در مطلب (آنفلوانزا چیست؟) از مجله لیلی لند به یک موضوع ساده اما با اهمیت اشاره شده است و آن این مسئله است که اصولا به چه نوع بیماری آنفلوانزا گفته می‌شود. آنفلوانزا‌، که معمولاً “آنفولانزا” خوانده می‌شود‌، بیماری ناشی از ویروس‌های RNA ( خانواده Orthomyxoviridae ) است که دستگاه تنفسی بسیاری از حیوانات‌، پرندگان و انسان را آلوده می‌کند. در بیشتر افراد‌، این عفونت منجر به ایجاد تب‌، سرفه‌، سردرد و ضعف (خستگی‌، بدون انرژی شدن میزبان) می‌شود. برخی از افراد همچنین ممکن است دچار گلودرد‌، حالت تهوع‌، استفراغ و اسهال شوند. اکثر افراد حدود 1-2 هفته علائم آنفلوانزا را دارند و بعد از آن بدون هیچ مشکلی بهبود می‌یابند. با این حال‌، در مقایسه با بسیاری از عفونتهای تنفسی ویروسی دیگر‌، مانند سرماخوردگی عفونت آنفولانزا (آنفولانزا) می‌تواند یک بیماری شدیدتر با میزان مرگ و میر در حدود 1/1٪ از افراد آلوده به ویروس را ایجاد کند.

میزان مرگ و میر آنفلوانزا

موارد فوق وضعیت معمول سالانه آنفولانزای “معمولی” یا “فصلی” است. با این حال‌، موقعیت‌هایی وجود دارد که برخی از انواع شیوع آنفولانزا شدیدتر است. این شیوع‌های شدید زمانی رخ می‌دهد که بخشی از جمعیت انسان‌ها در معرض آلودگی آنفولانزا قرار داشته باشد که در مقابل آن جمعیت ایمنی کمی‌ وجود دارد و اکثر افراد به آن آلوده می‌شوند. زیرا ویروس به روش قابل توجهی تغییر یافته است. این شیوع‌ها معمولاً بیماری همه گیر نامیده می‌شوند. در طی صد سال گذشته از زمان شناسایی ویروس آنفلوانزا در سال 1933‌، شیوع‌های غیرمعمول در سراسر جهان چندین بار اتفاق افتاده است. ویروس بین 40 تا 100 میلیون مرگ و میر در سرتاسر جهان ایجاد کرده است‌، و میزان مرگ و میر بین 2 تا 20 درصد تخمین زده می‌شود.

آنفلوانزا چیست؟

آنفلوانزا چیست؟

آنفلوانزای خوکی

در آوریل 2009‌، نوعی آنفلوانزا جدید علیه مردم جهان در مکزیک از ایمنی کم مردم آن کشور استفاده کرده است. این بیماری به سرعت در سرتاسر جهان گسترش یافت که WHO (سازمان بهداشت جهانی) این بیماری جدید آنفلوانزا را اعلام کرد (اولین زمان آنفولانزای خوکی H1N1 A‌، که بعداً به H1N1 یا آنفلوانزای خوکی خلاصه شد) به عنوان علت بیماری همه گیر در 11 ژوئن 2009 بود. برای اولین بار در 41 سال اخیر همه گیری آنفولانزا اعلام شد. خوشبختانه‌، یک واکنش در سراسر جهان وجود داشت که شامل تولید واکسن‌، اقدامات بهداشتی خوب (بویژه شستشوی دست) و ویروس (H1N1) باعث عوارض و مرگ و میر بسیار کمتری از آنچه انتظار می‌رفت و پیش بینی می‌شد بود. WHO پایان این بیماری را در 10 آگوست 2010 اعلام کرد‌، زیرا دیگر در معیارهای WHO برای یک بیماری همه گیر محسوب نمی‌شود.

