یکی از مهمترین و پر کاربرد ترین روش های امروزی در زیبایی صورت، تکنولوژی به نام هایفو است که مدتی است در ایران جای خود را در میان زیباجویان باز کرده است. استفاده از این تکنولوژی به پزشکان این امکان را داده است، تا انتظارات مراجعه کنندگان در زمینه لیفت و جوانسازی صورت را تا حدودی برآورده سازد. امروز در مجله لیلی لند بد ندیدیم در این زمینه با هم مروری داشته باشیم به نحوه عملکرد این روش و پاسخ به سوالات متدوال در این زمینه، پس در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

چرا تکنولوژی هایفو محبوبیت پیدا کرده است؟

استفاده از تکنولوژی هایفو در زیبایی با چند کاربد متفاوت عمومیت پیدا کرده است؛ اما مهمترین آنها شامل لیفتنگ و سفت کردن پوست به طور همزمان است. با کمک این تکنولوژی می توان پوست را سفت کرد و هم زمان در محور عمودی لیفت نمود.
این تکنولوژی با استفاده از امواج اولتراسوند یعنی همان امواج سونوگرافی، به پزشک یا اپراتور این امکان را می‌دهد تا دقیقا محل درمان را شناسایی و امواج گرمایی را در ناحیه مورد نظر در پوست آزاد و آن نقاط کوآگولاسیون را نماید.
استفاده از این روش تهاجمی نبوده ولی عمق پوست را هدف قرار می دهد، بدون آنکه مانند روش های جراحی به تیغ نیاز باشد و اثرات مخرب جراحی و یا مراقبت های دوره نقاهت را به دنبال داشته باشد؛ در ضمن استفاده از این روش برای بیماران به مراتب ارزان‌تر از روش های مختلف جراحی می باشد.
نکته مهم تکنولوژی هایفو، اینجاست که در استفاده از آن بیمار نیاز به استراحت پس از اتمام کار ندارد و پس مانند برحی از جراحی های زیبایی (جراحی لیفتینگ) دوره نقاهت ندارد.

برای انجام عمل لیفتینگ پوست، دسترسی به عمق مناسبی از پوست (یعنی همان درم) لازم است و به کاربردن روشهایی که در سطح اپی درم عمل می کنند، تاثیری بر لیفتینگ صورت ندارند.

مکانیزم اثر گذاری تکنولوژی هایفو به طور معمول در سه سطح از پوست عمل می‌باشد:

 • سطح فوقانی درم
 • سطح پایینی درم
 • محلی که عضلات صورت به پوست می پیوندد( SMAS Platisma)

در جراحی لیفتینگ، عضلات سطحی که در صورت قرار دارند، به عنوان کاندیدای درمان انتخاب می شود.، که امروزه با استفاده از هایفو می توان بدون جراحی ویا عمل های تهاجمی به این ناحیه دسترسی داشت و عمل لیفتینگ را انجام داد.

در روش هایفو انرژی به شکل خاصی وارد لایه مورد نظر می‌شود و از این جهت مهم تلقی می‌شود، زیرا که در گذشته برای انجام عمل لیفت، البته در سطح و اثر گذاری بسیار محدود تر؛ از دستگاه رادیوفرکونسی (ترماژ) استفاده می‌شد که در آن مکانیسم گرمایی، عمل کلاژن سازی انجام می‌داد که این عمل خیلی اختصاصی و اثر بخش نبود، زیرا انرژی به نواحی عمق و مورد نظر نمی‌رسید، در نتیجه در مقایسه با عمل هایفو دقت و اثر بخشی زیادی نداشت و تنها از یک طول موج خاص انرژی برای آن استفاده می‌شد. و اما لیزرها که برخلاف هایفو، به عمق کمتری از پوست نفوذ می کنند، لذا لیفتینگ و کلاژن سازی قطعا در آنها نسبت به هایفو کمتراست.
تفاوت دیگر لیزرها این است که، آنها اختصاصا جهت لیفت کردن پوست کاربرد ندارند، بلکه بیشتر برای درمان اختلالات رنگدانه ای پوست، ضایعات واسکولار یا درمان های عروقی، از بین بردن موهای زائد، در درمان آکنه، پاک کردن تاتو های قدیمی، رفع چروک ها و بالاخره لایه برداری و جوانسازی سطحی پوست و همچنین درمان اسکار کاربرد دارند.

این تکنولوژی در میان روش های مختلف جوانسازی دارای اهمییت و درجه خاصی است، به طوریکه می‌تواند امواج اولتراسوند متمرکز را، تا عمیق ترین ساختار های پوست منتقل کند؛ در نتیجه در بین روش ها و دستگاه‌های مختلف امروزی، بیشترین قدرت لیفتینگ و جوانسازی را دارد.

