امروز در مجله لیلی لند در خصوص یک معضل شایع در بین مردان و زنان حصبت خواهیم کرد و آن ریزش مو می‌باشد. ریزش مو می‌تواند بر روی مردان و زنان به طور یکسان تأثیر بگذارد، و برای آقایان به همان اندازه ناراحت کننده است که برای خانم ها نیز همچنین است. البته تعداد بیشتری از مردان از این موضوع رنج می‌برند، که بشتر دلایل ژنتیکی دارد. اما نسبتا تعداد زیادی از زنان نیز با این معضل درگیر هستند. طاسی الگوی ریزش موی مردان است که بیشتر ژنتیکی است. اما در زنان، علت ریزش مو می تواند به مراتب پیچیده تر باشد. که این موضوع چندان خوشایند نیست.

آیا نازک بودن مو، دلیل ریزش مو می‌تواند باشد؟

وقتی بیمار از موهای نازک خود رنج می‌برد، اولین کاری که متخصص پوست انجام می‌دهد این است که تاریخچه کاملی از اتفاقاتی که برای بیمار افتاده است را تهیه کند. بعضی اوقات داروها مقصر اصلی هستند؛ تحقیقات ثابت کرده‌اند ریزش مو یک اثر جانبی شناخته شده برخی از داروهای ضد افسردگی، داروهای کاهنده کلسترول و داروهای کنترل فشارخون است. اما بعضا نتایج آزمایشات برای بیماران غافلگیر کننده می‌شود، ریزش مو معمولاً نشانه یک بیماری جدی زمینه‌ای مانند لوپوس، کم کاری تیروئید، کم خونی فقر آهن یا سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) می‌تواند باشد. در این میان بیشتر زنانی که به دلیل ریزش مو به پزشک متخصص مراجعه می‌کنند در واقع علت زمینه‌ای ریزش مویشان کم خونی فقر آهن تشخیص داده می‌شود. از سوی دیگراسترس در واقع می تواند باعث ریزش مو شود.

بنابراین دلیل استرس می‌تواند یک بیماری ناگهانی، عمل جراحی یا زایمان یا دلایلی از این دست باشد، که معمولا برای زنان استرس زا است. زیرا که همه این موارد بدن را تحت فشار قرار می‌دهد و چرخه رشد مو را مختل می‌کند. رژیم غذایی ضعیف یکی دیگر از دلایل ریزش مو است. این موردی است که اغلب در زنانی مشاهده می‌کنیم که در حال رژیم گرفتن برای لاغری هستند. آنها آنقدر شدید رژیم می‌گیرند، تا وزن خود را حفظ کنند. در این میان بسیاری از این رژیم‌ها به مقدار کافی پروتئین مورد مصرف بدن را تامین نمی‌کنند. و وقتی این اتفاق می افتد، چرخه رشد مو نیز دچار مشکل می‌شود. گاهی این موضوع در خصوص زنان یائسه نیز اتفاق می‌افتد. که در بسیاری از موارد مشکلات هورمونی مقصر اصلی این ماجراست، پزشک در این موارد با تجویز دارو های هورمونی روند را می‌تواند برعکس کند. این روش درمانی معمولا پاسخ می‌دهد. اما خطرات خاص خود را نیز به همراه دارد. به عنوان مثال، درشرایطی پوست سر دچارعفونتهای قارچی و درماتیت سبورئیک می‌شود که می‌تواند یک عامل ریزش مو باشد.

اگر ریزش مو همراه با خارش مداوم، پوسته پوسته شدن پوست سردارید، پزشک شما ممکن است بیوپسی پوست سر را در شما تشخیص دهد. یکی دیگر از دلایل ریزش مو می‌تواند بیماری آلوپسی آراتا باشد که یک اختلال خود ایمنی است. در این بیماری بدن به معنای واقعی کلمه به خود حمله می‌کند. بیمارانی که با این مشکل مواجه می‌شوند می‌بایست بسرعت به پزشک مراجعه کنند تا درمان را برای آنها شروع کند در هر صورت سرعت عمل در درمان می‌تواند شانس بهبود بیمار را افزایش دهد. این نوع بیماری خود ایمنی بصورت پیش فرض با تزریق استروئید ها کنترل می‌شود.

