این روزها در حوضه تغذیه در جامعه اتفاقات جالبی رخ داده است: وزن به موضوعی بسیار حساسی تبدیل شده است. مجله لیلی لند در نظر دارد برخی مقالات مفید در این حوضه را برای مخاطبانش به زبان فارسی بازگردانی کند، تا رسالت اطلاع رسانی خود را به انجام برساند. در ادامه مطلب ( توصیه های کاربردی یک متخصص تغذیه درباره وزن ) نکاتی مفید در خصوص وزن را می‌خوانیم. این مقاله یک برگردان فارسی از مقاله ای است که با همین عنوان منتشر شده است. ادامه مطلب از زبان یک متخصص تغذیه بیان شده است.

مدیریت وزن از زبان یک متخصص تغذیه

هنگامی که من مدرک خودم را گرفتم، تحقیقات جدید در مورد چاقی و وزن، موضوع داغ روز بود. من مقالات زیادی در مجله درباره لاغری نوشتم، و پایان نامه کارشناسی ارشد من بررسی افرادی بود که تحت عمل جراحی بای پس معده قرار گرفته اند. یکی از اولین مشاغل من به عنوان یک متخصص تغذیه، در مراکز تفریحی و ورزشی محلی بود که به گروه های کوچکی از افرادی که علاقه مند به کاهش وزن بودند مشاوره تغذیه می‌داد، و من عهده دار این مشاوره های تغذیه در این مرکز بودم. درنهایت، اگرچه مدیریت کردن وزن یک تخصص محبوب برای متخصصان تغذیه بود، من تصمیم گرفتم که تمرکز کاری من نباشد. از آن زمان تاکنون 15 سال گذشته است.

مدیریت وزن یا سلامت جسم

تعداد زیادی از متخصصان تغذیه، تمرکز خود را روی مدیریت وزن قرار داده اند و به افراد کمک می کنند تا از طریق خوردن مناسب غذا، به خودشان کمک کنند و همچنین برای سلامتی این افراد نیز برنامه ریزی تغذیه ای انجام می دهند، امروز یک روند رو به رشدی وجود دارد که تنها با یک رویکرد شکل گرفته است. که ضمن تأیید و احترام به تمام اشکال و اندازه های بدن فرد، بر سلامت جسمی و عاطفی تأکید می کند. و نه تنها بر روی تناسبات وزن فرد. بلکه سلامتی فرد مورد تایید است. من بسیار هیجان زده ام که پیامهای درست تغذیه ای در فرهنگ ما گسترش می یابد. من لذت می برم از دیدن زنان با انواع مختلف بدن در کاتالوگها، مانکن‌های در سایز های متنوع و حتی تنوع بیشتری از بدن‌ها در حال پیاده روی در پیاده روهای شهر، من می خواهم برای از بین بردن نوعی تفکر که تنها یک بدن زیبا وجود دارد بایستم و بگویم که هر نوع و شکل بدنی بشرط سلامتی جسمی و روحی زیباست.

تاثیر تبلیغات برای پیوستن شما به رژیم غذایی

با این حال، یک روی تاریک نیز وجود دارد. من هر روزه می‌بینم که متخصصان رژیم غذایی به دلیل صحبت در مورد کاهش وزن یا به اشتراک گذاری تجربه خود در تلاش برای تبلیغ رژیم های غذایی هستند که مانند یک روزه متناوب عمل می‌کند. این موضوع در رسانه های اجتماعی به شدت شایع شده‌اند. وقتی یک روز در فیس بوک یک رژیم سالم غذایی را مطرح کردم، شخصی به من گفت که چرا در حال تبلیغ فرهنگ رژیم هستم. بنابراین آیا می توان هم سلامت جسمی داشت و همزمان یک رژیم کم کربوهیدرات را امتحان کرد؟ و از طرف دیگر، اشکالی ندارد که صرف نظر از گفته های پزشک تغذیه خود، تلاش برای کاهش وزن را متوقف کنید؟ در مورد رژیم های غذایی نظرات و نگرش های زیادی وجود دارد و این یک امر طبیعی و مثبت است، زیرا رویکردهای مختلف برای افراد مختلف کارآمد خواهد بود. و این همان چیزی است که من به آن معتقدم.

