گرچه زمستان سرعت انتقال بیماری ها کمتر و میزان آسیب بچه ها در اثر گرما زدگی کمتر می‌شود، اما چندین موضوع مرتبط با زمستان وجود دارند که بسیار در از دست دادن سلامتی مانند سرماخوردگی و آنفولانزا نقش ایفا می‌کنند. بچه های کوچک به ویژه در این فصل به عفونت ها و ویروس هایی که بسیار شایع هستند مبتلا می‌شوند. این اغلب به دلیل عدم مصونیت اتفاق می‌افتد، اما خوشبختانه موارد بسیاری از جمله مواد غذایی وجود دارد که می‌توانند در بهبود ایمنی در جلوگیری از عفونت کمک شایانی کنند، به همین جهت امروز در مجله لیلی لند با مطلب غذاهایی برای تقویت ایمنی فرزندتان در برابر بیماری‌های ویروسی در خدمت شما خواهیم بود.

چه غذاهایی برای تقویت سیستم ایمنی فرزندان در برابر بیماری‌های ویروسی پیشنهاد می‌شود؟

 

غذاهایی برای تقویت ایمنی فرزندتان در برابر بیماری‌های ویروسی

غذاهایی برای تقویت ایمنی فرزندتان در برابر بیماری‌های ویروسی

1. سوپ

به طور کلی سوپ ها ‌بسیار سالم هستند. به یاد داشته باشید که پزشکان چرا سوپ توصیه می‌کنند؟ دلیل این است که سوپ ها‌به راحتی هضم می‌شوند و در صورت افزودن هر نوع پروتیین به آن، از جمله سبزیجات یا گوشت منبعی غنی از ویتامین است. اما سوپ ها ‌باید خانگی باشند و نه آنهایی که از فروشگاه خریداری می‌شوند، زیرا این سوپ ها با نمک فراوان و مواد نگهدارنده پر شده اند. برای مدت زمان مناسب سبزیجات یا گوشت را در آبگوشت بجوشانید. برای اضافه کردن طعم و مزایای آن، برخی از مواد افزودی و ادویه ها مانند فلفل سیاه، زنجبیل، سیر و پیاز پیشنهاد می‌شود.

غذاهایی برای تقویت ایمنی فرزندتان در برابر بیماری‌های ویروسی

غذاهایی برای تقویت ایمنی فرزندتان در برابر بیماری‌های ویروسی

2. میوه های فصلی بخورید

همیشه بهتر است که میوه ها‌ و سبزیجات فصلی را در رژیم غذایی خود بگنجانید، تا خود را از هوای مرطوب و عفونت هایی که در این هوا بسیار شایع است در امان نگه دارید. میوه های موسمی‌‌مانند پرتقال، لیمو و کیوی مملو از آنتی اکسیدان ها‌هستند که به بهبود ایمنی و حفظ سرما و تب کمک می‌کنند.

غذاهایی برای تقویت ایمنی فرزندتان در برابر بیماری‌های ویروسی

غذاهایی برای تقویت ایمنی فرزندتان در برابر بیماری‌های ویروسی

3. میان وعده آجیل

میوه های خشک و آجیل نیز به عنوان یک افزودنی عالی در رژیم غذایی شما به منظور ایجاد ایمنی بدن هستند. آجیل به عنوان منبع غنی از اسیدهای چرب، پروتئین ها‌ و آنتی اکسیدان های خوب مانند سلنیوم، ویتامین B کمپلکس، کاروتنوئیدها‌ و منبع انرژی غلیظ شده، به عنوان غذایی عالی برای مقابله با عفونت های باکتریایی تبدیل می‌کند. بعلاوه، تمام این مواد مغذی همچنین در تقویت رشد کودکان کمک می‌کند.

غذاهایی برای تقویت ایمنی فرزندتان در برابر بیماری‌های ویروسی

غذاهایی برای تقویت ایمنی فرزندتان در برابر بیماری‌های ویروسی

4. شیر زردچوبه

شیر زردچوبه برای هندی ها ‌چیز جدیدی نیست، مادران و مادربزرگ های ما با این معجون جادویی در حال درمان عفونت های جزئی، سرماخوردگی و حتی دردها‌ و جراحات بودند. خوب، راز در زردچوبه نهفته است. زردچوبه ترکیبی به نام کورکومین دارد که یک آنتی اکسیدان است و در افزایش سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند. بنابراین اگر فرزند شما از سرماخوردگی یا عفونت رنج می‌برد، قبل از خواب او را به او یک لیوان شیر زردچوبه گرم بدهید، این همچنین به خواب بهتر کمک می‌کند.