مهمترین اثر بخشی این دستگاه عبارتند از:
 • رفع چروک ها
 • بهبود خط خنده
 • بهبود چروک روی پیشانی
 • بهبود چروک‌های اطراف چشم
 • لیفتینگ ابرو
 • روشن کردن و جوانسازی پوست

معمولا عمق نفوذ انرژی هایفو بین 1/5 ، 3 ، 4/5 میلیمتر از پوست است و همچنین می‌تواند دمای سطح پوست را به 70-60 برساند، ولی در روش رادیوفرکونسی (ترماژ)، انرژی تا عمق 3 میلیمتر نفوذ می‌کند و همچنین دمای پوست به50-35 درجه می‌رسد.

تکنولوژی هایفو

تکنولوژی هایفو

تفاوت های دو روش هایفو و رادیوفرکونسی (ترماژ) به طور اختصار:

روش هایفو :

 • عمق نفوذ انرژی 5-3 میلی متر است.
 • عموما درد ندارد و نیاز به بی حسی نیست.
 • زخمی ایجاد نمی‌کند.
 • به دلیل خونریزی نداشتن، باعث از دست رفتن حجم خون نمی‌شود.
 • ایمنی آن بالاست.
 • درمان هرناحیه تنها 3-2 دقیقه طول خواهد کشید.
 • ارزانتر از روش دیگر است.

روش رادیوفرکونسی:

 • معمولا نقطه هدف درم و بافت زیر جلد است.
 • در این روش نیاز به بی حسی موضعی است.
 • زخم ایجاد نمی‌کند
 • این روش خونریزی ندارد.
 • ایمنی آن متوسط است.
 • درمان هر ناحیه بین60-40 دقیقه طول می‌کشد.

روش جراحی تهاجمی:

 • عمق برش جراحی 4/5-3/5 میلی‌متر است.
 • بسیار دردناک است.
 • نیاز به بی حسی موضعی و یا بیهوشی کامل دارد.
 • زخم ایجاد می‌شود.
 • خونریزی یا هماتوم به همراه دارد.
 • دارای ریسک بالایی است.
 • بین4-1 ساعت زمان می‌برد.
 • هزینه بالایی دارد.

عملکرد هایفو چیست؟

عموما تکنولوژی هایفو به منظور سفت کردن(لیفت کردن) و بهبود کلاژن سازی و جوانسازی پوست انجام می‌شود.

دستگاه دارای سری های مختلف به منظور اثر گذاری در نواحی مختلف است:

 • سری 4/5 که در این حالت دستگاه انرژی یا همان امواج اولتراسوند متمرکز را به پوست می‌رساند و اثر گذاری آن روی ناحیه SMAS (محلی که عضلات صورت به پوست می پیوندد) و همچنین نواحی ضخیم تر مانند گونه مناسب است.
 • سری مخصوصی که در نواحی نازک تر همانند پیشانی وگردن کاربرد دارد.
 • سری با عمق نفوذ 3 میلی‌متر که مخصوص فعال سازی کلاژن‌های درم است، وهمچنین بر روی منافذ باز نیز اثر می‌گذارد و باعث کاهش آنها می‌شود و از سویی چروک ها را نیز از بین می‌برد.
 • سری مخصوص 1/5 میلی‌متری برای رساندن انرژی به لایه اپیدرم مورد استفاده قرار می‌گیرد و همچنین فعالسازی اپیدرم نواحی دیگر که در آنجا پوست نازک است، را برعهده دارد.

پرسش های متداول در مورد تکنولوژی هایفوتراپی

هایفو چیست؟

هایفو تکنولوژی جدید غیر جراحی می‌باشد، که در آن با استفاده از امواج اولتراسوند افتادگی ها و شل شدگی پوست را در نواحی صورت، ابرو، گردن و قفسه سینه درمان می کنند و انجام این کار دوران نقاهت ندارد.

عملکرد هایفو چگونه است؟

این دستگاه با آزاد کردن امواج اولتراسوند را در زیر سطح پوست؛ کلاژن سازی را در پوست فعال می‌کند، در نتیجه پوست عرض چندین هفته سفت‌تر شده و شکل‌گیری مجدد کلاژن صورت می‌گیرد.

چرا این روش در حال حاضر منحصر به فرد است؟

در حال حاضر تنها روشی که به ساختارهای عمق پوست، که دسترسی به آنها فقط با جراحی امکان پذیر است، دسترسی دارد و همچنین بدون آن که به این ساختار های سطحی آسیبی برساند، ازساختار پوست تصویر تهیه می‌کند، لذا امکان مشاهده دقیق عمق نفوذ حین کار را به پزشک و یا اپراتور می‌دهد تا این اطمینان را حاصل کند که انرژی در عمق مناسبی از پوست نفوذ کرده است.

کارکرد این روش چیست؟

این روش از تکنولوژی اولتراسوند یا همان امواج سونوگرافی است، کار درمان و لیفت را انجام می‌دهد. امواج اولتراسوند پس از آزاد شدن در زیر پوست سبب می‌شود تا پوست کلاژن سازی کرده و با گذشت زمان، پوست لیفت شود.

