مزایای مراقبه و آرامش در جلوگیریی از مشکلات پوستی چیست؟ در بحبوحه زندگی شتابان، ما فکر می‌کنیم که نمی‌توانیم لحظاتی را آرامش داشته باشیم، اما وقتی مزایای مراقبه بر روی پوست را بدانید، ممکن است اشتیاق شما افزایش یابد؛ یا حتی 20 دقیقه از وقت روزتان را برای مدیتیشن و آرامش اختصاص دهید، و حتی ممکن است این تصمیم، تلاش شما را برای مراقبت از پوست خود سلامتی‌تان تضمین کنید. امروز در مطلب (مزایای مدیتیشن در آرامش پوست) از مجله لیلی لند به این موضوع پرداخته‌ایم و در ادامه به معضلاتی که تنش و استرس بر روی پوست خواهند داشت نیز اشاراتی آمده است. در مجموع در این مقاله به کارکرد‌های آرامش بخش یا استرس زا بر روی پوست بدن توجه شده است.

مزایای مدیتیشن روی پوست

مشخص است که مدیتیشن به طور کلی التهاب را در بدن کاهش می‌دهد و هنگامی که التهاب مزمن در بزرگترین عضو بدن ما، پوست ما قرار دارد، می‌تواند لایه بیرونی را پر از چروک، ساییدگی و از بین رفتن طراوت در پوست کند. این زمانی است که شما در مقابل استرس‌های روزانه قرار می‌گیرید. مدیتیشن به بیرون راندن سموم از بدن و پوست کمک می‌کند و این فرایند باعث افزایش فعالیت و افزایش جوانی، درخشندگی و خلوص پوست می‌شود. آرام سازی باعث کاهش اضطراب و تنش می‌شود و برخی از مطالعات ثابت کرده اند که استرس باعث افزایش دفع چربی از پوست می‌شود و بنابراین مدیتیشن به کاهش ترشح چربی های روی پوست کمک می‌کند، به این معنی که باعث کاهش دلایل آکنه و رنگ پریدگی پوست می‌شود.

مزایای مدیتیشن در آرامش پوست و نقش استرس

مزایای مدیتیشن در آرامش پوست و نقش استرس

مراقبه و پوست

مدیتیشن و آرامش روش تنفس را بهبود می‌بخشد و در نتیجه پمپاژ اکسیژن به سلولهای پوست را افزایش می‌دهد و این به نوبه خود باعث افزایش تولید الیاف کلاژن می‌شود که این امر مسئول صافی و نرمی پوست است و آن را جوان نگه می‌دارد. مدیتیشن یا یوگا یک روش عالی و مؤثر برای سفت کردن بدن و جلوگیری از لکه دار شدن پوست در بدن است. مدیتیشن برای درمان بی خوابی و اختلالات خواب بسیار عالی عمل می‌کند بی خوابی یکی از مهمترین دلایل رنگ پریدگی پوست، ظهور دایره های تیره و پف دور چشم است. مدیتیشن را به طور روزانه فقط برای یک هفته تمرین کنید و به تنهایی فواید مدیتیشن روی پوست را کشف کنید و از آنجا که ما به شما توصیه می‌کنیم تمرینات تنفسی شکمی را انجام دهید، ممکن است در ابتدا به مشاوره نیاز داشته باشید، اما در طولانی مدت روند مراقبه باعث صرفه جویی در هزینه های زیادی می‌شود و همچنین از شما محافظت می‌کند. از بهبود وضعیت روانی گرفته تا سلامت جسمی، بنابراین می‌توانید در یک زمان هم به آرامش روانی دست یابید و هم به پوستی شاداب دست پیدا کنید. پس منتظر نمانید و شروع به ورزش کنید.

تنش و استرس پوست شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد، چگونه می‌توان از آن جلوگیری کرد؟

تنش روی کل بدن، به خصوص مو، پوست و ناخن ها تأثیر می‌گذارد. احساسات شما به طور عمده روی پوست شما تأثیر می‌گذارد، بنابراین بهترین راه برای حفظ شادابی و نشاط پوست شما خلاص شدن از دلایل تنش است. مطمئناً این سؤال برای شما پیش می‌آید: “چگونه تنش بر پوست من تأثیر می‌گذارد؟” پاسخ این است که تنش باعث تولید ترکیبات شیمیایی می‌شود که پوست را حساس تر می‌کند، و بنابراین هر گونه مشکلی که به دلیل عدم تعادل از نظر شیمیایی برای پوست بوجود می‌آید دشوار است. به عنوان مثال توجه کرده اید که هنگام استرس، بدن شما به شکلی غیر طبیعی می‌لرزد؟ این تحرک به دلیل ترشح هورمون‌های آزاد شده در خون است که به آزادسازی روغن ها و چربی های موجود در پوست منجر می‌شود. بنابراین، آکنه، ملاسما و لکه های تیره روی سطح پوست صورت و بدن شما را افزایش می‌دهد. استرس همچنین ممکن است باعث برخی از مشکلات پوستی مانند اگزما، روزاسه، پسوریازیس و بثورات پوستی شود. از این رو، شما باید از شر علل تنش و استرس خلاص شوید و هر از گاهی از استراحت و آرامش مناسبی برخوردار شوید، و همچنین از روال روزانه مراقبت از پوست، فارغ از اینکه چقدر خسته هستید، غافل نشوید. همچنین، از مشکلات پوستی که با آنها روبرو هستند خلاصی پیدا کنید، زیرا این ممکن است یک دلیل مستقیم برای افزایش احساس تنش باشد زیرا در تحقیقات به عمل آمده ثابت شده است که زنانی که مشکلات پوستی حادی دارند از اعتماد به نفس کمی برخوردارند. و همین موضوع باعث برخی مشکلات روانی و استرس زا خواهد شد.

