پیری بخشی طبیعی از زندگی ما است که نمی توان از آن اجتناب کرد. با این حال، غذاهایی که می خورید می تواند در جلوگیری از پیری پوست و ظاهر سن شما تاثیر بگذارند. در ادامه به 11 نمونه از این غذاها اشاره خواهیم کرد. پس برای آشنایی با مواد غذایی جوان کننده پوست تا انتهای این مطلب مجله مرکز لیزر و زیبایی لیلی لند ما را همراه کنید.

مواد غذایی جوان کننده پوست

روغن زیتون خالص

روغن زیتون خالص یکی از سالمترین چربی های روی زمین است. تحقیقات نشان داده است که این ماده ممکن است به جلوگیری از بسیاری از بیماری های رایج مرتبط با پیری کمک کند. روغن زیتون فشار خون را کاهش می دهد، خطر ابتلا به بیماری قلبی را کم می کند، به جلوگیری از سندرم متابولیک کمک کرده و ممکن است در مبارزه با سرطان موثر باشد.

روغن زیتون همچنین ممکن است پوست شما را نیز جوانتر کند. مطالعات حیوانی در آزمایشگاه نشان می دهد که این روغن اثرات ضد التهابی قوی بر روی پوست دارد و می تواند پوست را از آسیب های خورشید محافظت کند.

علاوه بر این، تقریبا 73٪ روغن زیتون حاوی چربی های غیر اشباع است که با افزایش استحکام پوست همراه می باشد.

دو مطالعه که بر روی مصرف مواد غذایی در افراد سالخورده و به کمک پرسشنامه تکمیل شده توسط خود افراد شرکت کننده انجام شد نشان می دهد که افرادی که بیشترین میزان مصرف چربی های غیر اشباع را از روغن زیتون دارند، احتمال ابتلای آن ها به آسیب های شدید خورشید کمتر است.

روغن زیتون دارای خواص ضد التهابی قوی است که می تواند خاصیت الاستیکی پوست را حفظ کرده و آسیب خورشید را کاهش دهد.

آشنایی با مواد غذایی جوان کننده پوست

آشنایی با مواد غذایی جوان کننده پوست

چای سبز

چای سبز حاوی میزان زیادی آنتی اکسیدان است، که می تواند پوست را در برابر رادیکال های آزاد محافظت کند. رادیکال های آزاد مولکول های ناپایداری هستند که در اثر متابولیسم و در پاسخ به استرس ایجاد می شوند. آنتی اکسیدان ها با تغییر در ساختار این مولکول ها از ایجاد آسیب توسط آن ها جلوگیری می کنند.

چای سبز به طور خاص حاوی آنتی اکسیدان هایی به نام پلی فنول ها می باشد که می تواند با دیابت، مقاومت به انسولین، التهاب و بیماری های قلبی نیز مبارزه کند. پلی فنول ها همچنین می توانند به محافظت از کلاژن، که پروتئین اصلی پوست شما است، کمک کنند. این خاصیت ممکن است برخی نشانه های پیری را کاهش داده و حتی تا حدی از بین ببرد.

در یک مطالعه که در آن زنان مبتلا به آسیب دیدگی پوست ناشی از خورشید به مدت 8 هفته تحت درمان با کرم چای سبز و مکمل های آن قرار گرفتند، مشخص شد که این ماده به طور معنی داری میزان الاستیسیته پوست را افزایش می دهد.

چای سبز دارای خواص آنتی اکسیدان قوی است که کلاژن پوست شما را از آسیب های خورشید محافظت می کند و ممکن است علائم پیری را کاهش دهد.

آشنایی با مواد غذایی جوان کننده پوست

آشنایی با مواد غذایی جوان کننده پوست

ماهی های چرب

ماهی چرب واقعا یک غذای ضد پیری است. چربی های امگا 3 در این ماهی ها برای محافظت بدن در برابر بیماری های قلبی، التهاب و کولیت اولسراتیو و بسیاری از بیماری های دیگر مفید است.

مطالعات نشان می دهد که این ماهی ها همچنین می توانند در مقابل التهاب و آسیب هایی که در اثر قرار گرفتن در معرض آفتاب رخ می دهند نیز موثر باشند. ماهی قزل آلا، یکی از محبوب ترین ماهی های چرب است و دارای یک جزء اضافی است که ممکن است پوست شما را جوان تر کند.

