بسیاری از خانم‌ها خواهان جلوگیری از ریزش موهای خود و یا رفع خشکی و صدمات رنگ شدگی هستند، اما چگونه می توانید در مورد این اتفاق ناگوار تصمیم گیری کنید؟ امروز در مجله لیلی لند به کمک شما آمدیم تا با شما نسخه سلامت مو را به اشتراک بگذاریم تا بررسی نماییم سلامت مو نیازمند چیست و چگونه باید آن را جستجو کنید.

از پودرهای پروتئینی گرفته تا پروبیوتیک ها، انواع مکمل‌ها و یا میوه و سبزیجات همگی ممکن است در قفسه های کابینت معمول به نظر برسند؛ اما وجود یک نوع آن ها را نباید نادیده گرفت و آن هم ویتامین‌های مو هستند.

ویتامین‌ها چگونه به سلامت مو کمک می‌کنند؟

ویتامین‌ها یا همان مکمل‌ها با ادعای کمک به همگانی، از ریزش مو تا شکنندگی، واقعا شگفت آورند؛ این قرص‌های کوچک کود فولیکولی به طور فزاینده ای در زیبایی پوست و مو محبوب شناخته می‌شوند. حال سوال اینجاست آیا می‌توان از مزیت آنها در زیبایی بهره‌مند شد؟ اگر رژیم غذایی شما شامل دریافت ساخت و سازهای مهم تقویت کننده سلامت مو مانند پروتئین، ویتامین‌های گروه B و آهن باشد، احتمالاً بله.

متخصص پوست و مو و بنیانگذار My Hair Doctor Guy پارسونز در این رابطه توضیح می‌دهد:

به گفته ایشان: “بدن یک ماشین شگفت انگیز است، اما همه روزه اتفاقات زیادی در آن رخ می‌دهد، میلیون ها اگر نه میلیارد‌ها چیز برای حضور در هر ثانیه از هر روز، در آن وجود دارد. از نظر بدن ما، مو یک بافت غیر ضروری است و بدن با آن به عنوان یک عضو درجه دو رفتار می‌کند ، و توجه به مسائل و مشکلات آن به عنوان یک اولویت جزئی است. به طور خلاصه، بدن دارای جعبه‌ای از رفتارهای ویژه برای کارگران خود است، اولویت بدن قلب است، سپس مغز و ریه‌ها، کبد و … این لیست بی پایان است. “

این واقعیت را مورد توجه قرار دهید، که انرژی مورد نیاز سلول‌های مو (دومین اولویتی است که بدن برای آن انرژی تولید می‌کند) است و جای تعجب نیست که موها اغلب از دریافت سوخت مورد نیاز خود، کمترین بهره را از ویتامین‌ها و انرژی بدن می‌برند.

برای پایین نگه داشتن احتمال تخریب فولیکول ،نظر عمومی متخصصانی که من با آنها صحبت کردم این است که اصلاح شیوه زندگی، به ویژه رژیم غذایی باید اولین قدم شما باشد. Fiona Lawson ، متخصص تغذیه، معتقد است، برای سلامت مو ابتدایی ترین کار دریافت منابع غذایی است که با سلامت پوست و مو مطابقت کامل دارد، درجه بعدی اهمییت دادن به این سلامت و زیبایی استفاده از مکمل‌ها است.

او به من می گوید: “ابتدا از اصول اولیه استفاده کنید: خوب بخورید ، بخوابید ، ورزش کنید و سطح استرس خود را مدیریت کنید.” “اگر هنوز احساس می کنید موهای شما می توانند از کمی کمک اضافی استفاده کنند ، یک مکمل اضافه کنید.”

چه کسی می‌تواند از استفاده مکمل بیشترین سود را ببرد؟

حذف بخش گیاهخوارای و شیوه‌های زندگی پرفشار که منجر به خوردن غذاهایی که از سلامتی کمتری بهره مند هستند (رژیم مخوف وحشتناکی این روزها بسیار باب شده است، که من خیلی با آن آشنا نیستم). به گفته فیونا: “کسانی که رژیم گیاهی یا گیاهخواری دارند، ممکن است لازم باشد تا از یک مکمل استفاده کنند، زیرا این افراد طیف کاملی از مواد مغذی لازم برای داشتن سلامت مو را دریافت نمی‌کنند.” “مثلا اگر به بهانه جذب ویتامین D زیاد در معرض آفتاب باشید، این کار چیزی جز آفتاب سوختگی و آکنه بیشتر را در بر ندارد! به همین علت در افرادی که رژیم های نامتعادل دارند، می‌توان با اضافه کردن یک مکمل مو و همچنین اصلاح تدریجی عادات سبک زندگی، نتیجه‌ خوبی را دریافت کرد.”