آنفلوانزای مرغی

محققان در سال 2011 یک ویروس ویروس مرتبط با آنفلوانزا‌، H3N2 را شناسایی کردند‌، اما این سویه فقط در حدود 330 عفونت با یک مرگ در ایالات متحده ایجاد کرده است از سال 2003‌، محققان یک نوع دیگر‌، H5N1‌، ویروس آنفلوانزای مرغی را شناسایی کردند و این باعث مرگ حدود 650 انسان شد. عفونت این ویروس در ایالات متحده شناسایی نشده است و بر خلاف سایر گونه‌های آنفولانزا به راحتی در بین مردم شیوع دارد. متأسفانه‌، افراد آلوده به H5N1 میزان مرگ و میر بالایی دارند (حدود 60٪ از افراد آلوده می‌میرند). در حال حاضر‌، H5N1 مانند سایر ویروس‌های آنفلوانزا به آسانی از فرد به فرد دیگر منتقل نمی‌شود.

مرگ و میر آنفلوانزا

تازه ترین داده‌های مربوط به مرگ و میر ناشی از میزان آنفولانزا در ایالات متحده در سال 2016 نشان می‌دهد که میزان مرگ و میر ناشی از آنفولانزا از یک سال به سال دیگر متفاوت است. میزان مرگ و میر تخمین زده شده توسط CDC از حدود 12000 در طی سالهای 2011-2012 تا 56000 طی سالهای 2012-2013 در فصل 2017-2018‌، مرگ و میر به اوج جدید حدود 79000 رسید. کارشناسان معتقدند که درصد زیادی از افراد واکسینه نشده و یا از واکسیناسیون اعضای خانواده امتناع ورزیده و باعث افزایش تعداد مرگ و میرها در اثر آنفولانزا شده اند. آنفلوانزا یک باکتری است که به طور نادرست در بدن فرد وارد می‌شود باعث بروز آنفولانزا می‌شود تا اینکه ویروس در سال 1933 به درستی شناخته شد. این باکتری می‌تواند باعث عفونت ریه در نوزادان و کودکان خردسال شود و گهگاهی باعث عفونت گوش‌، چشم‌، سینوس‌، مفصل و … هم می‌شود و چند عفونت دیگر که چندان شایع نیست.

آنفلوانزای خوکی چیست؟

اصطلاح گیج کننده دیگر آنفولانزای معده است . این اصطلاح به عفونت دستگاه گوارش اطلاق می‌شود‌، نه عفونت تنفسی مانند آنفولانزا . ویروس‌های آنفلوانزا باعث ایجاد آنفولانزای معده (دستگاه گوارش ) نمی‌شوند. یکی دیگر از مشکلات نام مربوط به بیماری به نام آنفولانزای خوکی است. آنفولانزای خوکی نوعی بیماری آنفولانزای خوک است که معمولاً خوک‌ها را آلوده می‌کند‌، اما اصطلاح آنفولانزای خوکی در مورد آنفولانزا اعمال می‌شود که می‌تواند انسان را نیز آلوده کند (H1N1). در سال 2018-19‌، نسخه ویروس خوک (تا به امروز انسان را آلوده نکرده است) اکثر خوک‌ها را در چین کشته و آن کشور را وادار به واردات خوک کرده است. این ویروس اکنون در کره جنوبی کشف شده است.

اگرچه در ابتدا علائم آنفلوانزا ممکن است مانند علائم سرماخوردگی باشد‌، اما آنفلوانزا با علائم خستگی‌، تب و احتقان تنفسی ناتوان کننده تر است. سرماخوردگی می‌تواند در بیش از 100 نوع ویروس مختلف ایجاد شود‌، اما فقط ویروس‌های آنفلوانزا (و زیرگروه‌ها) A‌، B و C باعث بروز آنفولانزا می‌شوند. علاوه بر این‌، سرماخوردگی منجر به بیماریهای خطرناکی مانند پنومونی نمی‌شود‌، اما عفونت‌های شدید با ویروس‌های آنفلوانزا می‌تواند منجر به ذات الریه یا حتی مرگ شود. بنابراین می‌بایست به دقت به این نوع بیماری توجه شود. تا زندگی سالمی را تجربه کنیم.

منابع:

http://www.who.int/topics/influenza/fa/

http://www.cdc.gov/flu/weekly/

http://www.fda.gov/