آنچه که برای همه در ظاهر بیشتر نمایان است، صورت هر فرد است. در قسمت صورت؛ پیشانی یکی از قسمت‌های اصلی است که تقریبا یک سوم از سطح کل چهره را شامل می‌شود (البته با فرض تناسب اجزای صورت). در این ناحیه یکی از اجزاء مهم چهره، یعنی ابروها قرار دارد، پس قطعا، نقش بسیار مهم پیشانی در زیبایی کلی چهره هر فرد را درمی‌یابیم. اگر در قسمت استخوان پیشانی برآمدگی یا قوس شدید (شبیه قوز) تا بالای استخوان بینی وچود داشته باشد؛ این شکل از پیشانی، پیشانی ناندرتال نامیده می‌شود. امروز در مجله لیلی لند شما را با این عارضه و روش درمان آن آشنا می‌کنیم.

پیشانی ناندرتال به چه حالتی گفته می‌شود؟

پیشانی ناندرتال به حالتی که در آن، برجستگی و برآمدگی استخوان بالای ابروها وجود دارد، گفته می‌شود. در نمای نیم رخ افراد، پیشانی حالتی شیب دار و پله ای (قوز مانند) دارد و چون این شکل از جمجمه در انسان های پیشاهموساپینس یا ناندرتال وجود داشت، آن را به این اسم می نامند. در واقع نوع پیشانی ناندرتال بیشتر شکل جمجمه فرد را نمایان می‌کند، این شکل جمجمه بقایای ژنتیکی انسان ناندرتال است و بوجود آمدن این شکل جمجمه در انسان امروزی که با نام هموساپینس شناخته می‌شود به باور محققان نشان دهنده آمیختگی جنسی میان هر دو نوع انسان است. انسان هموساپینس یا همان انسان امروزی در گذشته تاریخی بشر در زمانی به مناطق سکونت انسان ناندرتال مهاجرت کرد که جمعیت انسان‌های ناندرتال هنوز منقرض نشده بود. این نوع بشر به دلیل خاصیت و نوع شکل استخوانی تحرک بسیار کمتری نسبت به انسان امروزی داشت و در نهایت با رقابت بر سر منابع غذایی و احتمالا جنگ‌های میان این دو نوع انسان تقریبا منقرض گردید، اما همانطور که گفته شده است میان انسان ناندرتال و انسان هموساپینس آمیختگی جنسی بوجود آمده است، پیشانی برجسته یکی از تغییرات ژنتیکی انسان امروزی است که در آمیختگی با انسان ناندرتال بجا مانده است. با این حال میزان و اندازه برجستگی استخوان پیشانی افراد موسوم ناندرتال در افراد مختلف، متفاوت است.

جراحی رفع برجستگی پیشانی ناندرتال چیست؟

این یک عمل جراحی است که، به منظور کاهش برجستگی و قوس زیاد پیشانی در ناحیه سینوس ها انجام می‌شود. پیشانی یکی از چند مشخصه اصلی زیبایی در چهره است؛ که بسته به شکل آن می‌تواند ظاهری مردانه یا زنانه‌ داشته باشد. برای نمونه پیشانی‌های مردانه معمولاً یک لبه بزرگ و استخوانی دارند که اصطلاحاً به آن بیرون آمدگی پیشانی (Brow bossing) گفته می‌شود. در حالی که پیشانی‌های زنانه معمولاً هموارتر است و لبه‌های برآمده ندارند. در عمل جراحی رفع بیرون زدگی پیشانی، این برجستگی‌ها هموار می‌شوند و شکل برآمدگی پیشانی به شکلی اصلاح می‌شود که ظاهر ظریف‌تری پیدا کند.

عمل پیشانی ناندرتال

عمل پیشانی ناندرتال

این عمل جراحی برای چه کسانی مناسب است؟

عمل جراحی رفع برآمدگی پیشانی برای افراد بزرگسالی مناسب است که از سلامت خوبی برخوردارند و می‌خواهند شکل پیشانی آنها حالت ظریف‌تری داشته باشد. این جراحی اغلب به عنوان قسمتی از جراحی زنانه‌سازی چهره انجام می‌شود، اما برای خانوم‌هایی که احساس می‌کنند پیشانی آنها خیلی مردانه است، می‌توان این عمل جراحی را به تنهایی هم انجام داد.

