممکن است به رنگ پوست، قرمز، صورتی یا بنفش مایل به آبی باشد، گاهی اوقات گرانولومای آنولار باعث ایجاد برآمدگیها‌ی قرمز، صورتی یا مایل به آبی بنفش روی پوست می‌شود.

12 علامت هشدار دهنده دیابت

12 علامت هشدار دهنده دیابت

اقدامات پزشکی

به پزشک اطلاع دهید که آیا برجستگیها‌یی مانند این موارد نشان داده شده در اینجا دارید، به خصوص اگر برجستگیها‌ بیایند و بروند.

10. پوست خشک و خارش دار شدید

اگر مبتلا به دیابت هستید، احتمالاً خشکی پوست دارید. قند خون بالا (گلوکز) می‌تواند باعث این امر شود. اگر شما یک عفونت پوستی یا گردش خون ضعیف داشته باشید، این می‌تواند به خشکی و خارش پوست نیز کمک کند؛ اگر مبتلا به دیابت هستید، احتمالاً خشکی پوست دارید.

12 علامت هشدار دهنده دیابت

اقدامات پزشکی

 1. در مورد پوست بسیار خشک خود به پزشک خود بگویید. کنترل بهتر دیابت می‌تواند خشکی را کاهش دهد.
 2. اگر بعد از کنترل بهتر دیابت خود همچنان به خشکی پوست دچار بودید، متخصص پوست می‌تواند به شما کمک کند.

11- لکه‌های پوسته پوسته زرد روی و اطراف پلکهای شما

اینها زمانی ایجاد می‌شوند که چربی خون زیادی در خون شما وجود داشته باشد. همچنین می‌تواند نشانه عدم کنترل دیابت شما باشد. نام پزشکی این بیماری xanthelasma است.

اقدامات پزشکی

 1. در مورد لکه‌های پوسته پوسته زرد اطراف چشم خود به پزشک بگویید.
 2. در مورد چگونگی کنترل بهتر دیابت با پزشک خود صحبت کنید. کنترل دیابت می‌تواند تکه‌های پوسته پوسته را پاک کند.

12. برچسبها‌ی پوستی

بسیاری از افراد دارای برچسبها‌ی پوستی هستند، رشد پوستی که از ساقه آویزان است. اگرچه بی ضرر است، داشتن خال گوشتی های بی شمار پوستی ممکن است نشانه ای از انسولین بیش از حد در خون یا دیابت نوع 2 شما باشد. آنها ممکن است بیشتر در پلکها‌، گردن، زیر بغل و کشاله ران مشاهده می‌شود.

12 علامت هشدار دهنده دیابت

اقدامات پزشکی

 1. از پزشک خود بپرسید که آیا باید دیابت را آزمایش کنید.
 2. اگر مبتلا به دیابت هستید، اگر نیاز به کنترل بهتر آن دارید، از پزشک خود سوال کنید.

چه زمانی یک متخصص پوست را ببینید

دیابت می‌تواند بسیاری از مشکلات پوستی دیگر ایجاد کند. بیشتر مشکلات پوستی بی ضرر است، اما حتی ممکن است یک مشکل یا اختلال جزئی در افرادی که مبتلا به دیابت هستند جدی شود. یک متخصص پوست با مهارت و پر تجربه می‌تواند مشکلات پوستی ناشی از دیابت را تشخیص داده و به شما در مدیریت آنها کمک کند.

منابع:

https://www.aad.org/public/diseases/a-z/diabetes-warning-signs