استرس بخش اجتناب ناپذیری از زندگی است. چگونگی کنار آمدن با آن بر وضعیت جسمی ‌و روحی شما تأثیر دارد. استفاده از فعالیتهای اثبات شده برای متوقف کردن استرس ،روشهای مؤثری برای جلوگیری از استرس است. امروز 10 استراتژی آرامش بخش آورده شده است که می‌توانید هم اکنون از آنها استفاده کنید تا به یک فضای کم تنش و فشار وارد شوید و به تسکین استرس برسید. اگر به دنبال یکی از راههای متوقف کردن استرس هستید، از یکی از این راهبردها استفاده کنید.

10 راه برای متوقف کردن استرس شامل چه مواردی است:

جویدن آدامس

اگر تعجب دارید چگونه استرس و اضطراب را متوقف کنید یا تعجب می‌کنید که چگونه استرس خوردن را متوقف کنید، جویدن را امتحان کنید. تحقیقات نشان می‌دهد که جویدن آدامس می‌تواند به رفع استرس و اضطراب کمک کند. ممکن است که حرکت ریتمیک جویدن به تقویت جریان خون به مغز کمک کند. یک تئوری جایگزین نشان می‌دهد که؛ این طعم و بوی داخل بزاق دهان است که پاسخ آرامش را ایجاد می‌کند. دفعه دیگر که فکر می‌کنید “من نمی‌توانم استرس خود را متوقف کنم” به عنوان یک تکنیک ارزان قیمت برای کاهش استرس و البته موثر می‌توانید این روش را امتحان کرده و آن را تقریباً در همه جا انجام دهید.

10 راه برای متوقف کردن استرس

بیرون بروید

اگر می‌خواهید یک مسکن طبیعی برای استرس داشته باشید، بیرون رفتن یکی از راه های متوقف کردن استرس است. گذراندن زمان در خارج از منزل و یا محیط کار، پادزهر خوبی برای استرس است. مطالعات نشان می‌دهد که گذراندن چند دقیقه در بیرون، حتی نزدیک خانه، می‌تواند باعث تقویت روحیه شود. تنظیمات طبیعی نه تنها باعث آرامش می‌شود، بلکه حضور در بیرون از منزل نیز به معنای فعال بودن است.

10 راه برای متوقف کردن استرس

10 راه برای متوقف کردن استرس

خندیدن زیاد

خندیدن زیاد یکی از راه های متوقف کردن استرس است. دست از استرس بردارید و لبخند بزنید! لبخند زدن هنگام احساس استرس، کمی‌تنش در عضلات صورت ایجاد می‌کند؛ که به کاهش استرس کمک می‌کند. استفاده از عضلات اطراف دهان و چشم ها، مخصوا درهنگام لبخندها به خصوص در هنگام واقعی بودن آنها، استرس را به شدت کم می‌کنند. لبخند زدن همچنین می‌تواند در لحظه گذراندن یک وضعیت استرس زا، ضربان قلب بالا را بهبود ببخشد.

10 راه برای متوقف کردن استرس

روغن اسطوخودوس

اگر نیاز دارید که چگونه اضطراب و استرس را متوقف کنید، مقداری روغن اسطوخودوس را امتحان کنید. بوهای خاصی می‌توانند پاسخ آرامش را ایجاد کنند. در یک مطالعه میزان استرس پرستاران که دارای ویالهای حاوی روغن اسطوخودوس به لباسهای خود آویخته است بودند، در مقایسه با کسانی که نداشتند، مورد بررسی قرار گرفت. پرستارانی که در معرض رایحه اسطوخودوس قرار گرفتند؛ نسبت به کسانی که عاری از عطر و بوی بودند احساس آرامش بیشتری کردند. اسطوخودوس می‌تواند اثر داروهای ضد اضطراب و مسکن ها را به وجود آورد. اگر یکی از این داروها را مصرف می‌کنید، قبل از استفاده از روغن اسطوخودوس با پزشک معاینه کنید. اسانس اسطوخودوس نیز ممکن است به کاهش سردردها با منشاء استرس و میگرن نیز کمک کند.