علاوه بر این، همانطور که گای پارسونز خاطرنشان می‌کند، مکمل ها می‌توانند به عنوان یک روش مفید برای کاهش کمبودهای احتمالی غذایی در نظر گرفته شوند، که این موضوع می‌تواند شامل انواع قرص‌های امروزی (البته از نوع قانونی) مانند داروهای مکمل که پزشکان تجویز می‌کنند، باشد. وی می‌گوید: “مکمل ها می‌تواند به عنوان پشتیبان سیستم تغذیه‌ای در نظر گرفته شوند.”

ارزش مصرف مکمل‌ها زمانی است که انتظارات خود را از مصرف آن‌ها واقع بینانه نگه دارید، اما باید تصمیم بگیرید که آنها را در کنار یک رژیم غذایی سالم، مصرف کنید. همانطور که در بالا گفته شد، مکمل‌ها فقط بخشی از معمای سلامتی، برای مراقبت از مو هستند. متخصص آنابل کینگزلی، متخصص آسیب شناسی می‌گوید: “این فقط به پشتیبانی داخلی مو مربوط نمی‌شود، شما باید از وضعیت بیرونی مو نیز مراقبت کنید.” در حالی که مکمل ها می‌توانند به بهبود یکپارچگی موهای در حال رشد کمک کنند، آنها بر وضعیت رشته‌های مو های رشد کرده تأثیر چندانی نمی‌گذارد و اگر موهای شما در انتها شکسته می‌شود، تنها مصرف مکمل‌های دارویی قادر به رسیدن به طرحی که می‌خواهید نیست. برای تقویت و رساندن رطوبت کافی به موهای خود، از یک روش هفتگی مثل انواع ماسک‌های خانگی تقویتی که مانند تهویه مطبوع است قبل از حمام استفاده کنید‌، و یا هنگام خشک شدن موهایتان از محصولات محافظ حرارتی استفاده کنید. البته نتایج ممکن است مدتی طول بکشد. آنابل می‌گوید: “مو فقط نیم اینچ در ماه رشد می‌کند.” شما باید انتظار داشته باشید که بعد از حدود سه ماه نتایج را مشاهده کنید.

سلامت مو

سلامت مو

آنچه باید در لوازم جانبی موهای خود جستجو کنید

در اینجا برخی از رایج ترین مواد مغذی تقویت کننده سلامت مو که در مکمل‌های تغذیه‌ای وجود دارد و عملکرد آنها و همچنین غذاهایی که این مواد مغذی در آنها یافت می‌شود را ذکر می‌کنیم، تا به شما در تصمیم گیری در مورد نیاز رژیم غذایی کمک کند.

آهن

کمبود آهن می‌تواند باعث شکنندگی و ریزش مو شود. در غذاهایی مانند سبزیجات با برگ‌های سبز تیره، برنج قهوه‌ای، آجیل، دانه ها و گوشت قرمز یافت می‌شود. فیونا می‌گوید: “کمبود آهن می‌تواند بر جریان خونرسانی به پوست سر تأثیر بگذارد و در نتیجه موها خشک و کم تغذیه شود.” با این حال، بسیار مهم است که قبل از مصرف مکمل، میزان آهن خود را بررسی کنید، زیرا ممکن در مصرف آن زیاده وری شود.

ویتامین های گروه B

در سبزیجاتی مانند بادام، گوشت، تخم مرغ، ماهی، پالس، دانه ها و سبزیجات برگ تیره یافت می‌شود. گای توضیح می‌دهد: “این ویتامین‌ها گلبول های قرمز ایجاد می‌کنند، که برای انتقال اکسیژن و مواد مغذی به پوست و فولیکول‌های مو ضروری است.” افرادی که موهای کم رنگ دارند و مستعد شوره سر هستند می‌توانند از مصرف این گروه ویتامین‌ها بسیار سود ببرند.

بیوتین که با عنوان ویتامین B7 شناخته می‌شود، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. وی گفت: “در حالی که کمبود بیوتین نسبتاً نادر است، مصرف یک مکمل حاوی بیوتین واقعا می‌تواند به اصلاح آن کمک کند.

منابع:

https://www.getthegloss.com/article/the-best-hair-supplements-and-hair-vitamins