جراحی رفع برآمدگی پیشانی چگونه انجام می‌شود؟

جراحی رفع برآمدگی پیشانی اصولاً بر سه ناحیه اصلی در پیشانی تمرکز دارد که با اصلاح آنها، ظاهری صاف و ظریف در پیشانی ایجاد می‌شود. این سه بخش عبارتند از:

  •  برآمدگی پیشانی
  •  شیب پیشانی فرد به سمت جلو
  •  ناحیه صاف پیشانی در بالا

به دلیل دسترسی به استخوان پیشانی، یک برش در سمت راست یا در پشت خط رویش موی سر در پوست ایجاد می‌شود، که ناحیه آن بستگی به آن دارد که خود بخش خط مو نیز باید تغییر داشته باشد یا نه. اگر چه شیوه دقیق اجرای این عمل جراحی به ویژگی‌های هر فرد بستگی دارد اما در اکثر موارد در طی این عمل، استخوان پیشانی به شیوه ای ترمیم می‌شود که برآمدگی ظاهری آن کاهش پیدا کند و نیز شکل لبه استخوان‌های بخش کاسه چشم اصلاح ساختاری ‌شود، تا خصوصیات ضمخت آن کمتر و خصوصیات ظریف آن بیشتر شود. برای انجام این جراحی معمولاً استخوان پیشانی (در فاصله میان دو ابرو) جراحی می‌شود و پس از شکل‌دادن و انجام تغییرات لازم، مجدداً در جای خود برگردانده خواهد شد. این تغییرات به شکلی انجام می‌شود که در کارکرد سینوس‌هایی که در زیر استخوان قرار گرفته‌اند، اختلالی ایجاد نمی‌شود.

در حالی که یک فرورفتگی یا برجستگی در استخوان پیشانی وجود داشته باشد که برای اصلاح آن حتماً نیاز به پُر کردن باشد، پزشک جراح از یک پروتز برای پر کردن آن و ایجاد شکل هموار در پیشانی استفاده خواهد کرد. عمل رفع برجستگی پیشانی به لحاظ ناحیه برشی که در پوست پیشانی زده می‌شود، اغلب همراه با عمل جراحی کشیدن پیشانی یا تغییر خط مو انجام می ‌گیرد.

عوارض بعد از عمل جراحی رفع برآمدگی پیشانی چیست؟

عوارض جانبی بعد از این عمل شامل ورم و کبودی در ناحیه مورد عمل می‌باشد. این عوارض معمولاً بعد از 1 تا 2 هفته رفع می‌شود. با این وجود ممکن است تورم مختصری تا حدود 2 ماه بعد همچنان در پیشانی فرد باقی بماند. از دست دادن حس لامسه در ناحیه پیشانی از عوارض طبیعی ناشی از این عمل جراحی خواهد بود. که معمولاً در حدود 2 تا 4 ماه برطرف می‌شود. در بعضی از بیماران ممکن است برگشت حس لمس پیشانی به وضعیت طبیعی، تا حدود ده ماه نیزطول بکشد. این وضعیت، هر چند ممکن است احساس ناراحت‌ کننده‌ای برای بیمار بوجود بیاورد، اما نگران کننده نیست و آسیبی به بیمار نمی‌رساند.

بخیه ‌های که در بافت‌های داخلی زده شده است، معمولاً به صورت طبیعی جذب می‌شوند، اما بخیه‌های بیرونی بعد از گذشت پنج روز از عمل، برداشته خواهند شد. بیمارمی‌تواند از 2 یا 3 روز بعد از عمل، موی بخش سر خود را به راحتی بشویید. اکثر بیماران بعد از انجام این عمل جراحی رفع برآمدگی پیشانی نیاز به حدود 2 هفته مرخصی دارند. بیمار در طی 2 هفته اول بعد از عمل جراحی پیشانی باید از ورزش کردن و فعالیت بدنی شدید خودداری کند. بعد از این زمان بیمار می‌تواند حرکات ورزشی نرم را به آرامی شروع کند. برای ورزش کردن شدید تر باید بیمار حداقل بین چهار تا پنج هفته انتظار بکشد.