این ماهی شامل یک آنتی اکسیدان کاروتنوئیدی به نام آستاکسانتین است که مسئول رنگ صورتی ماهی قزل آلا است.

در یک مطالعه مشخص شد که افراد مبتلا به آسیب دیدگی پوستی ناشی از آفتاب، زمانی که ترکیبی از آستاکسانتین و کلاژن را به مدت 12 هفته استفاده می کنند، بهبودی قابل توجهی را در خاصیت ارتجاعی و هیدراتاسیون پوست تجربه می کنند.

ماهی های چرب ممکن است از آسیب های پوستی که در پاسخ به التهاب و قرار گرفتن در معرض آفتاب رخ می دهد جلوگیری کنند. آستاکسانتین در ماهی آزاد نیز می تواند باعث افزایش الاستیسیته و هیدراتاسیون پوست شود.

آشنایی با مواد غذایی جوان کننده پوست

آشنایی با مواد غذایی جوان کننده پوست

شکلات تلخ یا کاکائو

شکل آنتی اکسیدانی موجود در شکلات تلخ حتی قوی تر از انواع توت ها، زغال اخته و سایر میوه های آنتی اکسیدانی است. تحقیقات نشان می دهد که این ماده ممکن است فشار خون را کاهش داده، حساسیت به انسولین را افزایش دهد و عملکرد شریانی و الاستیکی پوست را بهبود بخشد.

شکلات حاوی آنتی اکسیدان هایی به نام فلاونول ها است که پوست را از آسیب های خورشید محافظت می کند. با این حال، مقدار فلاونول ها در میان انواع مختلف شکلات متفاوت است.

یک مطالعه نشان داد که شکلات تلخ حاوی فلاوانول زیاد مقاومت پوست را در برابر آفتاب دو برابر می کند. این عملکرد در افرادی که شکلات حاوی فلاونول کم استفاده کرده بودند، رخ نداد.

در مطالعات دیگری که به مقایسه تاثیر کاکائو حاوی فلاونول بالا و فلاونول پایین بر روی عملکرد پوست پرداخته بودند مشخص شد، افرادی که از کاکائو حاوی فلاوانول بالا استفاده کرده اند، جریان خون بهتر را به پوست تجربه کرده و به همین دلیل ضخامت، هیدراتاسیون و صافی پوستشان بیشتر شده است.

به یاد داشته باشید که هر چقدر میزان کاکائو در شکلات بالاتر باشد، میزان فلاوانول نیز بالاتر است. بنابراین مطمئن شوید که شکلات تلخ حداقل 70٪ بخورید. شکلات تلخ حاوی فلاوانول زیاد می تواند پوست را از آسیب های خورشیدی محافظت کند. همچنین ممکن است هیدراتاسیون پوست، ضخامت و ظاهر آن را بهبود بخشد.

آشنایی با مواد غذایی جوان کننده پوست

آشنایی با مواد غذایی جوان کننده پوست

سبزیجات

سبزیجات به شدت مواد مغذی و کم کالری هستند. آنها حاوی آنتی اکسیدان هایی می باشند که به کاهش خطر بیماری های قلبی، آب مروارید و سرطان کمک می کنند.

بسیاری از سبزیجات نیز حاوی کاروتنوئیدهایی مانند بتا کاروتن هستند. این ماده می تواند در برابر اشعه خورشید و رادیکال های آزاد از پوست محافظت کند. هر دو این عوامل یعنی اشعه خورشید و رادیکال های آزاد می توانند منجر به پیر شدن پوست شوند.

برخی از بهترین منابع بتا کاروتن شامل هویج، کدو تنبل و سیب زمینی شیرین می باشند. بسیاری از سبزیجات غنی از ویتامین C نیز برای تولید کلاژن مفید هستند و اثرات آنتی اکسیدانی قوی دارند.

در یک مطالعه کشف شد که زمانی که افراد 180 میلی گرم ویتامین C را به صورت روزانه به مدت 4 هفته استفاده کردند، فعالیت آنتی اکسیدانی پوست آن ها 37 درصد افزایش یافت. سبزیجات حاوی ویتامین C زیاد شامل سبزیجات دارای برگ سبز، فلفل، گوجه فرنگی و کلم بروکلی می باشند.