کلاژن چیست چه کاری انجام می‌دهد؟

کلاژن از جمله پروتئین های پوست است، که به پوست قوام و جوانی و همچنین خاصیت کشسانی می‌دهد. با افزایش سن و طی شدن روند پیری کلاژن تخریب شده و قدرت الاستیسیته پوست کاهش می‌یابد در نتیجه نیروی جاذبه آن را به سمت پایین می‌کشد و پوست دچار افتادگی می‌شود؛ تکنولوژی هایفو با این مکانیسم، فعالسازی کلاژن سبب می‌شود جوانی به شما برگردانده شود.

آیا هایفو روشی است که در آن جراحی انجام می‌شود؟

خیر هایفو روشی غیر جراحی است، که ساختارهای عمقی پوست را با فرکانس و امواج تحت تاثیر قرار می‌دهد؛ این کار بدون اینکه به ساختارهای سطحی آسیب برساند، هم بر روی زنان و هم مردان موثر است.

تفاوت هایفو با لیزر در چیست؟

تکنولوژی لیزر عمدتا ساختارهای سطحی پوست همانند ضایعات عروقی و تغییر ات در رنگدانه و چروک را مورد اثر قرار می‌دهد، در حالی که تکنولوژی هایفو ساختار های عمقی را مورد هدف قرار می‌دهد. لذا در مواردی می‌توان از این دو تکنولوژی به عنوان مکمل یکدیگر استفاده کرد.

آیا این روش ایمن است؟

بلیدر حال حاضر در دنیا حداقل 200 هزار نفر از این تکنولوژِ برای جوانسازی استفاده کرده‌اند و تا کنون عارضه ای نداشته‌اند. همچنین امواج سونوگرافی بیش از 50 سال است که در طب کاربرد دارد.

آیا برای رده سنی خاصی قابل استفاده است؟

عموما خیر. کسانی که از افتادگی خفیف تا متوسط پوست در ناحیه چانه، فک، گونه، پیشانی،گردن وابروها رنج می‌برند، کاندیدای استفاده از تکنولوژی هایفو هستند. اگرچه ممکن است این روش در افراد مسن، جای جراحی لیفتینگ را نگیرد، ولی برای کسانی که تمایل به بهبودی در شلی پوست خود دارند، انتخاب مناسبی است.

انجام کار با هایفو چقدر زمان می‌برد؟

این کار حدود 90-60 دقیقه طول کشیده و نیاز به استراحت پس از پروسه هم نمی‌باشد.

برای نقاط خاصی در صورت کاربرد دارد؟

این روش افتادگی خفیف تا متوسط پوست را هدف قرار می‌دهد و همچنین سبب فرم دهی مجدد به پوست ، ابرو ها و بهبود کلی قوام و نمای پوست می‌شود.در کل می‌توان اثر آن را بر افتادگی و شلی پوست ناحیه چانه و طرفین آن و همچنین فک را به خوبی مشاهده کرد.

چقدر طول می‌کشد تا نتایج دیده ‌شود؟

معمولا بین 3-2 ماه پس از انجام عمل نتایج دیده می‌شوند؛ این درست زمانی که بدن به آن نیاز دارد تا کلاژن قبلی را با کلاژن جدید جایگزین کند و این روند تا 6 ماه برای کلاژن سازی و بهبود پوست ادامه دارد.

چند جلسه درمان کافی است؟

در بسیاری از موارد، اغلب مراجعین به یک جلسه درمان نیاز دارند.
(این امر بسته به میزان افتادگی و شلی پوست و پاسخ بدن بیمار دارد، که معمولا پزشک بهترین رویه درمانی را برای شما در نظر می‌گیرد.)

آیا پس از انجام هایفو نیاز به استراحت است؟

خیر این روش دوره نقاهت و بستری در منزل ندارد و فرد می‌تواند بلافاصله پس از انجام کار به فعالیت های روزمره باز گردد.

آیا در طول انجام کار، امواج را حس می‌شود؟

بله در مدت طول عمل، امواج متمرکز اولتراسوند به شکل خفیف و ملایم توسط فرد احساس می‌شوند. گاها ممکن است برخی از آن احساس ناخوشایندی داشته باشند که کوتاه و گذراست و البته نشانه خوبی است؛ زیرا نشانه جذب امواج و فعالسازی مجدد کلاژن‌ها می‌تواند باشد.

آیا انجام این روش دردناک است؟

این احساسممکن است در افراد مختلف متفاوت باشد و گاهی ممکن است برخی احساس ناخوشایندی هنگام رهایی امواج اولتراسوند در زیر پوست داشته باشند، که کوتاه و گذراست. البته در دستگاههای جدید برای حذف این احساس ناخوشایند، بدون کاهش اثر بخشی بسیار دقت شده است تا برای فرد استفاده از آن خوشایند‌تر باشد.

آیا انجام عمل هایفوعوارضی دارد؟

باید گفته شود تا کنون تنها عارضه گزارش سده از سوی بیماران، قرمزی پوست تا 1 ساعت پس از انجام کار است و بندرت تورم ناحیه درمان گزارش شده است. همچنین باید گفت گز گز شدن و درد ناحیه زمان لمس از عوارض موقتی و گذراست.

سخن آخر

در صورتی که شرایط طبی یا بیماری خاصی دارید قبل از انجام این عمل بایستی به پزشک خود اطلاع دهید.