علت ریزش مو را جدی بگیریم

علت ریزش مو را جدی بگیریم

درمان‌های جدید ریزش مو چیست؟

به هر حال اگر ریزش مو دارید، خوش شانس هستید که در این زمانه زندگی می‌کنید، زیرا گزینه ‌های درمانی بسیاری پیش روی شماست. در ادامه به برخی از درمان های نوین می‌پردازیم.

مینوکسیدیل

مینوکسیدیل، با ماده فعال Rogaine هنگام استفاده به طور منظم کاملاً خوب عمل می‌کند. بسیارعجیب و غریب موثر است، گرچه بیشتر برای آقایان تجویز می‌شود، اما در زنان نیز بسیارمؤثراست. مشکل اصلی این است که موها را چسبناک می‌کند. برخی از افراد همچنین گزارش کرده‌اند که محلول های مینوکسیدیل باعث خارش پوست سر می‌شوند و در ناحیه مورد استفاده پوست را می‌سوزاند. به این دسته از بیماران توصیه می‌شود که از محلول های فوم یا بدون سوزش استفاده کنند.

قرص های خوراکی

مورد بعدی داروی به نام Propecia finasteride است، قرصی که FDA فقط برای مصرف مردان تأیید کرده است. بیشتر مردانی که از آن استفاده می‌کنند، رشد چشمگیر مو را تجربه می‌کنند. اگر ریزش مو مو دارید هرچه زودتر این قرص ها را شروع کنید، البته با مشورت پزشک متخصص‌تان زیرا از ریزش بیشتر مو جلوگیری می‌کنند. عوارض جانبی گزارش شده در مورد این دارو از این قرار است: افسردگی و اختلال عملکرد جنسی بسیار نادر گزارش شده است. و در کمتر از یک درصد از بیماران مشاهده می‌شود. جالب است بدانید که وقتی مصرف دارو را قطع کنید، این عوارض برگشت پذیر هستند.

محلول ها

داروی دیگری که عملکرد مناسبی در رشد مو از خود نشان داده است، محلول Latisse bimatoprost است. همان محصولی که منجر به ضخیم شدن مو می‌شود، این محلول اکنون در آزمایش‌های بالینی قرار گرفته است. تا متخصصان تشخیص دهند که آیا برای بهبود رشد مجدد موها نیز عملکرد خوبی دارد؟ یا خیر. یکی از مشکلات پیش روی مصرف کنندگان این محلول قیمت تمام شده آن است که بسیار درمان گرانقیمتی محسوب می‌شود. حتی اگر در مقادیر بسیار کمی از آن برای رشد مژه استفاده شود.

شانه های لیزری

درمان دیگری که می‌تواند به شما کمک کند. استفاده از شانه‌های لیزری است. که مورد تایید FDA نیز می باشد. استفاده مداوم از این شانه‌ها ممکن است موهای بیمار را ضخیمتر کند، اما بنظر می‌رسد این درمان نمی‌تواند باعث رشد مجدد موهای ریخته شده در سر شوند.

کاشت مو

نهایتا اگر از موارد بالا معضل ریزش موی شما حل نشد، کاشت مو گزینه نهایی است. کاشت مو امروزه تکنیکی است که در آن پیشرفت های شگفت انگیزی صورت گرفته است. سالها پیش، کاشت مو نه تنها گران بود بلکه نتایج نسبتاً مصنوعی به همراه داشت. تکنیکهای جدید باعث شده است که کاشت مو نه تنها ساده تر شود ، بلکه بسیار طبیعی به نظر میرسد که حتی آرایشگر شما نیز هرگز نمی تواند فرق موهای طبیعی و کاشته شده شما را تشخیص دهد. روش‌های کاشت موی طبیعی هنوز هم گرانقیمت هستند و درمانی پرهزینه محسوب می‌شود. اما به هر حال درمانی است که مطمئنا از نتایج آن راضی و خوشحال خواهید شد.

نکته پایانی

ریزش مو همیشه باید مورد بررسی قرار گیرد تا علت اصلی بوجود آمدنشان را مشخص کنید. اگر در هر صورت دچار ریزش مو شدید بسرعت به پزشک متخصص مراجعه کنید تا مشکل شما برطرف شود.

منابع:https://blogs.webmd.com/healthy-skin/20120208/why-hair-loss-should-be-taken-seriously