10 راه برای متوقف کردن استرس

موسیقی را فراموش نکنید

فکر می‌کنید، چگونه می‌توانم استرس را متوقف کنم؟ گوش دادن به موسیقی یکی از بهترین راه های متوقف کردن استرس است. اگر مجبور باشید در محل کار صحبت کنید یا با یک رویداد استرس زا مشابه روبرو هستید، موسیقی می‌تواند به آرامش شما کمک کند. شرکت کنندگان در یک مطالعه در هنگام گوش دادن به موسیقی کرالای لاتین (Miserere توسط Gregorio Alleri) از کورتیزول (هورمون استرس) سطح پایین تری نسبت به زمانی که فقط به صدای موج آب گوش می‌دادند، برخوردار بودند. گوش دادن به موسیقی آرامش بخش یکی از ساده ترین راه ها برای متوقف کردن استرس است.

10 راه برای متوقف کردن استرس

نفس های عمیق بکشید

دفعه بعدی که احساس می‌کنید نمی‌توانید استرس خود را متوقف کنید، تمرین های تنفس عمیق را انجام دهید. تمرینات تنفسی یکی از راه های متوقف کردن سریع استرس است. توانایی آرامش بخش تمرینات تنفسی دو برابر است. تمرکز روی نفس، توجه را از افکار ترسناک و استرس زا، را دور می‌کند و واکنش “مبارزه یا پرواز” را در بدن انجام می‌دهد. برای انجام این تمرین، عمیق و به آرامی‌از طریق بینی نفس بکشید. اجازه دهید قفسه سینه و شکم شما گسترش یابد و هوا پر شود. سپس به آرامی‌نفس را بیرون بدهید، تکرار یک عبارت یا کلمه ای که باعث می‌شود احساس آرامش کنید هنگام بازدم نیز یک راهکار است. با انجام تمرینات تنفسی در مدت زمان حداقل 10 دقیقه، بیشترین مزایا را خواهید داشت.

10 راه برای متوقف کردن استرس

با خودت مهربان باشید

همه ما یک گفتگوی درونی داریم که در ذهن ما جریان دارد. گاهی اوقات ما با یک حالت اطمینان بخش با خود صحبت نمی‌کنیم. تسلط بر هنر سخن گفتن دلسوزانه و مثبت می‌تواند به شما در حفظ آرامش کمک کرده و راه حلهای مؤثر در مورد مشکلات را آسان تر کند. هنگامی‌که با یک مشکل یا وضعیت ناراحت کننده روبرو شدید، تصور کنید که چگونه با یک دوست که با چیزی مشابه آن روبرو هستید، به خود بگویید، “من می‌توانم این موضوع را بفهمم” یا “این خوب خواهد بود” این کار بسیار مطمئن تر از فاجعه آمیز بودن یا درگیر شدن در گفتگوهای منفی است. دفعه دیگر که سؤال می‌کنید چگونه از استرس شدید رها شوید، سعی کنید با خودتان به روشی که با دوستتان نیاز دارید صحبت کنید.

10 راه برای متوقف کردن استرس

استرس خود را بنویسید

نوشتن در مورد مشکلات خود در یک ژورنال می‌تواند به شما کمک کند احساس آرامش بیشتری کنید و به شما در رسیدن به راه حل هایی که قبلاً فکر نمی‌کرده اید کمک کند. با نوشتن یک ژورنال، پرونده ای در رایانه یا حتی برنامه ای روی تلفن خود می‌توانید به این مزایا دست پیدا کنید. فقط در مورد احساسات خود صادق باشید تا بزرگترین مزایا را به دست آورید.

10 راه برای متوقف کردن استرس

به دوستت بگو

حمایت اجتماعی یک تسکین دهنده استرس است. وقتی احساس استرس می‌کنید با دوستان یا عزیزان خود دور هم جمع شوید. در جستجوی شرکت دیگران باشید که با چالش های مشابهی روبرو هستند. به اشتراک گذاشتن تجربیات خود با دیگران که واقعاً می‌توانند همدلی کنند، به شما کمک می‌کند احساس تنهایی کمتری کنید.

10 راه برای متوقف کردن استرس

حرکت کنید

ورزش از بسیاری جهات به نفع شماست. فعالیت بدنی به رفع نگرانی های روزمره کمک می‌کند. همچنین اندورفین های تقویت کننده خلقی را منتشر می‌کند. این که ورزش کردن در ورزشگاه یا پیاده روی طولانی، استایل شما باشد، مهم نیست. هر نوع ورزش باعث کاهش استرس و اضطراب می‌شود.

منابع:

https://www.medicinenet.com/10_ways_to_stop_stress_pictures_slideshow