در مطالعات دیگری، محققان در بیش از 700 زن ژاپنی، خاصیت کشسانی و سایر ویژگی های پوست را اندازه گیری کردند. آنها دریافتند که کسانی که سبزیجات سبز و زرد تری می خوردند چروک های کمتری دارند.

سبزیجات پوست را از اثرات خورشید محافظت می کنند و از آسیب رادیکال های آزاد به پوست جلوگیری خواهد کرد. این امر عمدتا به دلیل اثرات قوی آنتی اکسیدانی این مواد است.

آشنایی با مواد غذایی جوان کننده پوست

آشنایی با مواد غذایی جوان کننده پوست

دانه کتان

دانه کتان دارای مزایای شگفت انگیزی برای سلامتی بدن می باشند. آنها حاوی لیگناها هستند که می توانند باعث کاهش کلسترول، کاهش قند خون و کاهش میزان انسولین شوند. در حالی که خطر ابتلا به سرطان سینه و پروستات را نیز کاهش می دهند.

دانه کتان همچنین یک منبع عالی از اسیدهای چرب امگا 3 به نام ALA است که پوست شما را در برابر اشعه خورشید محافظت می کند و ممکن است باعث کاهش آسیب پوستی شود. در مطالعات کنترل شده مشخص شد، زنانی که از دانه کتان یا روغن کتان به مدت 12 هفته استفاده کرده بودند، هیدراتاسیون بیشتر و پوست نرم تری داشتند.

دانه های کتان می توانند پوست را از آسیب های خورشید محافظت کنند و صافی و سایر معیارهای مشخص کننده کیفیت پوست را افزایش دهند.

آشنایی با مواد غذایی جوان کننده پوست

آشنایی با مواد غذایی جوان کننده پوست

انار

انار یکی از سالم ترین میوه ها است. ظاهرا فعالیت آنتی اکسیدانی این میوه حتی بالاتر از چای سبز است. انار، التهاب را کاهش می دهد، به جلوگیری از آسیب ناشی از سطوح بالای قند در خون کمک می کند و ممکن است علائم موجود در بیماران مبتلا به سرطان کولون را بهبود بخشد.

این میوه همچنین به محافظت از پوست در برابر آسیب های خورشیدی کمک می کنند. علاوه بر این، محققان ثابت کرده اند که قسمت های مختلف انار ممکن است با هم عمل کرده تا پوست آسیب دیده بهبود یابد و تولید کلاژن نیز افزایش پیدا کند.

انار دارای آنتی اکسیدان هایی است که در برابر خورشید از پوست محافظت می کنند و ممکن است به بهبود آسیب های پوستی کمک کند.

آشنایی با مواد غذایی جوان کننده پوست

آشنایی با مواد غذایی جوان کننده پوست

آووکادو

آووکادو غنی از چربی، فیبر و چندین ویتامین و مواد معدنی ضروری برای سلامتی قلب و پوست است. ضمن این که این میوه بسیار خوشمزه و پر کاربرد نیز می باشد.

علاوه بر این، آوکادو حاوی ترکیبات منحصر به فردی به نام الکل های چرب پلی هیدروکسیل می باشد. این ماده می تواند با التهاب مبارزه کرده، پوست شما را در برابر خورشید محافظت کند و به ترمیم DNA آسیب دیده کمک کند.

مقدار زیاد چربی های اشباع نشده و آنتی اکسیدان ها، لووتیان و زاکسنتین در این میوه، لایه ای محافظ برای پوست و DNA را فراهم می کند. آواکادوو مانع از آسیب پوستی می شود و همچنین می تواند به محافظت از DNA در سلول های پوست شما کمک کند.

آشنایی با مواد غذایی جوان کننده پوست

آشنایی با مواد غذایی جوان کننده پوست

گوجه فرنگی

گوجه فرنگی خواص درمانی بسیاری قابل توجهی دارد که برخی از این خواص را می توان به میزان لیکوپن بالا آنها نسبت داد. لیکوپن یک نوع کاروتنوئید است که خطر ابتلا به بیماری های قلبی، سکته مغزی و سرطان پروستات را کاهش می دهد. مطالعات نشان می دهد که این میوه ممکن است پوست را در برابر اشعه های خفیف خورشید محافظت کند.