اکنون مهمترین نکاتی را که در خلاص شدن از اثرات استرس روی پوست به شما کمک می‌کند را در ادامه مطلب بخوانید:

حتماً مرتباً ورزش کنید، زیرا به کاهش استرس و بهبود گردش خون کمک می‌کند و از این طریق باعث افزایش شادابی و نشاط سطح پوست می‌شود. تمرینات مؤثر شامل تنفس عمیق و یوگا است. اطمینان حاصل کنید که برخی از فعالیت های سرگرم کننده روزانه، مدتی از وقت شما را به خود اختصاص خواهد داد. حتماً هر شب هشت ساعت متوالی بخوابید، تا تمام بدن شما آرام شود. از فعالیت های اضافی که باعث خستگی شما می‌شوند، اجتناب کنید خصوصاً در هوای گرم و خشک.

اثرات اضطراب و استرس روی پوست را کشف کنید

هر یک از ما سال نو را به شکلی خاص خود شروع می‌کنیم، اما همه ما در تلاش هستیم تا از استرس خودداری کنیم و اگر بدانید که تأثیر اضطراب بر روی پوست باعث می‌شود مشکلات پوستی شما بدتر شود، از استرس برای همیشه خودداری خواهید کرد. ما در ادامه به بیان مشکلاتی خواهیم پرداخت که تنش و اضطراب به چه صورت به پوست شما آسیب خواهد رساند.

مزایای مدیتیشن در آرامش پوست و نقش استرس

مزایای مدیتیشن در آرامش پوست و نقش استرس

آسیب‌های اضطراب و تنش روی پوست چیست؟

استرس تولید چربی‌های طبیعی در پوست را کاهش می‌دهد و باعث خشک شدن پوست می‌شود و به این ترتیب لایه های بیرونی پوست را از بین می‌برد و احتمال بروز ترک پوستی، را به وضوح افزایش می‌دهد. استرس و اضطراب باعث بیشتر شدن پسوریازیس، اگزما می‌شود. از طرف دیگر ممکن است منجر به عفونت اگزما و پسوریازیس شود، زیرا لایه های بیرونی پوست به طور واضح ضعیف شده و قادر به ایستادن در مقابل میکروب ها و باکتری هایی نیست‌اید که لایه های عمیق را در پوست تخریب می‌کنند، و این منجر به تضعیف سیستم ایمنی و افزایش خطر ابتلا به اگزما می‌شود. اضطراب به دلیل تجمع آسان باکتری ها و میکروب های موجود در سلول های پوستی باعث افزایش آکنه می‌شود که دلیل اصلی بروز آکنه است. تنش‌ها ظاهر چین و چروک ها را بر روی صورت تسریع می‌کند، زیرا فرد متشنج معمولاً دچار اخم می‌شود و باعث ایجاد چین و چروک روی صورت به خصوص در اطراف دهان می‌شود. قرار گرفتن در معرض اضطراب مداوم، خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می‌دهد، زیرا مطالعات نشان داده است که سرطان ملانوما در افرادی که زندگی پر استرس و اضطراب دارند، افزایش می‌یابد. استرس باعث افزایش تولید کورتیزول می‌شود و باعث تحریک پوست می‌شود و بدن و پوست را به شدت تضعیف می‌کند. اگر فرد به دلیل خشکی و ترک خوردگی پوستی دائماً اضطراب و تنش دارد لکه های تیره روی پوست به وضوح ظاهر می‌شود. جوش های کوچک و نرم بر روی پوست در سراسر بدن ظاهر می‌شود به نام تاول‌های تب و همچنین شرایطی به نام کندوی زنبور ایجاد می‌شود. تنش در تنفس افراد تأثیر می‌گذارد و بدین ترتیب پمپاژ اکسیژن به پوست را کاهش می‌دهد، آن را تضعیف می‌کند، جوانی و درخشندگی آن را کاهش می‌دهد.

روش‌های مؤثر برای جلوگیری از تنش و تأثیرات آن بر روی پوست

علل استرس را بشناسید و از آن بپرهیزید، خواه دلیل ایجاد استرس دیگران باشند یا کار، شما نمی‌دانید که افراد منفی چگونه انرژی و خوشبختی ما را جذب می‌کنند. به طور روزانه و منظم پوست صورت خود را تمیز و مرطوب کرده و از آن مراقبت کنید. و اگر سالها از پوست خود غافل مانده اید، از امروز تصمیم بگیرید که این روند را تغییر دهید. حتماً تمرینات ورزشی را بطور مرتب انجام دهید زیرا باعث افزایش پمپاژ اکسیژن بر روی پوست می‌شود، در نتیجه باعث افزایش تولید کلاژن و بهبود کیفیت کلی پوست می‌شود. حتماً برای خودتان وقت بگذارید، حتی اگر مسئولیت مادری داشته باشید، باید روزی 30 دقیقه به خودتان اختصاص دهید تا کاری را که دوست دارید انجام دهید و این باعث می‌شود احساس آرامش کنید و شما از استرس رها شوید، سرگرمی مورد علاقه خودتان را پیگیری کنید. در مورد تکنیک های مدیریت استرس مانند ورزش های تنفسی، یوگا و مراقبه اطلاعات کسب کنید. خواب کافی داشته باشید. شما باید حداقل 7 ساعت خواب در روز باشید. و بهترین زمان برای خواب شبانه 8 ساعت است. از نوشیدن نوشیدنی های کافئین دار خودداری کنید زیرا آنها استرس شما را افزایش می‌دهند و آنها را با نوشیدنی های گیاهی آرامش بخش جایگزین کنید. این نوشیدنی‌ها به شما آرامش می‌دهند.

منابع:
https://www.bashartek.com/