از آنجا که ممکن است این روزها برای همه ما سوالاتی پیش بیایید و ما پاسخ درست آنها را ندانیم و یا دانستن آنها برای ما ضروری باشد، امروز در مجله لیلی لند تصمیم گرفتین هر آنچه از سوالات عمومی درباره بیماری کرونا ویروس است؛ با شما عزیزان به اشتراک بگذاریم.

سوالات عمومی درباره بيماری کرونا ويروس

آيا خشک کن‌هاي دستي در کشتن کرونا ويروس جديد موثر هستند؟

خشک کن دست در کشتن مدل 2019-nCoV مؤثر نيست. براي محافظت از خود در برابر coronavirus جديد‌، شما بايد مرتباً دستان خود را با دستمال حاوي الکل تميز کنيد يا آنها را با آب و صابون بشوييد. پس از تميز کردن دستان‌، بايد آنها را با استفاده از حوله‌هاي کاغذي يا يک خشک کن هوا کاملاً خشک کنيد.

آيا يک لامپ ضد عفوني کننده اشعه ماوراء بنفش می‌تواند کرونا ويروس جديد را بکشد؟

لامپهاي UV نبايد براي استريل کردن دستها يا مناطق ديگر پوست استفاده شوند زيرا اشعه ماوراء بنفش می‌تواند باعث سوزش پوست شود.

سوالات عمومی درباره بيماري کرونا ويروس

سوالات عمومی درباره بيماري کرونا ويروس

اسکنرهاي تب در تشخيص افراد آلوده به بیماری کرونا ويروس جديد چقدر مؤثر هستند؟

اسکنرهاي تب در تشخيص افرادي که تب دارند (يعني درجه حرارت بالاتر از حد طبيعي بدن باشد) که به دليل عفونت با کرونا ويروس مؤثر هستند. با اين حال‌، آنها نمی‌توانند افرادي را که آلوده هستند و هنوز به تب مبتلا نيستند‌، تشخيص دهند. اين امر به اين دليل است که بين 2 تا 10 روز طول می‌کشد تا افرادي که آلوده می‌شوند بيمار شوند و دچار تب شوند.

آيا اسپري کردن الکل يا کلر بر روی بدن شما می‌تواند کورونا ويروس جديد را از بين ببرد؟

خير. اسپري کردن الکل يا کلر بر روی بدن شما ويروس‌هايي را که قبلاً وارد بدن شما شده اند‌ را از بين نمی‌برد. پاشيدن چنين موادي می‌تواند براي لباس يا غشاهاي مخاطي (يعني چشم‌، دهان) مضر باشد. توجه داشته باشيد که هم الکل و هم کلر می‌توانند براي ضد عفوني کردن سطوح مفيد باشند‌، اما لازم است طبق توصيه‌هاي مناسب از آنها استفاده شود.

آيا دريافت نامه يا بسته از چين بي خطر است؟

بله‌، بي خطر است افرادي که بسته‌هاي دريافتي از چين را دريافت می‌کنند‌، در معرض خطر نيستند. از تجزيه و تحليل متخصصان‌، ما می‌دانيم که ويروس‌هاي کرونا به مدت طولاني روي اشياء يا بسته‌ها زنده نمی‌مانند بلکه به مدت دو روز پس از جدا شدن از فرد آلوده از بین می‌روند.

آيا حيوانات خانگي در خانه می‌توانند coronavirus جديد (2019-nCoV) گسترش دهند؟

در حال حاضر‌، هيچ مدرکي مبني بر آلوده شدن حيوانات خانگي مانند سگ يا گربه وجود ندارد. با اين وجود‌، هميشه ايده خوبي است که بعد از تماس با حيوانات خانگي‌، دستان خود را با صابون و آب بشوييد. اين شما را در برابر باکتري‌هاي متداول مانند E.coli و Salmonella محافظت می‌کند که می‌تواند بين حيوانات اهلي و انسان‌ها مشترک باشد.

آيا واکسن‌هاي آنفولانزا شما را در برابر بیماری کرونا ویروس coronavirus جديد محافظت می‌کنند؟

واکسن‌ها عليه آنفولانزا‌، مانند واکسن پنوموکوکي و واکسن Haemophilus آنفلوانزا نوع B Hib‌، محافظت در برابر coronavirus جديد نيست.
ويروس آنقدر جديد و متفاوت است که به واکسن خاص خود نياز دارد. محققان در تلاشند تا واكسن عليه 2019-nCoV تهيه كنند‌، و WHO از تلاش‌هاي آنها حمايت می‌كند.
اگرچه اين واکسن‌ها در برابر 2019-nCoV مؤثر نيستند‌، اما واکسيناسيون در برابر بيماري‌هاي تنفسي براي محافظت از سلامتي شما بسيار توصيه می‌شود.