غذاهایی برای تقویت ایمنی فرزندتان در برابر بیماری‌های ویروسی

غذاهایی برای تقویت ایمنی فرزندتان در برابر بیماری‌های ویروسی

5. عسل و زنجبیل

عسل و زنجبیل که در کنار هم قرار گرفته اند دستور العمل شگفت انگیز برای درمان سرماخوردگی و گلو درد است. زنجبیل دارای خواص ضد ویروسی و ضد باکتریایی است که به درمان عفونت کمک می‌کند. عسل نیز دارای خاصیت ضد عفونی کننده و ضد باکتریایی است که به زودی در درمان عفونت کمک می‌کند. جدا از آن، عسل گلو را پوشانده و در نتیجه احساس تسکین دهنده ایجاد می‌کند.

6. چای سبز

برگهای چای سبز به طور طبیعی خاصیت ضد قارچی، ضد باکتریایی و ضد التهابی دارند که به ساخت ایمنی بدن کمک می‌کنند، نوشیدن چای سبز به طور روزانه به تقویت ایمنی بدن کمک می‌کند.

اقلام غذایی مختلف فواید سلامتی متنوعی دارند، اما گاهی اوقات هنگامی‌که در کنار هم قرار می‌گیرند، می‌توان مزایای یکدیگر را افزایش دهند. به این جهت ما 6 دستور کلی فوق را ذکر کردیم که می‌تواند باعث شگفتی برای سلامتی کودکان شود.

1. سالاد و روغن های های سالم و طبیعی

فیتوشیمیایی ها معمولاً در مواد غذایی گیاهی (که عمدتاً در مواد غذایی قرمز، نارنجی و سبز وجود دارد) یافت می‌شوند و اینها به طور موثر فشار خون را حفظ می‌کنند. هنگامی‌که این ترکیبات فیتوشیمیایی (سالاد) را با روغن‌های سالم مانند روغن زیتون، آووکادو، دانه های چیا و غیره ترکیب می‌کنید، تمایل به جذب فیتوشیمیایی ها افزایش می‌یابد.

2. سیب و شکلات های تیره

وقتی شکلات و سیب با هم مصرف می‌شوند می‌توانند در تولید کلاژن کمک کنند و به این ترتیب پوست شما شاداب و جوان تر می‌شود. این امر به این دلیل است که سیب ها‌ حاوی فلاونوئیدها ‌هستند و شکلات تیره سرشار از کاتچین است و وقتی این دو ترکیب شدند، برای پوست شما شگفتی ایجاد می‌کنند. جدا از آن، این ترکیب همچنین به بهبود سلامت قلبی عروقی شما کمک می‌کند.

3- کلم بروکلی و گوجه فرنگی

گوجه فرنگی منبع خوبی برای ویتامین C، لیکوپن و ویتامین A است، در حالی که کلم بروکلی سرشار از ایزوتیوسیاناتها‌، بتاکاروتن و ایندول است که به بهبود ایمنی و همچنین در مبارزه با سلولهای سرطانی کمک می‌کند. طبق گفته دانشگاه ایلینویز، ترکیبی از کلم بروکلی و گوجه فرنگی می‌تواند رشد تومورهای پروستات را به طور موثری کاهش دهد، این اثر در مقایسه با زمانی که این مواد به صورت جداگانه مصرف می‌شوند، دیده می‌شود.

4- کلسیم و ویتامین D

این ترکیب به خوبی کار می‌کند زیرا ویتامین D به جذب بهتر کلسیم در بدن کمک می‌کند. حالا می‌دانید که چرا بسیاری از افراد از انتخاب کلاسیک تخم مرغ و شیر برای صبحانه خودداری نمی‌کنند. تخم مرغ منبع شگفت انگیز ویتامین D است و به جذب بهتر کلسیم از شیر کمک می‌کند.

5- آهن و ویتامین C

ویتامین C برای جذب بهتر آهن بسیار مهم است، که برای اکسیژن رسانی به خون ما است. بنابراین توصیه می‌شود، سبزیجات برگ سبز را با فلفل ها‌ مصرف کنید.

6. پروبیوتیک ها‌ و پری بیوتیک ها‌

پروبیوتیک ها ‌باکتری های خوبی را به بدن ما وارد می‌کنند؛ در حالی که پری بیوتیک ها‌به عنوان ماده غذایی عمل می‌کنند که به رشد باکتری ها‌کمک می‌کند و بیشتر تکثیر می‌شود، بنابراین این دو با هم مطابقت دارند. یک پری بیوتیک به نام اینولین به میزان قابل توجهی در پیاز، سیر و موز یافت می‌شود. در حالی که ماست منبع عالی پروبیوتیک ها ‌است. بنابراین اگر بتوانید این دو را ترکیب کنید، می‌تواند برای سلامتی روده شما بسیار عالی باشد.

 

منابع:

https://www.bashartek.com/