در یک مطالعه مشخص شد که زنان که ترکیبی از مواد غذایی حاوی لیکوپن بالا و دیگر آنتی اکسیدان های گیاهی را مصرف می کنند، پس از 15 هفته کاهش قابل توجهی در مقدار چروک پوست خود را شاهد هستند.

مصرف گوجه فرنگی با چربی های سالم مانند روغن زیتون جذب لیکوپن را در بدن افزایش می دهد. گوجه فرنگی حاوی لیکوپن زیادی است، که پوست را از آسیب های خورشید محافظت کرده و ممکن است به کاهش چین و چروک کمک کند.

آشنایی با مواد غذایی جوان کننده پوست

آشنایی با مواد غذایی جوان کننده پوست

ادویه ها

ادویه ها بیشتر از این که به عطر و طعم غذا اضافه کند برای سلامتی پوستتان مفید است. این مواد حاوی ترکیبات گیاهی متعددی هستند که ممکن است بر سلامت شما تأثیر بگذارند. جالب توجه این است که تحقیقات نشان می دهد برخی از ادویه جات حتی ممکن است پوست را جوان تر کنند.

به عنوان مثال ثابت شده است که دارچین تولید کلاژن را افزایش می دهد و ممکن است سبب افزایش استحکام و کشش پوست شود. این ادویه ممکن است آسیب پوستی که در اثر محصولات پیشرفته گلیکاسیون (AGEs) اتفاق می افتد را کاهش دهد. فراورده های گلیکاسیون وقتی سطح قند خون بالا باشد  ایجاد می شود.

علاوه بر این، تحقیقات نشان می دهد که کپسایسین، که در فلفل چیلی یافت می شود، ممکن است برخی از تغییرات مرتبط با سن در سلول های پوست را کاهش دهد.

ضمن این که زنجبیل حاوی جینجرول است. این ترکیب دارای اثرات ضد التهابی است که ممکن است به جلوگیری از لکه های ناشی از سن که به علت قرار گرفتن در معرض آفتاب ایجاد می شوند، کمک کند.

بنابراین برخی از ادویه جات حاوی ترکیبات گیاهی هستند که باعث افزایش تولید کلاژن، محافظت از سلول ها در برابر افزایش سطح قند خون و جلوگیری از آسیب های خورشیدی شوند.

آشنایی با مواد غذایی جوان کننده پوست

آشنایی با مواد غذایی جوان کننده پوست

عصاره استخوان

اخیرا اثبات شده است که عصاره استخوان که از گوشت، مرغ یا ماهی تهیه می شود حاوی مواد معدنی و دیگر مولفه های مفید برای بدن می باشد. یکی از این مولفه های ها، کلاژن است که  تاثیرات مثبتی بر روی سلامت عضلات و استخوان دارد.

اگر چه تحقیقات منتشر شده ای درباره عصاره استخوان وجود ندارد، اما شواهد نشان می دهد کلاژن موجود در این عصاره می تواند در کاهش علائم پیری موثر باشد.

هنگامی که استخوان پخته می شود، کلاژن به ژلاتین تجزیه می شود. ژلاتین غنی از اسید آمینه گلیسین، پرولین و هیدروکسی پرولین است. بدن شما می تواند این اسید آمینه را جذب کند و از آنها برای ایجاد کلاژن جدید در پوست استفاده کند.

مطالعات کنترل شده نشان داده است که مصرف کلاژن ممکن است سبب افزایش خاصیت کشسانی، رطوبت و استحکام پوست شود. این در حالی است که چین و چروک را نیز کاهش می دهد.

در یک مطالعه، تایید شد که استفاده از مکمل کلاژن به همراه مواد مغذی دیگر مانند ویتامین C و E به مدت 12 هفته می تواند عمق چین و چروک را در زنان بعد از یائسگی کاهش دهد.

آشنایی با مواد غذایی جوان کننده پوست

آشنایی با مواد غذایی جوان کننده پوست