چه زمانی می‌بایست به رژیم غذایی روی آورد؟

من اعتقاد دارم که شما حق دارید از بدن و وزن خود خوشحال باشید و نمی‌خواهید آن را تغییر دهید، مهم نیست که چه مقیاسی در نمودار BMI دارید مهم نیست مجله ها، نمایش‌های سینمایی بازیگران، دوستان، خانواده، پزشک، پیام‌های تجاری، افراد مشهور، عکس مانکن‌ها روی بیلبورد یا حتی صلیقه جامعه چه می گوید.من معتقدم که شما حق دارید وزن خود را تغییر دهید. اگر می‌خواهید وزن خود را کاهش دهید، این بدان معنی نیست که شما وارد یک رژیم غذایی شده اید، ارزش خود را کم نکنید شما بخشی از مشکل نیستید. در حالی که ممکن است شخصی در یک وزن خاص از بدن خود راضی و خوشحال باشد، ممکن است فرد دیگری در همان وزن احساس رضایت و خوشحالی نکند. بدن شما مال شماست و شما تصمیم می گیرید. با آن چه کاری انجام دهید.

توصیه های متخصص تغذیه

توصیه های متخصص تغذیه

رژیم غذایی برای چه افرادی مناسب است؟

من معتقدم که هرگز نباید از وزن خود شرمنده باشید. من همچنین معتقدم که شما نباید بخاطر افزایش وزن یا کاهش وزن شرمنده شوید. بدن شما دارایی محبوب شماست.من معتقدم که متخصصان رژیم غذایی، بر خلاف عقیده افراد مشهور یا افرادی که خود را به عنوان یک مدل در نظر می گیرند، آموزش دیده اند که به افرد کمک کنند تا بتوانند وزن خود را با خیال راحت کنترل کنند، زیرا این چیزی است که برای آنها مفید خواهد بود.من همچنین معتقدم که متخصصان رژیم غذایی نباید بخاطر کمک به مشتری در کاهش وزن در خصوص فرد قضاوت کنند و یا رفتاری داشته باشند که فرد دچاراحساس شرمندگی شود اگر این کاری است که آن شخص می خواهد انجام دهد و برای سلامتی او ضرری بدنبال ندارد.

شما در چه زمانی به مشاور تغذیه نیاز دارید؟

من معتقدم که روش های مختلف رژیم غذای، برای افراد مختلف کاربرد دارد. برخی افراد با کنترل کربوهیدرات موفق به کنترل وزن خود می‌شوند، برخی از افراد با کاهش مصرف کربوهیدرات دچار افسردگی می‌شوند. برخی دیگر از افراد آرزو می‌کنند گوشت و لبنیات از رژیم غذایی آنها حذف نشود. اگر روشی برای خوردن غذا پیدا کرده اید که احساس خوبی به شما می‌دهد ، من به شما تبریک می‌گویم. من معتقدم که شما حق دارید روش‌های مختلف غذا خوردن را امتحان کنید، نحوه غذا خوردن به شما بستگی دارد، و نباید از آن چشم پوشی کنید. اگر نظر حرفه ای من را بپرسید، من به شما می‌گویم اگر یک رژیم غذایی مناسب دارید همان را ادامه دهید شما به یک مشاوره نیاز ندارید، اما اگر شما درگیر رفتارهای اشتباهی در تغذیه هستید. از جمله بی نظم خوردن،حتما به کمک نیاز دارید،متخصص تغذیه و پزشک نیز حق دارند که نگران باشند و بخواهند به شما کمک کنند.

رژیم مخصوص کودکان به چه معنا است؟

و وقتی پای بچه‌ها به میان می‌آید، من معتقدم والدین وظیفه دارند محیطی از نظر جسمی و عاطفی سالم در مورد غذا و وزن ایجاد کنند. این یعنی دسترسی به غذاهای مغذی، و کودکان از رفتارهای سالم والدین پیرامون غذا الگو بگیرند و فرصتهای زیادی برای فعالیت و ورزش از سوی والدین برای آنها فراهم شود. همچنین این بدان معنا است که والدین نباید در حضور کودکان از بدن خود انتقاد کنند، در مورد رژیم های غذایی یا غذاهای “بد” صحبت کنند یا خوردن غذاهایی مانند شیرینی را به عنوان مجازات برای تربیت کودکان در
نظر بگیرند.

رژیم دسته جمعی

از نظر یک متخصص تغذیه هیچ کودکی به دلیل وزن خود نباید احساس شرمندگی کند، تنها بماند، یا “رژیم غذایی دریافت کند”. یک محیط خانه سالم از نظر روحی و جسمی برای بچه ها بسیار مهم است. اما اگر در یک خانه تغییراتی در رژیم غذایی ایجاد شود، مانند قطع کردن نوشابه یا استفاده بیشتر از سبزیجات، باید برای سلامتی همه اعضای خانواده ایجاد شود، نه برای برخی از اعضای خانواده بر اساس اندازه و وزن بدن. بچه ها در هر اندازه و اشکال بدنی به دنیا می‌آیند، دقیقاً مانند بزرگسالان که با شکل‌های مختلف بدنی در جامعه حضور دارند. این همان چیزی است که جامعه پزشکی به آن معتقد است.

منابع:

https://blogs.webmd.com/