آيا به طور مرتب شستشوي بيني با نمک می‌تواند از بروز عفونت با کرونا ويروس جديد موثر باشد؟

نه. هيچ مدرکي مبني بر شستشوي منظم بيني با نمک وجود ندارد‌ که ثابت کند افراد را از عفونت با کرونا ويروس جديد محافظت می‌کند.

شواهد محدودي وجود دارد مبني بر اينکه شستشوي مرتب بيني با نمک می‌تواند به افراد در بهبودي سريعتر از سرماخوردگي کمک کند. اما‌، به طور منظم شستشوي بيني براي جلوگيري از عفونت‌هاي تنفسي نشان داده نشده است.

آيا خوردن سير می‌تواند به جلوگيري از عفونت با coronavirus جديد کمک کند؟

سير يک ماده غذايي سالم است که ممکن است خاصيت ضد ميکروبي داشته باشد. با اين حال‌، هيچ شواهدي از شيوع اين بيماري در دست نيست که خوردن سير‌، مردم را از کورونا ويروس جديد محافظت کند.

آيا قرار دادن روغن کنجد و يا ويکس در ورودی سوراخ‌های بینی باعث جلوگيري از ورود coronavirus جديد به بدن می‌شود؟

روغن کنجد و يا ويکس و يا هر توصيه طب سنتي کورونا ويروس جديد را از بين نمی‌برد. برخي از ضد عفوني کننده‌هاي شيميايي وجود دارند که می‌توانند 2019-nCoV را بر روي سطوح بکشند. اينها شامل ضد عفوني کننده‌هاي مبتني بر کلر و يا حلالها 75 اتانول‌، اسيد پراستريک و کلروفرم است. که اگر آنها را روي پوست يا زير بيني خود قرار دهيد‌، تأثير کمی‌يا تأثيرگذاري بر اين ويروس ندارند. حتي می‌تواند خطرناک باشد که اين مواد شيميايي را روي پوست خود قرار دهيد.

آيا coronavirus جديد روي افراد مسن تأثير می‌گذارد يا افراد جوان نيز مستعد ابتلا هستند؟

افراد در هر سني می‌توانند توسط ويروس جديد (2019-nCoV) آلوده شوند. افراد مسن و افراد با شرايط پزشکي (مانند آسم‌، ديابت‌، بيماري‌هاي قلبي) به نظر می‌رسد در معرض ابتلا به بيماري ويروس به شدت آسيب پذيرتر باشند.
سازمان بهداشت جهاني به افراد در هر سني توصيه می‌كند كه براي محافظت از خود در برابر ويروس‌، به عنوان مثال با رعايت بهداشت خوب و بهداشت تنفسي مناسب‌، خود مراقبتی لازمی را داشته باشند.

آيا آنتي بيوتيک‌ها در جلوگيري و معالجه کرونا ويروس جديد مؤثر هستند؟

نه‌، آنتي بيوتيک‌ها عليه ويروس‌ها عمل نمی‌کنند‌، فقط بر روی انواع باکتري‌ها موثر هستند.
coronavirus جديد (2019-nCoV) يک ويروس است و بنابراين‌، آنتي بيوتيک‌ها نبايد به عنوان ابزاري براي پيشگيري يا درمان استفاده شوند.
با اين حال‌، اگر شما در بيمارستان 2019-nCoV بستري هستيد‌، ممکن است آنتي بيوتيک دريافت کنيد زيرا عفونت باکتريايي امکان پذير است.

آيا داروهاي خاصي براي پيشگيري يا معالجه کرونا ويروس جديد وجود دارد؟

تا به امروز‌، هيچ داروي خاصي براي جلوگيري يا معالجه کورونا ويروس جديد (2019-nCoV) توصيه نشده است.
با اين حال‌، افراد آلوده به ويروس بايد براي تسکين و درمان علائم مراقبت‌هاي لازم را انجام دهند‌، و افراد مبتلا به بيماري شديد بايد از مراقبت‌هاي حمايتي بهينه استفاده کنند. برخي از درمان‌هاي خاص تحت بررسي قرار گرفته و از طريق آزمايشات باليني مورد آزمايش قرار می‌گيرند. WHO به سرعت بخشيدن به تلاش‌هاي تحقيقی و توسعه با طيف وسيعي از متخصصان همکاری می‌کند. با این حال تا اطلاع ثانوی مراقبه خود و افراد نزدیک خود باشید.

منابع:

https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/advice-for-public/myth-busters